REKLAMA
BADANIE

Spadki na Wall Street. Fed może podnieść stopy proc. dwa razy w 2023 r.

2021-06-16 22:16
publikacja
2021-06-16 22:16

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów, a Dow Jones stracił ponad 260 punktów. Inwestorów zmartwiły sygnały płynące z posiedzenia Fed, że w 2023 roku możliwe będą nawet dwie podwyżki stóp procentowych.

Spadki na Wall Street. Fed może podnieść stopy proc. dwa razy w 2023 r.
Spadki na Wall Street. Fed może podnieść stopy proc. dwa razy w 2023 r.
fot. LUCAS JACKSON / / Reuters

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,77 proc., do 34.033,67 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł 0,54 proc., do 4.223,70 pkt. Nasdaq Composite stracił 0,24 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.039,68 pkt.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez BofA wśród zarządzających funduszami sugeruje, że większość z nich jest optymistyczna co do perspektyw dla inflacji. Około 72 proc. ankietowanych stwierdziło, że wzrost inflacji jest przejściowy, a 23 proc. uważa ten trend to za trwały.

„Inwestorzy są nastawieni na trwały wzrost, przejściową inflację i spokojne zmniejszanie się sumy bilansowej Fedu” – podał w raporcie Bank of America.

„Nadal uważam, że akcje będą szły w górę. Jeśli nie słyszymy nic nowego, to martwię się trochę o ryzyko stwarzane przez system — mogą powstać bańki aktywów” – powiedział szef ds. obligacji w BlackRock, Rick Rieder.

Fed utrzymał główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 proc. Z prognoz Fedu wynika, że 7 członków Komitetu spodziewa się podwyżki stóp proc. w 2022 r., a 13 na 18 członków FOMC oczekuje co najmniej jednej podwyżki stóp proc. do 2023 r.

W komunikacie podkreślono, że Fed dąży do "osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 proc. w dłuższej perspektywie".

"Ze względu na to, że inflacja utrzymywała się poniżej tego długoterminowego celu, Komitet będzie dążył do osiągnięcia przez pewien czas inflacji umiarkowanie powyżej 2 proc., tak aby inflacja wynosiła średnio 2 proc. w tym czasie, a długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostały dobrze zakotwiczone na poziomie 2 proc." - napisano w oświadczeniu.

Fed wskazywał, że stopy procentowe w USA będą utrzymane na obecnym poziomie do czasu, aż warunki na rynku pracy osiągną założenia Fedu dotyczące pełnego zatrudnienia, a inflacja wzrośnie do 2 proc. i będzie na dobrej drodze do umiarkowanego przekroczenia 2 proc. przez pewien czas.

"Rezerwa Federalna może wykorzystać pełen zakres narzędzi do wspierania gospodarki USA w tym trudnym czasie, promując w ten sposób maksymalne cele w zakresie zatrudnienia i stabilności cen" - napisano w komunikacie.

"Oceniając właściwe stanowisko w polityce pieniężnej, Komitet będzie nadal monitorował oddziaływanie napływających informacji na perspektywy gospodarcze. (...) Ocena Komitetu będzie uwzględniać szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące zdrowia publicznego, warunków na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz wydarzeń finansowych i międzynarodowych" - dodano.

W komunikacie stwierdzono, że inflacja wzrosła ze względu na czynniki o charakterze przejściowym.

"W związku z postępem w zakresie szczepień i silnym wsparciem w polityce fiskalnej i monetarnej, wskaźniki aktywności gospodarczej i zatrudnienia uległy poprawie. Sektory najbardziej dotknięte pandemią pozostają słabe, ale wykazały poprawę. Wzrosła inflacja, w dużej mierze odzwierciedlając czynniki przejściowe. Ogólne warunki finansowe pozostają akomodacyjne (...)" - wskazano w komunikacie.

"Ścieżka rozwoju gospodarki będzie w znacznym stopniu zależeć od dalszego przebiegu pandemii koronawirusa. Postępy w zakresie szczepień prawdopodobnie będą nadal ograniczać skutki kryzysu zdrowia publicznego dla gospodarki, ale nadal istnieją zagrożenia dla perspektyw gospodarczych" - dodano.

Fed będzie skupował aktywa do czasu aż osiągnie postępy w dochodzeniu do celów mandatowych. W komunikacie nie pojawiły się żadne wzmianki o możliwym ograniczeniu programu skupu aktywów.

Prezes Fedu Jerome Powell spodziewa się, że Fed będzie mógł powiedzieć więcej o czasie redukcji programu skupu aktywów, gdy zobaczy więcej danych.

"Uczestnicy Komitetu byli zdania, że od czasu przyjęcia forward guidance w grudniu, gospodarka wyraźnie poczyniła postępy, chociaż wciąż jesteśmy daleko od naszego celu. (...) Właściwe będzie rozważenie ogłoszenia planu ograniczenia naszych zakupów aktywów na przyszłych spotkaniach” – wskazywał prezes Fedu podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Fed.

Ze spółek podczas środowej sesji Oracle szedł w dół o 6 proc. Spółka prognozuje, że ze względu na prowadzone inwestycje zysk w bieżącym kwartale będzie poniżej konsensusu.

Roblox spadł 6 proc. Platforma gamingowa podała, że średnia liczba użytkowników dziennie w maju wyniosła 43 mln, o 300 tys. mniej niż w kwietniu.

Kindred Biosciences rósł 45 proc. Firma zajmująca się wytwarzaniem produktów leczniczych dla zwierząt zgodziła się zostać przejęta przez Elanco Animal Health (ELAN) za 9,25 USD za akcję, czyli 440 mln USD. Spółka Kindred zamknęła sesję we wtorek na poziomie 6,34 USD za akcję. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
mooooo
Czyli co ?? Czekamy na dodruk z 28.413 biliona na jakieś 28.608 ,, I znów będzie wesoło a historyczne szczyty będą na wyciągnięcie ręki,
the_mind_renewed
No niestety robi się dziko i fizyczne złoto W USA u dialerów zniko, po gwałtownych spadkach PAPIEROWEGO. Wygląda to jak ostatnia szansa na Zoo-patrzenie się.
demeryt_69
Indeks DJIA stracił już dzisiaj ponad 260 punktów tylko dlatego, że są 'sygnały' o możliwości podwyżek stóp w 2023 roku? Czy to jakiś ponury żart?
dawcakapitalu
Nie od dziś wiadomo, ze wallstreet to bezmózgie choragiewki. Jest szansa na podniesienie dwa razy stop? Super, gold out, szkoda tylko, ze do tego czasu będą obecne poziomy i mogą podnieść tak mało, ze nikt tego nie odczuje. Ale to było wiadome po tym jak bitcoin zmieniał kierunki po resetach Muska, pewnie kisnal z nich wszystkich xD

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki