REKLAMA

Zapowiedź dnia - 1 grudnia 2020 r.

Michał Żuławiński2020-12-01 06:20analityk Bankier.pl
publikacja
2020-12-01 06:20
Bankier.pl

Przed nami wtorek, 1 grudnia, 336. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Zima zaskoczyła kredytobiorców. Promocyjne podwyżki w hipotekach. Nowe edycje akcji promocyjnych kredytów hipotecznych niosą ze sobą niemiłe niespodzianki – jest drożej, zwłaszcza jeśli dysponujemy niewielkim wkładem własnym.

Mikołaj na przedświątecznym bezrobociu. Gdzie dorobić przed Bożym Narodzeniem? Okres przedświąteczny rokrocznie był okazją do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Na chętnych czekały oferty śnieżynek, mikołajów, hostess czy ambasadorów. Pandemia zweryfikowała pracę tymczasową.

Ranking Spółek. Biomed Lublin znów jest najpopularniejszą spółką na GPW. Na kolejnych miejscach rankingu Bankier.pl znalazły się CD Projekt oraz Mercator.

Spotkanie Morawiecki-Orban. Rzecznik rządu: Jesteśmy otwarci na negocjacje unijne - Cały czas oczekujemy ze strony prezydencji niemieckiej na propozycje dotyczące budżetu UE - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller po poniedziałkowym spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem.

Bitcoin najdroższy w historii. Notowania bitcoina wspięły się na najwyższy poziom w historii, przebijając rekord z 2017 r.

Gowin: Prezydent Duda powiedział mi, że nie zaakceptuje zamknięcia stoków. - Prezydent Andrzej Duda zadzwonił do mnie i bardzo stanowczo powiedział, że nie zaakceptuje zamknięcia stoków; zaapelował też, abym wypracował, wraz z branżą narciarską, specjalne procedury sanitarne, co też się stało – powiedział wicepremier.

Rekordowy giełdowy listopad. Dow Jones z najlepszym miesiącem od 1987. Pomimo poniedziałkowych spadków indeks S&P500 zanotował najlepszy listopad w swej historii, a Dow Jones wykręcił najwyższą miesięczną stopę zwrotu od stycznia 1987 roku.

CNN: w pierwszych tygodniach w Chinach zbagatelizowano koronawirusa. Na początku rozprzestrzeniania się Covid-19 w Chinach regionalne władze sanitarne zbagatelizowały zagrożenie – twierdzi CNN. Stacja opiera się na dokumentach, które wyciekły z Centrum Kontroli i Przeciwdziałania Chorobom (CDC) w prowincji Hubei.

Wydarzy się w Polsce

Rząd. Dziś zbierze się rząd, który zajmie się m.in. specustawą funduszową, której działanie chce przedłużyć do końca grudnia 2023 r. Chodzi o projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. oraz niektórych innych ustaw.

Rada Ministrów zajmie się też projektem nowelizacji ustawy Prawo celne oraz niektórych innych, który ma wprowadzić rozwiązania usprawniające proces wydawania decyzji w sprawie wymiaru należności celnych i podatkowych z tytułu importu. Kolejną propozycją, nad którą pochylą się członkowie rządu, będzie projekt zmian m.in. w ustawie o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich UE.

Prezydent. Dziś o 11:30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się konferencja prasowa Prezydenta Andrzeja Dudy oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

ZUS. Prezentacja raportu "Pełne dochody - niepełne składki. Konsekwencje zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych" oraz debata ekspercka, z udziałem m.in. prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej (10:00)

Górnictwo. Spotkanie zespołu roboczego ds. czystych technologii węglowych, z zapowiadanym udziałem wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia (13:00)

Ekologia. Debata online "EKO 2.0. Ekologiczne rozwiązania, które oszczędzają jednocześnie środowisko i pieniądze" (11:00)

Płock. Konferencja prasowa przy okazji przekazania wybudowanego przez PKN Orlen szpitala tymczasowego Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu (12:00)

Sztuka. Otwarcie wystawy "Willmann encore. Męczeństwa apostołów", z udziałem m.in. wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina oraz kard. Kazimierza Nycza (16:00)

Wydarzy się na świecie

Luksemburg. Rozprawa w sprawie Komisja Europejska przeciwko Polsce dot. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Bruksela. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

Bruksela. Wideokonferencja ministrów gospodarki i finansów. Ministrowie zapoznają się m.in. ze stanem prac nad wzmacnianiem unii bankowej. Podstawą będzie sprawozdanie prezydencji z postępów prac. Na spotkaniu mogą pojawić się też kwestie budżetowe.

Bruksela. Wideokonferencja ministrów kultury i spraw audiowizualnych. Będą dyskutować o tym, jak zapewnić, by sektor kultury i sektor kreatywny, w tym media, jak najlepiej wykorzystały europejską pomoc, oraz jakie rozwiązania krajowe będą dla nich najskuteczniejsze w łagodzeniu skutków kryzysu.

Bruksela. Wideokonferencja ministrów sportu. Będą rozmawiać o tym, jak zapewnić wsparcie dla organizacji międzynarodowych wydarzeń sportowych podczas pandemii Covid-19.

Bruksela. Komisja ds. Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności PE będzie głosowała nad strategią UE, mającą na celu zminimalizowanie skutków nieodwracalnych zmian klimatycznych i ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Bruksela. Europosłowie do PE z Komisji Wolności Obywatelskich będą przesłuchiwać dyrektora Frontexu Fabrice'a Leggeri w sprawie zarzutów, że pracownicy agencji byli zaangażowani w blokowanie osób ubiegających się o azyl ze strony greckich strażników granicznych od dostanie się na terytorium Grecji. Doniesienia medialne doprowadziły do wewnętrznego dochodzenia Frontexu.

Bruksela. Komisja Wolności Obywatelskich PE ma debatować nad rozporządzeniem Dublin III. Chodzi o zidentyfikowanie najważniejszych wad obecnych przepisów UE w dziedzinie azylu, zwracając szczególną uwagę na sytuację państw członkowskich na granicach zewnętrznych. Posłowie do PE prawdopodobnie zaproponują możliwe sposoby poprawy podziału odpowiedzialności w zarządzaniu wnioskami o azyl.

Erywań, Baku. Zgodnie z ustaleniami porozumienia pokojowego zawartego 9 listopada mija termin oddania Azerbejdżanowi przez Armenię rejonu Lacin.

Genewa. Posiedzenie syryjskiej komisji konstytucyjnej (do 4 grudnia). Komisja powstała w październiku 2019 r. pod egidą ONZ i jest uważana za kluczowy element syryjskiego procesu politycznego.

Bruksela. Belgia ponownie otworzy sklepy z artykułami, które nie są niezbędne do życia, zamknięte w związku z pandemią koronawirusa.

Kalendarium ekonomiczne 1 grudnia 2020 r.

Przemysłowy PMI dla Polski (09:00), Hiszpanii (09:15), Czech (09:30), Włoch (09:45), Francji (09:50), Niemiec (09:55), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45)

Inflacja w Polsce (10:00) i strefie euro (11:00)

PKB Szwajcarii (07:45), Węgier (09:00), Czech (09:00), Włoch (10:00) i Kanady (14:30).

Spotkanie przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella z przedstawicielami Izby Reprezentantów (16:00)

Podsumowanie sesji

Polska: Mocna korekta banków. Zieleń Orlenu i CD Projektu nie wystarczyła

USA: Rekordowy giełdowy listopad. Dow Jones z najlepszym miesiącem od 1987

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

NOVITA - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 10,80 zł na akcję.

ZEPAK - NWZA ws. ustalenia liczby członków RN oraz zmiany w składzie RN.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 1 grudnia

1815 – Cesarz Aleksander I Romanow mianował gen. Józefa Zajączka namiestnikiem Królestwa Polskiego oraz wydał ukaz wprowadzający nowy system monetarny, w którym 1 złoty polski był równy 30 groszom.

1846 – Kolej Warszawsko-Wiedeńska została doprowadzona do Częstochowy.

1913 – Ford Motor Company wprowadził pierwszą ruchomą linię montażową.

1921 – Przedsiębiorstwo Radjopol jako pierwsze w kraju rozpoczęło produkcję lamp elektronowych.

1927 – Wszedł do sprzedaży Ford Model A w cenie 395 dolarów.

1948 – Założono Ludowy Bank Chin.

1953 – Ukazało się pierwsze wydanie czasopisma Playboy.

1963 – W zakładach mechanicznych Ursus wyprodukowano 100-tysięczny ciągnik.

1964 – We Wrocławiu powstał pierwszy w kraju zakład informatyczny ZETO.

1970 – Kazimierz Górski został selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej.

2009 – W krajach Unii Europejskiej weszły w życie postanowienia Traktatu lizbońskiego.

2014 – Donald Tusk objął funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki