REKLAMA

Rewolucja w ustawie o zakazie handlu w niedzielę. Jest projekt dla rolników

2021-09-14 09:12
publikacja
2021-09-14 09:12
Rewolucja w ustawie o zakazie handlu w niedzielę. Jest projekt dla rolników
Rewolucja w ustawie o zakazie handlu w niedzielę. Jest projekt dla rolników
fot. Sebastien Burel / / Shutterstock

Zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony dla rolników? Do Sejmu trafił nowy projekt partii PiS i Kukiz'15 dotyczący niedziel niehandlowych. Posłowie chcą zorganizować miejsca sprzedaży bezpośredniej dla producentów rolnych bez opłaty targowej.

Grupa posłów partii PiS oraz Kukiz'15 przedstawiła projekt zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta. Nowe rozwiązanie umożliwi rolnikom oraz ich współpracownikom sprzedaż produktów w dni objęte zakazem handlu. Posłowie chcą udostępnić darmowe bazary, targowiska lub stanowiska handlowe dla producentów rolnych. W praktyce oznacza to, że rada gminy miałaby wyznaczyć miejsce sprzedaży w weekend, natomiast rolnicy będą mocą ustawy zwolnieni z opłaty targowej.

Nadchodzą zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedzielę

We wtorek w Sejmie posłowie pochylą się nad nowym rozwiązaniem zaproponowanym przez posłów PiS i Kukiz'15 oraz projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Celem nowych przepisów będzie uszczelnienie obecnej ustawy - zlikwidowanie "furtki", z której zaczęły korzystać większe sieci sklepów spożywczych. Mowa oczywiście o "przekwalifikowaniu się" marketu na placówkę pocztową, co zgodnie z aktualnymi przepisami prawa umożliwia prowadzenie sprzedaży w każdą niedzielę.

"Sprzedaż produktów lokalnych w weekend na wyznaczonych miejscach w miastach jest dobrym rozwiązaniem dla producentów rolnych i konsumentów. Sobota, a w szczególności niedziela, dla wielu rolników, z uwagi na charakter pracy w rolnictwie, jest często jedynym dniem w ciągu tygodnia, w którym mogą oni promować i sprzedawać swoje produkty. Natomiast mieszkańcy miast w weekend będą mogli w dzień wolny od pracy zapoznać się z ofertą tradycyjnych, zdrowych, dobrej jakości, polskich produktów" – czytamy w uzasadnieniu projektu nowej ustawy.

Wdrożenie projektu ma przyczynić się do zwiększenia dochodów gospodarstw rolnych i ich rodzin. Dodatkowo nowa ustawa wpłynęłaby na zwiększenie popularności produktów lokalnych, wskazują pomysłodawcy.

Niedziele niehandlowe nie znikną

Obecnie w 2021 r. klienci mogli zrobić zakupy w ciągu siedmiu niedziel handlowych. W pozostałe sklepy stacjonarne miały być zamknięte. Nie wszystkie były, ponieważ w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta istnieje zapis wskazujący na podmioty wyłączone. Wśród nich są m.in. placówki pocztowe - ten przepis pozwolił na otwarcie sklepów dużych marketów np. Biedronki, Lidla, Kauflandu, oraz Dino.

Projekt nowelizacji, nad którym pochylą się posłowie przewiduje zaostrzenie przepisów. Z wyłączenia mają skorzystać wyłącznie te podmioty, w których udział działalności pocztowej wyniesie powyżej 50 proc. przychodów.

DF

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jjmm2u
Od poniedziałku do soboty w polu a w niedzielę zapieperzac na targ żeby sprzedać to co się wyhodowalo.
bullman
Spokojnie ,jeśli to będzie działać to zaraz pojawią się pośrednicy na darmowych placach a rolnicy
dalej będą płakać że pośrednik zarabia.
forfun
no to teraz "rolnik" w sklepiku będzie dodatkowo prowadził obsługę przesyłek i mamy jak było. trzeba tylko trochę papierologii wypełnić by sie przekwalifikować :)
vonmisses
To teraz przy każdej Żabce w niedziele będzie stał rolnik z workami ziemniaków "na targowisku" :)

A serio, to przecież zgorszenie i grzech! Gdzie biskupi i księdze?! Politycy chcą rolnikom wolne niedziele przeznaczone na mszę zabrać! Zagonić do handlu i pracy i odgonić od świętowania dnia świętego!
To teraz przy każdej Żabce w niedziele będzie stał rolnik z workami ziemniaków "na targowisku" :)

A serio, to przecież zgorszenie i grzech! Gdzie biskupi i księdze?! Politycy chcą rolnikom wolne niedziele przeznaczone na mszę zabrać! Zagonić do handlu i pracy i odgonić od świętowania dnia świętego! Od rodziny oderwać! Apage!
kenn
Biskupi i księdze liczą kasę ;) W końcu to również "publiczne autorytety" podobnie jak politycy, jadą na tym samym wózku, więc sojusznicy trzymają się razem :P
3xx
zawsze mnie to zastanawia dlaczego koscielny kiosk z gazetkami i nie tylko zawsze handluje w niedziele
techs
Dumne rozwiązywanie problemów, które się najpierw samemu stworzyło...
carlito1
I w taki sposób coraz bardziej komplikuje się już i tak kosmicznie poplątane prawo.
pedro123
nie wiem co jest dla ciebie skomplikowane, w niedziele jest zakaz handlu. Jezeli chce sie kombinowac to wszystko sie komplikuje.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki