REKLAMA

Zapowiedź dnia - 13 lipca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-07-13 07:30analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-13 07:30
Zapowiedź dnia - 13 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 13 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 13 lipca, 194. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Nadchodzi zbliżeniowy Blik. Wiemy, które banki udostępnią go jako pierwsze. Polski system płatności Blik czeka niemała rewolucja. Już niedługo użytkownicy będą mogli płacić w sklepach stacjonarnych za jego pomocą zbliżeniowo.

10 wykresów z raportu NBP o inflacji, które warto zobaczyć. Inflacja to obecnie jeden z głównych tematów debaty ekonomicznej zarówno wśród analityków, jak i u cioci na imieninach. Oto dziesięć wykresów z najnowszego raportu NBP, które rzucają nieco światła na gorącą kwestię wzrostu cen.

Najlepsze lokaty kwartalne. Liderzy zachowali pozycje, choć są wzrosty i spadki. Najlepsze oferty na 3 miesiące zachowały swoje wysokie pozycje. 2,00 proc. skali roku to najlepsza propozycja na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami, 0,50 proc. rocznie to lider tabeli bez wymogów.

W środę wielki finał loterii spisu powszechnego. Rozlosują 16 samochodów. W najbliższą środę odbędzie się wielki finał loterii Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że rozlosowane zostaną nagrody główne - 16 samochodów.

Sasin: Nie można liczyć na szybkie porozumienie z Czechami w sprawie kopalni Turów. Nie można liczyć na szybkie porozumienie z Czechami w sprawie kopalni Turów, ostateczne decyzje mogą nie zapaść przed październikowymi wyborami w Czechach - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

ONZ alarmuje, że poziom głodu na świecie "wzrósł dramatycznie". Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w poniedziałek o "dramatycznym wzroście" poziomu głodu na świecie w 2020 roku. W raporcie na ten temat podkreślono, że stan taki w dużej mierze wynika z pandemii koronawirusa.

Putin zapewnia, że Rosja i Ukraina są "jednym narodem". Prezydent Rosji Władimir Putin opublikował w poniedziałek artykuł, w którym przekonuje, że "prawdziwa suwerenność Ukrainy jest możliwa w partnerstwie z Rosją".

Wydarzy się w Polsce

Rząd. Rada Ministrów. ma dziś zająć się projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych został zapowiedziany w ubiegłym tygodniu w wykazie prac legislacyjnych rządu.

TK. Trybunał Konstytucyjny ma dziś zająć się na rozprawie wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego z końca marca br. dotyczącym zgodności z konstytucją niektórych z przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.

Lewica. 10:00 Prezentacja Covidowego Raportu Lewicy pt. "Polska w pandemii. Księga błędów i zaniechań rządu PiS" - po prezentacji debata ekspertów pt. "Zdążyć przed czwartą falą."

Zdrowie. 11:00 Konferencja prasowa poświęcona bezpłatnej pomocy psychologicznej dla osób chorujących na raka, organizowana przez Fundację "Twarze depresji" i Nationale Nederlanden

Biznes. 11:00 Konferencja prasowa dotycząca nowej odsłony Poland Business Harbour.

Orlen. 14:00 Briefing prasowy dotyczący współpracy PKN Orlen z płockimi klubami piłki ręcznej i nożnej.

USA. 15:00 Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) a Amerykańską Izbą Handlową w Polsce.

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Premier Mateusz Morawiecki spotka się podczas roboczej kolacji z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Głównym tematem rozmowy ma być Europejski Zielony Ład. W środę KE ma przedstawić pakiet propozycji legislacyjnych dotyczących strategii UE osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Wspólnotę do 2050 roku.

Bruksela. Na posiedzeniu unijnej Rady do spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) ministrowie skupią się na odbudowie gospodarczej. Wymienią poglądy na temat wdrażania Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz prawdopodobnie przyjmą pierwszą serię decyzji wykonawczych Rady o krajowych planach odbudowy.

Bruksela. Na posiedzeniu Rady Stabilizacji i Stowarzyszenia UE–Bośnia i Hercegowina omówione zostaną stosunki w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia, a w szczególności proces przedakcesyjny w świetle sprawozdania Komisji Europejskiej z 2020 r. Szczególny nacisk zostanie położony na kryteria polityczne i gospodarcze, unijny dorobek prawny i pomoc przedakcesyjną. Uczestnicy będą też rozmawiać o stanie wdrażania układu o stabilizacji i stowarzyszeniu, a także o ogólnej sytuacji politycznej na Bałkanach Zachodnich.

Kijów. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz z wizytą na Ukrainie, gdzie weźmie udział w konferencji "Strategiczne partnerstwo między UE i Ukrainą w sprawie surowców krytycznych i akumulatorów".

Berlin. Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Duszanbe. W stolicy Tadżykistanu rozpocznie się spotkanie szefów dyplomacji krajów Szanghajskiej Organizacji Współpracy poświęcone sytuacji w Afganistanie (do 14 lipca).

Nowy Jork. Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas udaje się do Stanów Zjednoczonych.

Lizbona. Ostatni dzień modlitw związanych z upamiętnieniem 104. rocznicy objawień maryjnych w Fatimie, m.in. wieczorny różaniec i msza św. Uroczystościom z udziałem do 7,5 tys. wiernych przewodniczyć będzie ordynariusz hiszpańskiej diecezji Ourense, biskup Leonardo Lemos Montanet.

Genewa. Trwa 47. sesja Rady Praw Człowieka ONZ (do 15 lipca).

Cannes. Trwa 74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy (do 17 lipca)

Kalendarium ekonomiczne 13 lipca 2021 r.

Inflacja: Niemcy (08:00), Rumunia (08:00), Francja (08:45), Czechy (09:00), USA (14:30)

Podsumowanie sesji

Polska:  WIG20 lekko w górę. CD Projekt i Allegro skontrowane przez banki

USA: Rekordowe wartości indeksów na Wall Street przed startem sezonu wyników

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

10:00 - EUVIC - Konferencja prasowa

Prezes Grupy Euvic, podsumuje jej wyniki finansowe za 2020 rok, przedstawi plany rozwoju Grupy na lata 2021-2023, w tym debiut na GPW i omówi bieżącą sytuację na rynku IT.

11:30 - Noobz from Poland S.A. - Debiut na giełdzie

Uroczystość pierwszego notowania na rynku NewConnect akcji spółki Noobz from Poland S.A.

PHOTON – Po zakończeniu sesji spółka wejdzie w skład indeksu sWIG80.

NETIA – Po zakończeniu sesji spółka opuści skład indeksu sWIG80.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 13 lipca

1521 – Kraków po raz pierwszy usłyszał głos dzwonu Zygmunt.

1713 – Hiszpania scedowała Gibraltar na rzecz Wielkiej Brytanii.

1866 – W Olsztynie wybuchła epidemia cholery.

1869 – W Łodzi uruchomiono gazowe oświetlenie ulic i placów.

1878 – Zakończyły się obrady kongresu berlińskiego.

1882 – W Warszawie uruchomiono pierwszą sieć telefoniczną.

1930 – W Urugwaju rozpoczęły się I Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Pierwszego gola w meczu Francja-Meksyk (4:1) zdobył Francuz Lucien Laurent.

1990 – Sformowano jednostkę do działań specjalnych „GROM”.

2014 – Niemcy pokonały po dogrywce Argentynę 1:0 w rozegranym na stadionie Maracanã w brazylijskim Rio de Janeiro meczu finałowym XX Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

2016 – Theresa May objęła urząd premiera Wielkiej Brytanii.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Tematy
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane: Zapowiedź dnia

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jarunia
Ranking IBRiS. Znaczący wzrost nieufności do Donalda Tuska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki