Wycena Allegro sięga 45 mld zł

2020-09-15 06:36
publikacja
2020-09-15 06:36
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Budowa księgi popytu na akcje Allegro może zacząć się w poniedziałek, 21 września, o ile do tego czasu luksemburski nadzór zatwierdzi prospekt emisyjny - wynika z nieoficjalnych informacji PAP Biznes. Źródła rynkowe twierdzą, że ustalona przez oferujących wartość grupy sięga około 45 mld zł.

"Otwarcie książki jest wstępnie sygnalizowane już na najbliższy poniedziałek" - powiedział rozmówca PAP Biznes pragnący zachować anonimowość.

Z nieoficjalnych informacji wynika też, że czasu na składanie ofert może być bardzo mało i nie jest wykluczone, że zakończenie book-buildingu wśród inwestorów instytucjonalnych nastąpi już w kolejny piątek, 25 września. Takie sygnały napływają do zarządzających funduszami inwestycyjnymi ze strony maklerów z biur maklerskich tworzących konsorcjum oferujące akcje Allegro. Inne źródła twierdzą nawet, że book building potrwa nie dłużej niż dwa-trzy dni.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Allegro Francois Nyuts dużo ostrożniej mówił o terminie oferty publicznej, określając go ogólnie na czwarty kwartał 2020 roku. Wcześniejsze nieoficjalne informacje rynkowe wskazywały na wrzesień lub październik.

Allegro czeka jeszcze na zatwierdzenie prospektu emisyjnego w luksemburskim Urzędzie Nadzoru Finansowego. Nyuts spodziewa się, że nastąpi to na początku przyszłego tygodnia.

W poniedziałek rano Allegro.eu ogłosiło zamiar przeprowadzenia oferty publicznej i wprowadzenia spółki na warszawską giełdę. Ogłoszenie intention to float otworzyło drogę do rozpoczęcia spotkań z zarządzającymi funduszami. Według nieoficjalnych informacji przynajmniej część z nich ma się odbywać w formule online, co ma przyspieszyć i ułatwić cały proces.

Z informacji PAP Biznes wynika też, że oferujący wstępnie określili na potrzeby budowy księgi popytu wartość grupy Allegro na około 45 mld zł. Z raportu Santander BM, do którego dotarł PAP Biznes wynika, że wartość equity Allegro analitycy tego biura szacują na 47,3 mld zł, a enterprise value zbliżone jest do 50 mld zł. Santander BM wchodzi w skład konsorcjum oferującego akcje.

"Oferujący określili wartość Allegro na 45 mld zł, taką wycenę chcą osiągnąć" - powiedziały PAP Biznes dwa źródła rynkowe. Do tej pory nie jest jednak znany przedział oczekiwanej ceny akcji w ofercie.

"Wartość akcji nowej emisji i sprzedawanych przez obecnych akcjonariuszy określona jest na około 10 mld zł. Trudno jest odnosić się do takich oczekiwań nie znając prospektu i bez głębszej analizy spółki" - dodał jeden z rozmówców pragnących zachować anonimowość.

Rynkowi rozmówcy PAP sygnalizują, że oferta Allegro prowadzona jest w dużym pośpiechu, a większość akcji trafi prawdopodobnie do inwestorów zagranicznych, którzy będą kupowali spółkę niezależnie od jej wyceny. Stanowić ona będzie bowiem ważny składnik indeksów WIG20 i WIG.

"Początkowo oferta była planowana na połowę października, ale doszło do sporego przyspieszenia, gdyż oferujący obawiają się korekty na Wall Street i chcą zdążyć przed spodziewanymi spadkami na Nasdaq. Stąd bardzo krótki czas na składanie deklaracji zakupu" - powiedział jeden z rozmówców.

"Oferujący są przekonani, że akcje obejmą bez problemu fundusze zagraniczne, dla których jest to typowa transakcja benchmarkowa. Muszą kupić spółkę, żeby móc odwzorowywać skład indeksu. To, co dla zagranicznych graczy jest tanie, dla krajowych funduszy może okazać się drogie, więc jest prawdopodobne, że większa część oferty trafi za granicę" - dodał.

Zarząd Allegro nie podaje, jak wielka będzie oferta, ale określa ją jako "znaczącą". Na rynku spekuluje się, że po emisji i sprzedaży nowych akcji nowi akcjonariusze będą mieli około 20-25 proc. spółki.

Z nowej emisji akcji Allegro chce pozyskać 1 mld zł na spłatę zadłużenia, IPO obejmować będzie także sprzedaż części akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy, fundusze Cinven, Permira i Mid Europa Partners.

Grupa zamierza przeznaczyć wpływy netto z emisji nowych akcji, wraz z kredytami w ramach nowej linii kredytowej, na spłatę istniejącego zadłużenia w celu poprawy swojej dźwigni netto.

Oferta publiczna skierowana będzie do inwestorów instytucjonalnych oraz detalicznych, do których ma trafić 5 proc. akcji.

Spółka zatrudniła Goldman Sachs International i Morgan Stanley & Co. International plc, jako globalnych koordynatorów i współprowadzących księgę popytu oraz Barclays Bank PLC, BofA Securities Europe i Citigroup Global Markets Limited oraz Dom Maklerski Banku Handlowego jako współprowadzących księgę popytu.

Allegro zatrudniło także Santander Bank Polska i BM PKO BP jako współprowadzących księgę popytu i współoferujących w Polsce w związku z ofertą dla inwestorów detalicznych oraz Bank Polska Kasa Opieki, Crédit Agricole Corporate and Investment Bank, Erste Group Bank AG, Pekao Investment Banking i Raiffeisen Centrobank AG, jako współzarządzających, w przypadku realizacji oferty publicznej.

Piotr Rożek (PAP Biznes)

pr/ tj/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
jas2
PFR powinien wykupić Allegro, a potem za prowizję 1% udostępnić sprzedaż wszystkim firmom płacącym w Polsce podatki.
drzaraza
To jakaś ściema bo teoretycznie jeżeli aktywnych kont na Allegro jest 10 mln to 45 mld przez 10 mln równa się 4,5 tyś. To ile mi zapłacą za to abym nie likwidował konta na Allegro.?
pazdzioch_indastries
czyli jak urośnie 100% będzie warte 90mld?
niedorzeczne
nie dajcie się tylko w to ubrać.
geralt78
ściema... co powiesz zatem o cd projekt, o którym przy 30 zł wszyscy mówili, że to ściema? to co dzieje się na gpw nie ma zbyt wiele wspólnego z logiką, więc cóż... pożyjemy zobaczymy. Sam nie kupiłem jeszcze ich akcji, ale raczej nie przewiduje by akcje nagle spadły na otwarciu.. ani w najbliższym czasie. W końcu ściema... co powiesz zatem o cd projekt, o którym przy 30 zł wszyscy mówili, że to ściema? to co dzieje się na gpw nie ma zbyt wiele wspólnego z logiką, więc cóż... pożyjemy zobaczymy. Sam nie kupiłem jeszcze ich akcji, ale raczej nie przewiduje by akcje nagle spadły na otwarciu.. ani w najbliższym czasie. W końcu to nie spółka państwowa.
scalak12
Wszedzie widać reklamy, żeby zakładać konto na allegro. Przed wejściem na giełdę musi być dobre wrażenie. Myślę, że będzie tak, że wejdą następnie zjazd kursu i zejście z giełdy z przymusowym wykupem za ułamek ceny emisyjnej.
meryt
scalak12 "wejdą następnie zjazd kursu i zejście z giełdy z przymusowym wykupem za ułamek ceny emisyjnej."

Allegro w składzie WIG20. WIG20 będzie spadał wychodząc na przeciw twoim wymysłom :)

"Oferujący są przekonani, że akcje obejmą bez problemu fundusze zagraniczne, dla których jest to
scalak12 "wejdą następnie zjazd kursu i zejście z giełdy z przymusowym wykupem za ułamek ceny emisyjnej."

Allegro w składzie WIG20. WIG20 będzie spadał wychodząc na przeciw twoim wymysłom :)

"Oferujący są przekonani, że akcje obejmą bez problemu fundusze zagraniczne, dla których jest to typowa transakcja benchmarkowa."
djnsd
Ludzie uciekaja od tej GPW jak od zarazy. A winni temu sa politycy tacy jak minister Grad z PO. Zachwalał JSW i sprzedał po 140 zł a to spadlo do 10 zł. Dzisiaj po 25 zł. Smiech na sali. Giełda to jest zawsze ostatnia najgorsza opcja. Jak firma dobrze zarabia to sie czerpie z niej kase a nie dzieli nią na GPW. Jak coś umiera Ludzie uciekaja od tej GPW jak od zarazy. A winni temu sa politycy tacy jak minister Grad z PO. Zachwalał JSW i sprzedał po 140 zł a to spadlo do 10 zł. Dzisiaj po 25 zł. Smiech na sali. Giełda to jest zawsze ostatnia najgorsza opcja. Jak firma dobrze zarabia to sie czerpie z niej kase a nie dzieli nią na GPW. Jak coś umiera albo jest napompowanym balonem wydmuszką jak to allecośtam to znaczy że nikt tego nie chce i to jest trup i trzeba to wcisnąć leszczynie z mega propagandą i obiecankami. Potem znowu będzie płacz. Miało być tak super z JSW, Energa, PGE, Tauron, GETBACK, PZU, PKO, Peo, PKN, LOTOS, ....te spółki szorują po dnie. Ogarnij sie ciemny narodzie bantustanu Polin !!!!!
kuba_rzeszowiak
Ludzie ale nie lepiej kupić coś co płaci dywidendę np na XTB może być stopa zwrotu nawet 20% w 2021 roku 3 złocisze na akcje możliwe spokojnie. Po co kasę na Allegro dawać ta spółka się nie rozwija już. Jak XTB podbija nowe rynki i niedługo może być 10x więcej warte.
kuba_cebulak
jak tam bossa dobrze działa?
znawca_wszystkiego
Chyba Polacy po 25 latach przekrętów giełdowych dorośli już do poziomu wiedzy mówiącego, że jeśli ktoś wchodzi na giełdę to nie po to żeby rozdawać pieniądze tylko zgarniać je z rynku (czytaj od frajerów) w wielkich ilościach.

Powiązane: Debiut Allegro na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki