Zapowiedź dnia - 15 września 2020 r.

Michał Żuławiński2020-09-15 06:29analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-15 06:29
Bankier.pl

Przed nami wtorek, 15 września, 259 dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Banki się kurczą. Mniej placówek, spada zatrudnienie. Kurczy się sieć placówek bankowych i ubywa miejsc pracy w bankach. Z danych Bankier.pl wynika, że największe banki komercyjne w ciągu ostatniego roku zmniejszyły zatrudnienie o 4,9 tys. etatów. Ubyło też 271 placówek własnych.

Kryzys wiecznie żywy. To już 12 lat od plajty Lehmana. Jak to w końcu jest z tym mitycznym kryzysem? Jest on czy go nie ma? A jeśli jest, to czy jest to ciągle ten sam kryzys, czy za każdym razem obserwujemy coś nowego? Wyjaśnia Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

"Wycena Allegro sięga 45 mld zł". Budowa księgi popytu na akcje Allegro może zacząć się w poniedziałek, 21 września, o ile do tego czasu luksemburski nadzór zatwierdzi prospekt emisyjny - wynika z nieoficjalnych informacji PAP Biznes

Najgłośniejsze debiuty dekady na GPW. Nie tylko Allegro. Allegro jest na ostatniej prostej do wejścia na warszawską GPW. Historia przykuwa uwagę ze względu na wielkość i rozpoznawalność firmy, ale także i z powodu głodu dużych debiutów. Tych bowiem w ostatniej dekadzie było jak na lekarstwo.

Sasin: Produkcja energii z węgla jest bardzo droga. - W dzisiejszych warunkach tak wysokich opłat za emisje CO2, produkcja energii z węgla jest produkcją bardzo drogą, powodującą jej niekonkurencyjność w porównaniu z innymi źródłami energii. To wymusza pewne działania – mówi wicepremier.

Jourova: KE wkrótce zdecyduje o kolejnych krokach ws. Polski. Wiceszefowa KE Viera Jourova zapowiedziała podczas debaty w PE, że KE wkrótce zdecyduje o kolejnych krokach w procedurze przeciw Polsce dot. sądownictwa.

Wydarzy się w Polsce

Płaca minimalna. O 10:00 rząd zajmie się projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. Stawki te nie mogą być niższe od tych, które zostały przedstawione Radzie Dialogu Społecznego, czyli 2,8 tys. zł brutto w przypadku płacy minimalnej i 18,30 zł w ramach minimalnej stawki godzinowej. Obecnie płaca minimalna wynosi 2,6 tys. zł, a stawka godzinowa 17 zł.

Prezydent. O 12:00 prezydent Andrzej Duda przyjmie listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Niemiec w Polsce; to ostatni etap procedury, po którym Arndt Freytag von Loringhoven rozpocznie misję dyplomatyczną w Warszawie. Prezydent przyjmie dziś także listy od nowych ambasadorów: Socjalistycznej Republiki Wietnamu, Republiki Panamy, Wielkiej Brytanii, Królestwa Norwegii oraz Wielkiego Księstwa Luksemburga.

PO/KO. Dziś w Warszawie zbierają się zarząd PO, a później klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej. Tematem dyskusji ma być m.in. kwestia wyboru nowego szefa klubu w miejsce obecnego lidera Platformy Borysa Budki, który ma złożyć rezygnację z pełnionej funkcji. Współpracownicy Budki nie wykluczają, że podczas obrad zarządu ogłosi on rekomendację dla posła Cezarego Tomczyka, który miałby zostać jego następcą w klubie KO.

Start-upy. O 09:00 rozpocznie się konferencja prasowa "Podsumowanie programu Pilot Maker Elektro ScaleUp", z zapowiadanym udziałem m.in. minister rozwoju Jadwigi Emilewicz i ministra klimatu Michała Kurtyki.

Wybory. O 09:00 Wojewódzki Sąd Administracyjny zbada skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na decyzję premiera o powierzeniu Poczcie Polskiej organizacji wyborów na Prezydenta RP w trybie korespondencyjnym.

Rok akademicki. O 09:30 rozpocznie się konferencja prasowa nt.: "Jak będzie wyglądał nowy rok akademicki", organizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z udziałem Wojciecha Murdzka, ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Rolnictwo. O 10:00 rozpocznie się konferencja prasowa "AGROunia ws. 5 dla zwierząt".

Moja Woda. O 11:45 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki i zastępcy prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne Artura Lorkowskiego nt. "Program "Moja Woda".

Oświata. O 15:00 rozpocznie się konferencja prasowa ministra edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz wiceministrów Marzeny Machałek i Macieja Kopcia "Finansowanie oświaty".

Wydarzy się na świecie

Bruksela. W Parlamencie Europejskim konferencja prasowa szefa komisji wolności obywatelskich Juana Fernando Lopeza Aguilara (S&D) na temat praworządności i praw podstawowych w Polsce. Ten były minister sprawiedliwości Hiszpanii jest autorem projektu raportu PE, który wskazuje na "przytłaczające dowody" łamania praworządności, w tym zagrożenia dla niezawisłości sądów, niewłaściwego funkcjonowania systemu legislacyjnego i wyborczego oraz zagrożenia dla praw podstawowych w Polsce. Sprawozdanie ma być poddane pod głosowanie w czwartek.

Bruksela. Parlament Europejski ma omówić z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem sytuację na Białorusi po kwestionowanych przez opozycję w tym kraju wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. Ponadto eurodeputowani omówią sytuację w Rosji i sprawę próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty i działacza antykorupcyjnego Aleksieja Nawalnego.

Bruksela. Cotygodniowe posiedzenie Komisji Europejskiej.

Nowy Jork. W warunkach pandemii rozpoczyna się 75. sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych (do 30 września).

Wiedeń. Początek wizyty w Austrii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. To pierwsza zagraniczna wizyta szefa ukraińskiego państwa od wybuchu pandemii.

Waszyngton. W Białym Domu podpisane zostanie porozumienie o normalizacji stosunków dyplomatycznych między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Waszyngton. W think tanku Atlantic Council wirtualna rozmowa z sekretarzem stanu USA Mike'iem Pompeo na temat jego sierpniowej podróży po krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz odpowiedź państw europejskich na kwestie związane z Chinami.

Waszyngton. Premiera książki "Rage" dziennikarza Boba Woodwarda o prezydencie USA Donaldzie Trumpie.

Lublana. W stolicy Słowenii spotkanie ministrów spraw zagranicznych Austrii, Czech, Węgier i Słowacji.

Kalendarium ekonomiczne 15 września 2020 r.

Inflacja w Polsce (10:00)

Posiedzenie i decyzja Rady Polityki Pieniężnej (po południu)

Niemiecki indeks ZEW (11:00)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: Czerwień na GPW. Spadki CD Projektu

Sesja na Wall Street: Nasdaq odreagował po najgorszym tygodniu od marca

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

BIOMEDLUB – Wprowadzenie do obrotu na GPW 794.000 akcji zwykłych na okaziciela serii B.

PGE POLNORD AMBRA BUMECH RYVU – Publikacja raportu za I półrocze 2020 roku.

MARVIPOL – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,17 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 15 września

1454 – W Cerekwicy, król Kazimierz IV Jagiellończyk nadał wielkopolskiej szlachcie przywilej, stwierdzający m.in., że bez zgody sejmików król nie będzie nakładał nowych podatków i zwoływał pospolitego ruszenia.

1935 – Reichstag uchwalił tzw. ustawy norymberskie - "O obywatelstwie Rzeszy" oraz "O ochronie krwi niemieckiej i honoru" - pozbawiające Żydów w Niemczech większości praw obywatelskich.

1935 – Transatlantyk „Piłsudski” wypłynął w swój dziewiczy rejs do Nowego Jorku.

1940 – podczas bitwy o Anglię Niemcy stracili tego dnia ponad 60 samolotów, zginęło ponad 80 lotników niemieckich, wielu zostało rannych lub dostało się do niewoli - był to przełomowy moment Bitwy o Anglię.

1967 – Premiera komedii filmowej Sami swoi w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

1993 – Ostatnie jednostki Północnej Grupy Wojsk Armii Rosyjskiej opuściły garnizon w Legnicy.

2000 – Sejm RP przyjął ustawę Kodeks spółek handlowych.

2008 – Upadek Lehman Brothers. Umowny początek kryzysu finansowego.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki