REKLAMA

Zapowiedź dnia - 14 lipca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-07-14 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-14 07:25
Zapowiedź dnia - 14 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 14 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami środa, 14 lipca, 195. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Ursus znów upada. Jak się rodziła legenda i dlaczego wpadła w tarapaty? Sąd ogłosił upadłość Ursusa. Ciężko jednak mówić o "śmierci legendy", nową spółkę z legendarnym Ursusem łączyło bowiem niewiele. Nie zmienia to jednak faktu, że kilka lat temu pretendowała ona do roli jednego z polskich hitów eksportowych.

COVID-19 - psuje wakacje, ściąga pieniądze. Jak się nie naciąć? O historiach klientów, którym się to przydarzyło, specjalista od ubezpieczeń opowie podczas webinaru organizowanego przez Bankier.pl 14 lipca. Uczestnicy będą mogli zadawać swoje pytania i skorzystać ze zniżki na zakup wakacyjnej polisy.

Coraz wyższe bonusy pieniężne od banków. Banki dają coraz większe bonusy pieniężne dla przedsiębiorców. Przeanalizowaliśmy, gdzie oprócz darmowego konta firmowego można otrzymać premie pieniężne.

Polacy nie spieszą się do spisu powszechnego. "W przypadku odmowy sprawa zostaje zgłoszona na policję". Po trzech miesiącach od uruchomienia spisu powszechnego spisało się tylko 42 proc. Polaków - podaje w środę "Gazeta Wyborcza".

Polacy przeciwko zakazowi handlu. Chcemy robić zakupy w każdą niedzielę [Sondaż]. Już 55 proc. Polaków uważa, że zakupy powinny być dostępne we wszystkie dni tygodnia – wynika z badania CBRE, które przytacza środowa „Rzeczpospolita”.

W czwartek rusza kolejna tura rozmów z Czechami ws. Turowa. 22 lipca, kolejna tura rozmów z Czechami ws. Turowa – poinformowało we wtorek w komunikacie ministerstwo klimatu i środowiska.

Wydarzy się w Polsce

TK. Trybunał Konstytucyjny ma dziś powrócić do rozpatrywania na rozprawie pytania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego odnoszącego się do kwestii wykonywania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w państwach członkowskich Unii. TK zajmował się tą sprawa już w końcu kwietnia br.

Szczepienia. Dziś odbędzie się pierwsze tygodniowe losowanie nagród dla osób zarejestrowanych od 1 do 11 lipca w Loterii Narodowego Programu Szczepień. W tym miesiącu odbędą się jeszcze dwa takie losowania, a po cztery w sierpniu i wrześniu, jedno zaś w październiku. W sumie odbędzie się 12 losowań tygodniowych. W każdym z nich do wygrania będzie 5 x 50 000 zł (pula – 3 000 000 zł) i po 60 hulajnóg elektrycznych (łącznie 720 sztuk).

Spis Powszechny. W południe odbędzie się wielki finał loterii Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że rozlosowane zostaną nagrody główne - 16 samochodów toyota yaris. Transmisję z losowania można będzie oglądać na kanałach GUS-u na Facebook-u i YouTube. Wcześniej rozlosowano 960 kart przedpłaconych o wartości 500 zł i 480 kart o wartości 1000 zł.

Sejm. 10:00 Posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Rozpatrzenie przedstawionych przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego: 1) "Sprawozdania z wykonania założeń polityki pieniężnej na rok 2020" (druk nr 1247), 2) "Sprawozdania z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2020 roku" (druk nr 1246)/

PiS. Dziś odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości, który spotka się w nowym składzie. Według polityków PiS, z którymi rozmawiała PAP, będzie to inauguracyjne, techniczne posiedzenie, na którym zostanie przyjęty regulamin prac Komitetu. Zapewne dojdzie też do wyboru rzecznik dyscypliny partyjnej, rzecznika prasowego czy sekretarza ds. międzynarodowych - osoby na tych funkcjach muszą zostać formalnie potwierdzone przez nowy skład Komitetu Politycznego.

Premier. Dziś premier Mateusz Morawiecki ma - w ramach trasy promującej Polski Ład - odwiedzić Środę Wielkopolską i Kalisz. Premier poinformował o tym we wtorek wieczorem na Facebooku.

MON. Dziś w Wesołej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekaże szczegóły dotyczące kontraktu na pozyskanie przez Siły Zbrojne RP czołgów M1A2 Abrams SEPv3. W konferencji weźmie udział także Jarosław Kaczyński, prezes PiS, wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Wydarzy się na świecie

Rzym. Wizyta wicepremiera Jarosława Gowina, który przeprowadzi rozmowy z przedstawicielami rządu Włoch i biznesu. W pierwszym dniu wizyty spotka się z przedstawicielem federacji przemysłowców Confindustria i z polskimi przedsiębiorcami działającymi we Włoszech.

Irkuck. Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski odbywa wizytę w Irkuckim Okręgu Konsularnym. Przewidziano spotkanie z przedstawicielami Polonii i polskiego duchowieństwa m.in. w Irkucku i Usolu Syberyjskim i wizytę w Wierszynie - wsi założonej przez polskich osadników na Syberii. Szef polskiej placówki w Moskwie odwiedzi miejsca pamięci związane z historią zesłań Polaków i z badaniami naukowymi prowadzonymi przez polskich zesłańców na Syberii.

Bruksela. Komisja Europejska zaprezentuje pakiet legislacyjny Fit for 55, który ma przystosować Unię Europejską do nowych celów klimatycznych związanych z przyjętym niedawno prawem klimatycznym.

Paryż. Narodowe święto Francji, w ramach obchodów zaplanowano tradycyjną defiladę na Polach Elizejskich.

Nicea. Piąta rocznica ataku terrorystycznego w Nicei, w którym zginęło 86 osób. W ramach upamiętnienia przemówienie wygłosi premier Jean Castex.

Tel Awiw. Zjednoczone Emiraty Arabskie otwierają swoją ambasadę w Tel Awiwie na mocy tzw. porozumień Abrahama. Izrael już pod koniec czerwca zainaugurował działalność swojej ambasady w Abu Zabi.

Bangkok. Wirtualne spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), z udziałem sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

Duszanbe. W stolicy Tadżykistanu spotkanie szefów dyplomacji krajów Szanghajskiej Organizacji Współpracy poświęcone sytuacji w Afganistanie.

Genewa. Trwa 47. sesja Rady Praw Człowieka ONZ (do 15 lipca).

Cannes. Trwa 74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy (do 17 lipca)

Kalendarium ekonomiczne 14 lipca 2021 r.

08:00 – Wielka Brytania - CPI

11:00 – UE - Produkcja przemysłowa

13:00 – Turcja – Decyzja ws. stóp procentowych

14:00 – NBP - Polska - Bilans płatniczy miesięczny

14:30 – USA – Inflacja producencka

18:00 – Wystąpienie przewodniczącego Fed przed komisją Izby Reprezentantów

Podsumowanie sesji

Polska:  Wakacyjne rytmy na GPW. Spadki Mercatora

USA: Na Wall Street inflacja zepchnęła kursy akcji w dół

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

MERCATOR – Wprowadzenie do obrotu na GPW 42.641 akcji zwykłych na okaziciela serii H.

TESGAS – ZWZA ws. m.in. podziału zysku za rok obrotowy 2020.

12:00 - TENDERHUT - Konferencja prasowa spółki

Webinar z zarządem TenderHut. Omówienie szczegółów emisji akcji, kierunków rozwoju spółki oraz planów przeniesienia notowań na Główny Rynek GPW.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 14 lipca

1789 – Zdobycie i zburzenie Bastylii przez lud Paryża dało początek rewolucji francuskiej.

1832 – W USA zwolniono handel opium z podatków federalnych.

1845 – Wielki pożar Nowego Jorku.

1867 – Alfred Nobel zademonstrował działanie dynamitu.

1900 – Powstanie bokserów: międzynarodowy korpus interwencyjny wylądował w Tiencinie.

1933 – W Niemczech zdelegalizowano wszystkie partie polityczne oprócz Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).

1961 – Sejm PRL przyjął ustawę wprowadzającą użytkowanie wieczyste.

1969 – Wycofano z obiegu banknoty o nominałach 500, 1000, 5000 i 10000 dolarów amerykańskich.

1983 – Sejm PRL przyjął ustawę o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych i zakresie działania podległych mu organów, legalizującą istnienie Służby Bezpieczeństwa

2006 – Został zaprzysiężony rząd Jarosława Kaczyńskiego.

2013 – W Indiach zamknięto ostatni na świecie system telegraficzny.

2015 – Amerykańska sonda New Horizons po ponad 9 latach lotu dotarła w okolice Plutona.

2016 – Zamach w Nicei.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Zapowiedź dnia

Komentarze (1)

dodaj komentarz
428ustka
dlaczego wig20 na tak niskich poziomach ciagle dlaczego nie jest na 2400 albo 2500 taki buuuum gospodarczy a tu lipa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki