REKLAMA

Sasin: Nie można liczyć na szybkie porozumienie z Czechami w sprawie kopalni Turów

2021-07-12 20:00
publikacja
2021-07-12 20:00
Sasin: Nie można liczyć na szybkie porozumienie z Czechami w sprawie kopalni Turów
Sasin: Nie można liczyć na szybkie porozumienie z Czechami w sprawie kopalni Turów
fot. Wojciech Rutkowski / / MAP/Twitter

Nie można liczyć na szybkie porozumienie z Czechami w sprawie kopalni Turów, ostateczne decyzje mogą nie zapaść przed październikowymi wyborami w Czechach - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Rozmowy trwają, przebiegają w dobrej atmosferze i wydaje się, że jest zrozumienie naszych oczekiwań ze strony czeskiej. Diabeł tkwi w szczegółach" - powiedział Sasin w Polsat News.

"Od początku mówiłem, że nie ma co liczyć na szybkie porozumienie w tej sprawie. Jesteśmy w specyficznym momencie politycznym, za chwilę, na początku października, mamy wybory parlamentarne w Czechach. Sprawy ekologii są w kampanii wyborczej w Czechach niezwykle gorąco dyskutowane. W związku z tym nie spodziewam się, by przed tymi wyborami jakaś ostateczna decyzja mogła zapaść. Najważniejsze jest, by w dalszym ciągu kopalnia i elektrownia mogły funkcjonować, bo to niezbędne dla naszego bezpieczeństwa energetycznego" - dodał wicepremier.

W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią węgla brunatnego Turów do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd jednocześnie rozpoczął negocjacje ze stroną czeską. Rokowania polsko-czeskie mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę złożoną do TSUE.

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Komentarze (21)

dodaj komentarz
teo1958
Jeśli Sasin zajmuje się tym problemem to możemy się spodziewać następnej `pięknej katastrofy` !!.
anty12
To jest wlasnie wygaszanie oczekiwan :D
michalb7
Tam gdzie nie można rozdawać cudzych pieniędzy to pisowi nic się nie udaje :D
jas2
Stawka jest prosta. Nord Stream za Turów.
itso_lucky
ja bym mu pomógł bo trzeba sobie pomagać ale wiąże mnie przysięga z klasą robotniczą i klasą bezrobotnych pozdrowionka :D
demeryt_69
Ostateczne decyzje mogą nie zapaść przed październikowymi wyborami w Czechach - to chyba najlepsze podsumowanie tego rejwachu :)

itso_lucky
podobno na ten temat w Czechach cisza nikt się tym nie interesuje to by chyba wskazywało na Polską kampanie wyborczą a być możne wystarczy ''nowy ład'' i niewyobrażalna ilość pieniędzy w korycie to chyba najbardziej napędza polityków
tomaszektoma
przecież Premier powiedział, że wszystko dogadane...
demeryt_69
Myślałem, że nikt w to nie uwierzył :)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki