REKLAMA

Zapowiedź dnia - 15 czerwca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-06-15 07:19analityk Bankier.pl
publikacja
2021-06-15 07:19
Zapowiedź dnia - 15 czerwca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 15 czerwca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 15 czerwca, 166. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Deweloperzy budują coraz większe mieszkania. Domy kurczą się od dekady. Pierwszy kwartał 2021 r. przyniósł wzrost powierzchni mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Boom na hipoteki. Jak teraz dostać (dobry) kredyt? Webinar Bankier.pl. Redakcja Bankier.pl organizuje bezpłatny webinar, podczas którego opowiemy o bieżącej sytuacji i nowościach na rynku "hipotek", a doradca kredytowy odpowie na pytania czytelników z perspektywy praktyka.

Lokaty półroczne znowu na minusie – spadek stawki u jednego z liderów. Liderzy poszczególnych zestawień w najnowszym rankingu lokat półrocznych zachowali swoje pozycje sprzed miesiąca. Mimo to tego samego nie można powiedzieć o oprocentowaniu. Dla wpłacających 100 000 zł maksymalna stawka spadła o 0,10 pp.

Co zachęca Polaków do szczepień? Paszport covidowy lepszy od wygranej w loterii. Do szczepień bardziej zachęca covidowy paszport i możliwość przyjęcia drugiej dawki w dowolnym punkcie niż wygrana na loterii - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Zniesienie restrykcji w Anglii opóźnione o cztery tygodnie. Całkowite zniesienie restrykcji koronawirusowych w Anglii, które planowane było na 21 czerwca, zostaje opóźnione o cztery tygodnie, czyli do 19 lipca - ogłosił w poniedziałek późnym popołudniem brytyjski premier Boris Johnson.

Rząd Kanady zapowiada, że nie zaakceptuje nowych kopalni węgla. Inwestorzy zainteresowani budową kopalni węgla w Kanadzie otrzymali właśnie z Ottawy informację, że ich plany sprzeczne są z polityką gospodarczą rządu federalnego.

Biden po szczycie NATO: Putin jest godnym przeciwnikiem. Władimir Putin jest godnym przeciwnikiem - stwierdził w poniedziałek wieczorem na konferencji prasowej prezydent USA Joe Biden po zakończeniu szczytu przywódców państw NATO.

Wydarzy się w Polsce

Rząd. Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się projektem zmian w tzw. ustawie śmieciowej m.in. ws. określenia maksymalnej opłaty za odpady przy metodzie wyliczania jej na podstawie zużytej wody. Projekt zmian doprecyzowuje metodę naliczania opłaty śmieciowej od zużytej wody, co kilka miesięcy temu zapowiadał resort klimatu i środowiska.

Rada Ministrów zajmie się też projektem propozycji wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku, którą przygotował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii. Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi od 1 stycznia tego roku 2800 zł brutto, o 200 zł więcej niż w minionym roku.

Sejm. Dzisiaj Sejm zbierze się na jednodniowym posiedzeniu, które rozpocznie się od złożenia ślubowania poselskiego przez Zbigniewa Ajchlera. Zastąpi on posła KO Kiliona Munyamę, który obejmie stanowisko w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych.

Posłowie odejmą piątą już próbę wyboru nowego RPO; kandydatami tym razem są: zgłoszona przez klub PiS senator niezależna Lidia Staroń (bezpartyjna) oraz prawnik, dr hab. Marcin Wiącek, popierany przez kluby KO, Lewicy i KP-PSL, koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy oraz niektórych posłów Zjednoczonej Prawicy, m.in. lidera Porozumienia Jarosława Gowina i posła Zbigniewa Girzyńskiego.

Posłowie mają też wysłuchać informacji rządu na temat wskazania przyczyn, skutków i konsekwencji nakazania przez Trybunał Sprawiedliwości UE natychmiastowego wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie.

W porządku obrad jest także przeprowadzenie drugiego czytania projektu ws. Nord Stream 2. W piątek posłowie komisji spraw zagranicznych jednogłośnie, przez aklamację, przyjęli projekt uchwały w którym wezwali Niemcy, inne kraje UE i NATO do zablokowania budowy gazociągu Nord Stream 2. Projekt powstał na bazie trzech zgłoszonych wcześniej projektów uchwał.

Posłowie mają również przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług i innych ustaw, który ma uprościć rozliczenia VAT, chodzi o tzw. pakiet Slim VAT 2.

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Szczyt UE–USA. Unię reprezentuje przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Stany Zjednoczone -prezydent Joe Biden. Przywódcy omówią kwestię walki z Covid-19, problemy związane z klimatem, handlem i inwestycjami, technologią, poruszą też sprawy zagraniczne oraz wspólne wartości.

Naypyidaw. Drugi dzień procesu Aung San Suu Kyi (do 26 czerwca). Byłej laureatce Pokojowej Nagrody Nobla i szefowej rządu Birmy, obalonego wskutek wojskowego zamachu stanu z 1 lutego, postawiono szereg zarzutów kryminalnych, w tym nielegalnego posiadania krótkofalówek, złamania obostrzeń covidowych i naruszenia przepisów ochrony tajemnic państwowych. Grozi jej zakaz działalności politycznej i wieloletnie więzienie.

Paryż. Przesłuchanie byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego w procesie "Bygmalion" o "nielegalne finansowanie" jego kampanii prezydenckiej w 2012 r.

Lizbona. Nieformalne posiedzenie ministrów rolnictwa i rybołówstwa państw UE.

Baku. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan z wizytą w Azerbejdżanie i Górskim Karabachu do 16 czerwca).

Nowy Jork. Nowojorski sąd rozpatruje wniosek Harveya Weinsteina o "ekstradycję" do Los Angeles.

Kalendarium ekonomiczne 15 czerwca 2021 r.

08:00 - Niemcy - CPI (5/2021)

10:00 - GUS - Polska - Wskaźnik CPI (5/2021)

10:00 - GUS - Polska - Zmiana eksportu (4/2021)

10:00 - GUS - Polska - Zmiana importu (4/2021)

11:00 - UE - Bilans handlowy (4/2021)

14:30 - USA - Indeks cen producentów PPI r/r (5/2021)

14:30 - USA - Sprzedaż detaliczna m/m (5/2021)

14:30 - USA - Wskaźnik Empire Manufacturing w okręgu Nowy Jork (6/2021)

15:15 - USA - Produkcja przemysłowa m/m (5/2021)

Podsumowanie sesji

Polska: WIG20 grał do końca. Pekao po 100 zł, Ukraina znów błysnęła

USA: Na Wall Street Nasdaq i S&P 500 z nowymi rekordami

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

TIM – ZWZA ws. m.in. podziału zysku wypracowanego w 2020 roku oraz wypłaty dywidendy za 2020 rok

WORKSERV – ZWZA ws. m.in. pokrycia straty poniesionej w 2020 roku oraz dalszego istnienia spółki w trybie art. 397 Kodeksu spółek handlowych.

PLAYWAY – ZWZA ws. m.in. podziału zysku netto za rok obrotowy 2020 oraz ustalenia dnia dywidendy i terminu jej wypłaty.

SYNEKTIK – Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze roku obrotowego 2020/2021.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 15 czerwca

1219 – Według legendy podczas bitwy pod Lyndanisse będącej częścią krucjaty króla Waldemara II Zwycięskiego do Estonii, z nieba spadła późniejsza flaga Danii (Dannebrog), najstarsza obecnie używana flaga w Europie.

1528 – W Toruniu otwarto mennicę królewską.

1800 – Stolicą Stanów Zjednoczonych został Waszyngton.

1818 – Wmurowano kamień węgielny pod budowę warszawskiego kościoła św. Aleksandra.

1819 – Namiestnik Królestwa Polskiego Józef Zajączek zniósł wolność prasy i wprowadził cenzurę prewencyjną.

1940 – Armia Czerwona zajęła Litwę.

1954 – W Bazylei założono Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA).

1989 – Ukazał się debiutancki album amerykańskiej grupy Nirvana pt. "Bleach".

1994 – Premiera filmu animowanego Król Lew.

2001 – Powstała Szanghajska Organizacja Współpracy.

2019 – Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki