REKLAMA

Zapowiedź dnia - 16 czerwca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-06-16 07:28analityk Bankier.pl
publikacja
2021-06-16 07:28
Zapowiedź dnia - 16 czerwca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 16 czerwca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami środa, 16 czerwca, 167. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Planujesz urlop nad Bałtykiem? Lepiej przygotuj portfel. Sezon wakacyjny tuż za rogiem, wielu na pewno wybierze się nad polskie morze podczas urlopu. Z pewnością na te wycieczki trzeba będzie przygotować jedno - portfel.

To jeszcze nie powinien być szczyt hossy [Analiza]. Zarówno odradzające się inwestycje przedsiębiorstw, jak i wciąż rosnący indeks wskaźników wyprzedzających sugerują, że jeszcze nie zobaczyliśmy szczytu hossy na warszawskiej giełdzie.

"Cyberpunk 2077" wraca do PS Store. Sony podało datę. Sony Interactive Entertainment zdecydował o przywróceniu dostępności cyfrowej wersji gry "Cyberpunk 2077" w sklepie PlayStation Store począwszy od 21 czerwca 2021 r. - poinformował CD Projekt, wydawca gry.

Kina odrabiają straty. Około 400 tys. widzów w korzystny pod względem pogody miniony weekend zgromadziło się przed dużym ekranem. Branża liczy na więcej - pisze w środę "Rzeczpospolita".

Microsoft przestanie wspierać Windowsa 10 w 2025 roku. Microsoft ogłosił, że w 2025 roku przestanie wspierać system operacyjny Windows 10. W jego miejsce koncern jeszcze w czerwcu ma przedstawić nową wersję systemu.

W Genewie pierwsze spotkanie prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina. Przywrócić przynajmniej w miarę stabilne relacje - taki jest zdaniem komentatorów minimalny cel pierwszego spotkania prezydentów: USA Joe Bidena i Rosji Władimira Putina w środę w Genewie. Szczyt ma trwać około 4-5 godzin.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Dziś na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się posiedzenie niejawne Sejmu, na którym przedstawiona ma być informacja w sprawie cyberataków, które dotknęły Polskę. Jego rozpoczęcie planowane jest na godz. 9, posłowie będą w nim uczestniczyli wyłącznie na sali plenarnej.

Senat. Dziś Senat rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o świadczeniach zdrowotnych, dotyczącą określania potrzeb w tej dziedzinie. Senat zajmie się też nowelizację ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy przedłużająca z jednego do dwóch lat możliwość realizacji vouchera turystycznego. Senatorowie wysłuchają też informacja o działalności Instytutu Pamięci Narodowej w 2020 r.

Edukacja. Egzaminem z języka polskiego dziś o godzinie 9.00 rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów ósmoklasisty. W czwartek będzie egzamin z matematyki, a w piątek z języka obcego. Przystąpią do nich uczniowie, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogli zdawać ich w maju.

Prezydent. 14:00 Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystym spotkaniu, podczas którego wręczy odznaczenie państwowe Jakubowi Błaszczykowskiemu

PKP Cargo. 14:00 Briefing nt. reaktywacji działalności Fabryki Wagonów Gniewczyna, z udziałem wicepremiera Jacka Sasina i Czesława Warsewicza, prezesa PKP Cargo.

Energetyka. 11:00 - Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - Konferencja prasowa. Energetyka wiatrowa na lądzie – premiera raportu.

PPK. 12:00 - PFR - Konferencja prasowa. Podsumowanie prac dotyczących Pracowniczych Planów Kapitałowych po zakończeniu wdrożenia, w tym aktualny poziom partycypacji oraz dalsze plany związane z PPK.

Wydarzy się na świecie

Genewa. Pierwsze spotkanie prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Szczyt ma rozpocząć się w Genewie około godz. 13. Przewiduje się, że całe spotkanie potrwa około czterech godzin, a po nim odbędą się osobne konferencje prasowe przywódców.

Wśród możliwych tematów: wymiana więźniów, sytuacja na Ukrainie i Białorusi, zmiany klimatyczne, zarzuty ws. ingerowania przez Rosję w wybory prezydenckie w USA, sytuacja więzionego lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Poprzednie spotkanie prezydentów USA i Rosji - Donalda Trumpa i Putina - odbyło się w lipcu 2018 roku w Helsinkach.

Bratysława. W stolicy Słowacji kontynuowana jest doroczna konferencja GLOBSEC. Tegoroczna 16. edycja tego forum odbywa się w dniach 15–17 czerwca w formacie hybrydowym; tematem debaty w tym roku jest "środkowoeuropejska droga do odbudowy po pandemii".

Trowbridge. W miejscowości Trowbridge w południowo-zachodniej Anglii nastąpi uroczyste otwarcie nowego konsulatu honorowego RP.

Lizbona. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z wizytą w Lizbonie, gdzie zatwierdzi pierwsze krajowe plany odbudowy po pandemii koronawirusa.

Bruksela. Podkomisja Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE) Parlamentu Europejskiego będzie dyskutować na temat rozbudowy chińskiej armii.

Naypyidaw. Trwa proces Aung San Suu Kyi (do 26 czerwca). Byłej laureatce Pokojowej Nagrody Nobla i szefowej rządu Birmy, obalonego wskutek wojskowego zamachu stanu z 1 lutego, postawiono szereg zarzutów kryminalnych, w tym nielegalnego posiadania krótkofalówek, złamania obostrzeń covidowych i naruszenia przepisów ochrony tajemnic państwowych. Grozi jej zakaz działalności politycznej i wieloletnie więzienie.

Baku. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan kończy wizytę w Azerbejdżanie i Górskim Karabachu.

Watykan. Audiencja generalna papieża Franciszka.

Kalendarium ekonomiczne 16 czerwca 2021 r.

08:00 - Wielka Brytania - CPI (5/2021)

14:00 - NBP - Polska - Inflacja bazowa r/r (5/2021)

14:30 - USA - Liczba rozpoczętych budów (5/2021)

14:30 - USA - Liczba wydanych pozwoleń na budowę (5/2021)

20:00 - USA - Prognozy gospodarcze FOMC

20:00 - USA - Stopy procentowe Fed (6/2021)

20:30 - USA - Konferencja przewodniczącego Fedu

Podsumowanie sesji

Polska: Czerwono na GPW. WIG20 między CD Projektem a KGHM

USA: Nasdaq spadł ze szczytu po serii raportów z gospodarki

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

PZU – ZWZA ws. m.in. podziału zysku netto za rok zakończony 31 grudnia 2020 r. powiększonego o kwotę przeniesioną z kapitału zapasowego utworzonego z zysku netto za rok zakończony 31 grudnia 2019 r.

EUROCASH – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,48 zł na akcję.

FORTE – ZWZA ws. m.in. podziału zysku netto za rok obrotowy 2020, przeznaczenia części kapitału rezerwowego na dywidendę oraz wypłaty dywidendy.

MLPGROUP – Wprowadzenie do obrotu na GPW 1.653.384 akcji zwykłych na okaziciela serii E.

09:30 - MEDICOBIO - Konferencja prasowa spółki

Medicofarma Biotech S.A. przedstawi plany na przyszłość.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 16 czerwca

1703 – Na Węgrzech wybuchło antyhabsburskie powstanie Rakoczego.

1815 – Utworzono Królestwo Polskie (kongresowe).

1852 – Położono kamień węgielny pod budowę browaru w Żywcu.

1903 – Założono Ford Motor Company.

1910 – W Sopocie otwarto Dom Zdrojowy.

1911 – Założono amerykański koncern informatyczny IBM.

1950 – W Rio de Janeiro otwarto stadion Maracanã.

1961 – Została otwarta Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej – szlak turystyczny prowadzący głównym grzbietem Karkonoszy.

1963 – Z kosmodromu w Bajkonurze (Kazachstan) wystrzelono statek Wostok 6 z pierwszą kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie.

1997 – Na antenie TVP1 wyemitowano w ramach konkursu na telenowelę pierwszy odcinek serialu Klan.

2008 – Polska przegrała z Chorwacją 0:1 w swym trzecim meczu grupowym na piłkarskich Mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii i odpadła z turnieju.

2012 – Polska przegrała we Wrocławiu w swym trzecim meczu grupowym Euro 2012 z Czechami 0:1 i odpadła z turnieju.

2019 – Blisko 2 mln osób protestowało w Hongkongu.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki