REKLAMA

Zapowiedź dnia - 20 lipca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-07-20 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-20 07:25
Zapowiedź dnia - 20 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 20 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 20 lipca, 201. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Wypełnienie poniższej ankiety zajmie tylko kilka minut. Zebrane głosy pomogą nam jeszcze lepiej dopasować Zapowiedź dnia do potrzeb czytelników. Jeżeli nie widzisz formularza poniżej, kliknij w ten link.

Tematy dnia

Polskie drogi jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie. Wykresy, które warto zobaczyć. Polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli za 2020 r. Choć mniejszy ruch w pandemii obniżył liczbę wypadków, to były one bardziej tragiczne niż w poprzednich latach.

Banki straciły paliwo do wzrostów. Wiosną bankowe odbicie było jednym z głównych wsparć dla ataku warszawskiej giełdy na historyczne maksima. Latem sektor jednak znów wyhamował, a niemal wszystkie czynniki, które stały za wiosennym rajdem, odeszły nieco w cień.

Premier: Przestrzegam przed czwartą falą pandemii. Jeżeli dojdzie do takiej liczby zakażeń na skutek tego, że osoby się nie szczepią, że trzeba będzie dokonać pewnych zmian w regułach gospodarczych, to będziemy musieli tego dokonać – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Najlepsze lokaty półroczne. Liderzy zapłacą więcej. Wzrosty oprocentowania u liderów tabel na 10 000 zł podniosły maksymalne dostępne stawki. 2,10 proc. w skali roku to najlepsza oferta z dodatkowymi warunkami, a 1,05 proc. rocznie daje lider bez tzw. haczyków.

Ponad 40 proc. Polaków pod wpływem pandemii chce ograniczać wydatki. 42 proc. Polaków pod wpływem pandemii chce ograniczać wydatki, głównie na przyjemnościach: książkach, kinie, usługach fryzjerskich czy jedzeniu na mieście - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Przedstawiciel Departamentu Stanu odwiedzi Polskę i Ukrainę ws. Nord Stream 2. Doradca szefa dyplomacji USA Derek Chollet odwiedzi w tym tygodniu Ukrainę i Polskę - podał w poniedziałek Departament Stanu. Jednym z tematów rozmów mają być "wspólne obawy" dotyczące gazociągu Nord Stream 2.

Wydarzy się w Polsce

Rząd. Dziś rząd zajmie się projektem nowelizacji tzw. ustawy górniczej, który wydłuża do końca 2023 r. możliwość przekazywania przeznaczonych do likwidacji kopalń do spółki restrukturyzacyjnej oraz przedłuża regulacje dotyczące osłon dla górników.

Rząd zajmie się dziś także projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych.

MRPiT. 09:00 - Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii - Podpisanie umowy o współpracy między Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) a Związkiem Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL)

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Komisja Europejska opublikuje swój doroczny raport na temat stanu praworządności w krajach UE.

Bruksela. Komisja Europejska ma przedstawić pakiet legislacyjny dotyczący walki z praniem pieniędzy.

Lublana. Nieformalne spotkanie ministrów środowiska państw UE; do środy.

Moskwa. Rozmowy prezydentów Rosji i Azerbejdżanu, Władimira Putina i Ilhama Alijewa.

Waszyngton. Trwa wizyta w USA liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej; do piątku.

Praga. Spotkanie szefów dyplomacji Czech, Węgier, Słowacji, Austrii i Słowenii.

Tokio. Minister obrony Japonii Nobuo Kishi przeprowadzi rozmowy ze swym brytyjskim odpowiednikiem Benem Wallace'em.

Waszyngton. Jeff Bezos, założyciel firmy Amazon i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, ma odbyć lot suborbitalny na pokładzie swojej rakiety New Shepard. Mają mu towarzyszyć brat Mark, pionierka lotów kosmicznych 82-letnia Amerykanka Wally Funk oraz 18-letni student fizyki Oliver Daemen, syn właściciela holenderskiej firmy inwestycyjnej.

Nikozja. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan kończy dwudniową wizytę w Republice Tureckiej Cypru Północnego w związku z rocznicą tureckiej interwencji militarnej na wyspie w 1974 roku. Wizyta Erdogana jest krytycznie oceniana przez władze Republiki Cypryjskiej i społeczność międzynarodową.

Mekka. Trwa hadżdż, czyli pielgrzymka obowiązkowa raz w życiu dla każdego muzułmanina, który może sobie na nią pozwolić; do czwartku.

Kalendarium ekonomiczne 20 lipca 2021 r.

10:00 - GUS - Polska - Ceny Produkcji (PPI) (6/2021)

10:00 - GUS - Polska - Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu (6/2021)

14:30 - USA - Liczba rozpoczętych budów (6/2021)

14:30 - USA - Liczba wydanych pozwoleń na budowę (6/2021)

- MF - Polska - Ministerstwo Finansów opublikuje dane o zadłużeniu Skarbu Państwa (5/2021)

Podsumowanie sesji

Polska: Bardzo słaba sesja na GPW. Wyprzedaż na całej linii

USA: Wyraźne spadki na Wall Street

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

10:00 - MERCOR - Wideokonferencja nt. wyników za FY 2020/21 oraz bieżących wydarzeń

LPP – Wypłata I transzy dywidendy w wysokości 225 zł na akcję.

LIVECHAT – Dzień ustalenia prawa do drugiej zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy 2020/2021 w wysokości 0,89 zł na akcję.

TENDERHUT – NWZA ws. udzielenia absolutorium prezesowi zarządu z wykonywania obowiązków w 2020 roku oraz ubiegania się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji spółki do obrotu na rynku regulowanym GPW.

ARCHICOM – Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 25,30 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Echo Investment.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 20 lipca

1505 – Król Czech i Węgier Władysław II Jagiellończyk wydał dokument fundacyjny zezwalający na utworzenie uniwersytetu we Wrocławiu, do czego jednak nie doszło na skutek braku jego potwierdzenia przez papieża Juliusza II, po proteście ze strony Uniwersytetu Jagiellońskiego.

1797 – We włoskim Reggio Emilia miało miejsce pierwsze publiczne wykonanie Mazurka Dąbrowskiego.

1806 – Rozpoczęto eksploatację Kanału Kłodnickiego.

1903 – W USA sprzedano pierwszy samochód marki Ford.

1931 – W okolicach Lublina potężna trąba powietrzna zniszczyła budynki o kilkudziesięciocentymetrowych murach i wywracała załadowane (drewniane) wagony towarowe.

1944 – Płk Claus Schenk Graf von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu bombowego na Adolfa Hitlera w jego kwaterze głównej w Gierłoży koło Kętrzyna.

1949 – W Krakowie otwarto Powszechny Dom Towarowy.

1968 – Oddano do użytku największy polski sztuczny zbiornik wodny na Sanie w Solinie o powierzchni 21,1 km².

1974 – Wojska tureckie dokonały inwazji na Cypr i zajęły północną część wyspy.

1999 – W Chinach zdelegalizowano sektę Falun Gong.

2001 – Sejm RP przyjął ustawę o kredycie konsumenckim.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki