REKLAMA

Zapowiedź dnia - 17 czerwca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-06-17 07:30analityk Bankier.pl
publikacja
2021-06-17 07:30
Zapowiedź dnia - 17 czerwca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 17 czerwca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami czwartek, 17 czerwca, 168. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Bankowość elektroniczna wykańcza placówki. Teraz czas na roboty. Polacy coraz chętniej korzystają z kanałów elektronicznych do obsługi rachunków bankowych. Z bankowości mobilnej korzysta już ponad 17 mln klientów, a z elektronicznej ogółem – ponad 21 mln – wynika z danych Bankier.pl i PRNews.pl.

Działka wystarczy za wkład własny. Sprawdzamy kredyty na budowę domu. Wznoszący dom może całość nakładów na budowę sfinansować kredytem hipotecznym, jeśli posiada już odpowiednią działkę. Większy kredyt, bez „gotówkowego” wkładu, nie zawsze będzie droższy. Bankier.pl sprawdził propozycje banków.

Spadki na Wall Street. Fed może podnieść stopy proc. dwa razy w 2023 r. Środowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów, a Dow Jones stracił ponad 260 punktów. Inwestorów zmartwiły sygnały płynące z posiedzenia Fed, że w 2023 roku możliwe będą nawet dwie podwyżki stóp procentowych.

Podwyżki dla nauczycieli. Odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej. W środę odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. systemu wynagradzania i czasu pracy nauczycieli powołanej w ramach zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

Estoński CIT będzie szerzej dostępny. Zniknie limit przychodów. Od 2022 r. ryczałt od dochodów będzie mogła wybrać każda spółka kapitałowa, niezależnie od wielkości, bo zniknie limit przychodów 100 mln zł - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Wydarzy się w Polsce

Demografia. Rząd zamierza dzisiaj o 10:00 przedstawić projekt Strategii Demograficznej 2040, która ma wyznaczać kierunki polityki rodzinnej w długofalowej perspektywie. W dokumencie mają się znaleźć rozwiązania służące wspieraniu rodzin i zwiększeniu dzietności.

Senat. Dziś Senat w drugim dniu obrad zapozna się m.in. z informacją o działalności w ubiegłym roku Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Planowane jest także trzecie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która przewiduje, że niespełnienie wymogu odległości zabudowań mieszkalnych od elektrowni wiatrowej nie może stanowić przesłanki odmowy wydania decyzji o warunkach zabudowy albo pozwolenia na budowę, pod warunkiem że odległość ta jest równa lub większa od 5-krotności wysokości tej elektrowni.

Niemcy. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier złoży dziś oficjalną wizytę w Polsce; ma ona związek z 30. rocznicą podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Kwestia realizacji Traktatu będzie jednym z tematów rozmowy prezydentów Polski i Niemiec.

Turów. 10:30 - Ministerstwo Klimatu i Środowiska - Konferencja prasowa. Konferencja dot. rozpoczęcia polsko-czeskich negocjacji w sprawie KWB Turów.

Smog. 10:00 Konferencja prasowa Polskiego Alarmu Smogowego i Europejskiego Centrum Czystego Powietrza "Raport o stanie antysmogowej polityki państwa: niska emisja, transport, przemysł Analiza, oceny, rekomendacje".

Wydarzy się na świecie

Praga. Rozpoczęcie polsko-czeskich negocjacji w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Zapowiedziano konferencję prasową, w której wezmą udział minister klimatu i środowiska RP Michał Kurtyka oraz minister środowiska Czech Richard Brabec.

Kopenhaga, Ateny. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedzi stolice Danii i Grecji, by poznać szczegóły przygotowanych przez te dwa państwa krajowych planów odbudowy gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa.

Bruksela. Podczas spotkania Komisji Petycji (PETI) Parlamentu Europejskiego zaplanowane jest wysłuchanie na temat skargi złożonej przez polską firmę Contrain w sprawie dyskryminacji polskiej agencji pracy tymczasowej przez holenderskie władze. Według autorów petycji, niderlandzkie agencje pracy tymczasowej roszczą sobie prawo do sprawowania kontroli nad agencjami zagranicznymi, jednocześnie żądając od nich poufnych informacji.

Bruksela. Spotkanie ministrów finansów państw strefy euro.

Bratysława. Zakończenie dorocznej konferencja GLOBSEC. Tegoroczna 16. edycja tego forum odbywała się w formacie hybrydowym; tematem debaty była "środkowoeuropejska droga do odbudowy po pandemii".

Moskwa. Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej z wizytą w Rosji.

Pekin. Z kosmodromu na pustyni Gobi wystartuje statek kosmiczny Shenzhou 12 (chiń. "boski statek”) z trzema chińskimi astronautami, którzy spędzą na orbicie trzy miesiące. Chiny po raz ostatni wysłały ludzi w Kosmos w 2016 roku. Lot Shenzhou 12 będzie trzecią z 11 misji, potrzebnych do ukończenia budowy chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, co zgodnie z planem ma nastąpić do 2022 roku.

Kalendarium ekonomiczne 17 czerwca 2021 r.

Decyzje banków centralnych Szwecji (09:30), Szwajcarii (09:30), Norwegii (10:00) i Turcji (13:00)

11:00 - UE - Inflacja CPI r/r (5/2021)

14:30 - USA - Tygodniowe dane o bezrobociu

14:30 - USA - Wskaźnik Philadelphia Fed (6/2021)

Podsumowanie sesji

Polska: Mocne spadki CD Projektu pociągnęły WIG20 w dół

USA: Spadki na Wall Street. Fed może podnieść stopy proc. dwa razy w 2023 r.

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

LMGAMES – Debiut spółki na NC. Dzień pierwszego notowania 1.337.500 akcji serii A, 29.000 akcji serii B, 90.000 akcji serii C.

MCI – ZWZA ws. m.in. podziału zysku za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2020 roku, oraz ustalenia dnia dywidendy i terminu jej wypłaty.

ALLEGRO –  ZWZA

12:00 - VIGOSYS - Konferencja prasowa spółki

Wideokonferencja, z udziałem Zarządu VIGO System, poświęcona prezentacji planów rozwojowych firmy.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 17 czerwca

1657 – Potop szwedzki: po trzydniowym oblężeniu wojska szwedzko-siedmiogrodzkie zajęły Warszawę.

1793 – W Grodnie rozpoczął obrady ostatni Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

1885 – Do Nowego Jorku przybyła z Francji (we fragmentach) Statua Wolności.

1930 – Prezydent Stanów Zjednoczonych Herbert Hoover podpisał tzw. ustawę Smoota-Hawleya, która zwiększała do rekordowych poziomów cła na ponad 20 tysięcy towarów importowanych.

1934 – Prezydent RP Ignacy Mościcki wydał rozporządzenie o utworzeniu obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej.

1939 – W Wersalu odbyła się ostatnia publiczna egzekucja we Francji. Na gilotynie został ścięty działający we Francji niemiecki seryjny morderca Eugène Weidmann.

1944 – Proklamowano Republikę Islandii, ostatecznie uniezależniając ją od władzy Danii.

1967 – Przeprowadzono pierwszy próbny wybuch chińskiej bomby wodorowej.

1992 – W Warszawie otwarto pierwszą w kraju restaurację sieci McDonald’s.

1994 - W Kalifornii policjanci aresztowali po pościgu samochodowym byłego futbolistę i aktora O.J. Simpsona, podejrzanego o zabójstwo byłej żony i jej kochanka.

1994 - W USA rozpoczęły się XV Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki