REKLAMA

Biden po szczycie NATO: Putin jest godnym przeciwnikiem

2021-06-14 23:00
publikacja
2021-06-14 23:00
Biden po szczycie NATO: Putin jest godnym przeciwnikiem
Biden po szczycie NATO: Putin jest godnym przeciwnikiem
fot. Olivier Douliery / / dpa

Władimir Putin jest godnym przeciwnikiem - stwierdził w poniedziałek wieczorem na konferencji prasowej prezydent USA Joe Biden po zakończeniu szczytu przywódców państw NATO.

Biden wyjaśnił, że w nadchodzącym spotkaniu z prezydentem Rosji w Genewie chodzi o zdecydowanie, w jakich sferach możliwa jest współpraca.

"Nie szukam konfliktu z Rosją. Ale odpowiemy, jeśli Rosja będzie kontynuować swoje szkodliwe działania" - ostrzegł amerykański prezydent.

"Przedstawię sprawę jasno prezydentowi Putinowi: są sfery, w których możemy współpracować, jeśli się na to zdecyduje. A jeśli zdecyduje się, żeby nie współpracować i nadal będzie działał tak, jak działał w przeszłości, (...) to odpowiemy" - podkreślił.

Joe Biden przekonywał, że w interesie obu stron i całego świata jest określenie możliwości współpracy i próby jej realizacji.

"A w miejscach, gdzie się nie zgadzamy, wyraźne nakreślenie czerwonych linii" - zastrzegł.

Charakteryzując Władimira Putina Biden stwierdził, że rosyjski przywódca jest "inteligentny, twardy i (...) jest godnym przeciwnikiem".

Amerykański prezydent zapewnił też, że wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Dopytywany o szanse tego kraju na wstąpienie do NATO odparł: "To zależy, czy spełnią kryteria. Faktem jest, że ciągle muszą uporać się z korupcją, muszą spełnić inne kryteria, żeby otrzymać plan działań na rzecz członkostwa (MAP). Tymczasem zrobimy wszystko co w naszej mocy, by umożliwić Ukrainie opór wobec rosyjskiej agresji" - oświadczył.

Joe Biden ostrzegał też, że wartości demokratyczne, które leżą u podstaw Sojuszu, są wystawione na próbę.

"Rosja i Chiny próbują wbić klin w naszą transatlantycką solidarność. Byliśmy świadkami wzrostu wrogiej aktywności cybernetycznej. Ale nasz Sojusz ma mocne podstawy, na których możemy nadal tworzyć wspólne bezpieczeństwo i dobrobyt. (...) Amerykańskie zobowiązanie wobec art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest twarde jak skała i niezachwiane. To święte zobowiązanie. NATO trzyma się razem. Tak stawialiśmy czoła każdemu zagrożeniu w przeszłości. To nasza największa siła w konfrontacji z wyzwaniami przyszłości. A tych jest wiele" - skonkludował.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ajwaj_
"Putin jest godnym przeciwnikiem"

- na pewno np. w dziedzinie geografii
Mimo, ze kal-boje masakruja dzieciatki panstw militarnie, gospodarczo, populacyjnie itd.
Joe Bidet wlasnie pomylil Syrie z Libia.
Zreszta obie masakrowane
jacyna2017
Ajwaj - i znów jesteś pierwszy - słońce na wschodzie nie daje spać? Wojna w Wietnamie skończyła się parę lat temu. A Rosjanie nigdy nie masakrują, czy tylko ich znane z wolności media niczego nie pokazują? Pisz więcej to kilku otumanionym otworzysz oczy na możliwą skalę zakłamania.
ajwaj_ odpowiada jacyna2017
korepetycje to nie tu
wasz minister Misiewicz ci pomoze

Powiązane: Szczyt NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki