REKLAMA

Bitcoin najdroższy w historii. Rekord z 2017 roku pobity

Michał Żuławiński2020-12-01 06:54analityk Bankier.pl
publikacja
2020-12-01 06:54
fot. Tom Stepanov / Shutterstock

Notowania bitcoina wspięły się na najwyższy poziom w historii, przebijając rekord z 2017 r. O kryptowalutach znów sporo mówi się w finansowym mainstreamie.

Jeszcze w piątek opisywaliśmy „zasłużoną” korektę bitcoina, a już dziś możemy ogłosić nowy historyczny moment. Najpopularniejsza kryptowaluta nie tylko szybko odrobiła straty, lecz także osiągnęła nowe maksima. Według notowań serwisu Coindesk wczoraj notowania osiągnęły poziom 19 850 USD, co było wynikiem przewyższającym dotychczasowy historyczny rekord – 19 783 USD osiągnięte w grudniu 2017 r.  Z racji tego, że handel bitcoinem odbywa się na rozmaitych giełdach, notowania na niektórych platformach mogły pokazać przebicie historycznych maksimów już wcześniej.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że łączna kapitalizacja bitcoinów jest obecnie większa niż trzy lata temu. Powód jest prosty – przy podobnej wycenie kluczowe jest to, że „wydobytych” bitcoinów jest więcej niż w 2017 r. Wszystkie bitcoiny warte są obecnie 360 mld dolarów, podczas gdy w szczycie sprzed 3 lat ich wartość wynosiła 320 mld dolarów.

Zajmujące się branżą kryptowalut media prześcigają się dziś w podawaniu uzasadnień dla kolejnego imponującego rajdu bitcoina. Na pierwszy plan wybija się obecnie zainteresowanie ze strony instytucji finansowych, które coraz częściej przekonują się do wejścia na rynek kryptowalutowy. „Najgorętsza debata na Wall Street – kupować bitcoina zamiast złota” – czytamy dziś na stronie głównej serwisu Bloomberg. O rekordach "króla kryptowalut" przeczytać możemy też w "Wall Street Journal" czy "New York Times". Jak pisze ten ostatni dziennik: "bitcoin ustanowił nowy rekord, tym razem mniej mówi się o bańce".

Wśród innych wymienianych przez CoinDesk czynników wspierających bitcoina znalazły się: pozytywne prognozy dla bitcoina wynikające z sytuacji makroekonomicznej (odbicie w 2021 połączone ze wzrostem inflacji), „efekt PayPala” czyli uruchomienie przez giganta płatności elektronicznych usługi pozwalającej na handel kryptowalutami czy zatrzymanie fali odpływu kapitału z giełdy OKEx, która niedawno czasowo zawiesiła wypłaty.

Dla porządku warto dodać, że bitcoin jest zdecydowanie najdroższy w historii także w ujęciu złotego. Kurs BTC/PLN kształtuje się w okolicach 72 000 zł (podobnie jak przed ubiegłotygodniową korektą), podczas gdy 2017 r. wyceniany był maksymalnie na 67 000 zł. Po wspomnianej korekcie cena bitcoina na giełdzie BitBay wynosi obecnie blisko 65 000 zł.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (19)

dodaj komentarz
m00zyk
Zaczyna się znów szaleństwo. Znak, że warto sprzedawać. :)
pyton112
Ciekawe co napiszesz jak cena dojdzie do 100 tys$
jes odpowiada pyton112
Napisz, że to przewidział i od zawsze był za inwestycją w bitcoina a nawet, że zakupił cały dysk :)
nonnn
BTC przez ostatnie miesiaace potwierdzil ze jest najlepsze aktywo na trudne czasy, nawet lepsze niz zloto.
m00zyk
To ja Ci wyłączę prąd i co zrobisz? Zauważ, że ekonomia z pieniądzem istniała na długo przed pojawieniem się prądu. Ale jeśli pieniądz będzie opierał się na prądzie - można go w każdym momencie wyłączyć.
t1000 odpowiada m00zyk
Jak wyłączą zasilanie to będzie koniec cywilizacji jaką znamy. Nic nie kupisz w sklepie, nie zatankujesz auta. Złotówki, których teraz 87% ma postać tylko cyfrową będą bezużyteczne, bo istnieją głównie jako zapisy na bankowych komputerach.
mk77 odpowiada m00zyk
Ale głupi argument. Jak prąd wyłączą to jak sprzedaż akcje, sprzedaż obligacje, wypłacisz kasę z bankomatu, sprzedaż złote monety, kupisz żywność?
nonnn odpowiada m00zyk
juz bylo walkowane, srodki sa na dyskach a nie na pradzie, przy wlaczeniu pradu bloki ruszaja od ostatniego bloku, srodki sa nie do ruszenia prad i tak kiedys wlacza wczesniej czy pozniej :)
hfjdj odpowiada nonnn
Janusze się łudzą że jak wyłączą prąd to te banknoty będą coś warte?
jas2 odpowiada m00zyk
"To ja Ci wyłączę prąd i co zrobisz?"

Brak prądu niczego nie zmienia. Nadal masz swoje Bitcoiny.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki