Za miesiąc Trump może zostać prezydentem USA. Jak zareagują na to rynki?

Do wyborów prezydenckich w USA pozostało niecałe 30 dni. Sprawdzamy, jak w zależności od wyniku głosowania zareagują rynki finansowe.

(fot. Lucas Jackson / Reuters)

Po nieudanej dla Donalda Trumpa pierwszej debacie wyborczej oraz sondażach wskazujących na powiększającą się przewagę Hillary Clinton prawdopodobieństwo zwycięstwa kontrowersyjnego kandydata republikanów spadło do zaledwie 14 proc., szacuje portal PredictWise.com. Wybór Donalda Trumpa na prezydenta nie musiałby być negatywny dla rynków. Jednak według większości ekspertów z pewnością będzie oznaczał podwyższoną zmienność, a to ze względu na związaną z nim niepewność. Co do kierunku, w którym dane wyniki popchną poszczególne aktywa, zdania są już jednak bardzo podzielone. Wątpliwości nie budzi tylko jedna kwestia – zwycięstwo Donalda Trumpa uderzy w notowania peso meksykańskiego i prawdopodobnie osłabi także dolara kanadyjskiego, waluty krajów należących do strefy wolnego handlu NAFTA.

Peso i dolar kanadyjski mogą zareagować gwałtownie, ponieważ kandydat republikanów jest krytycznie nastawiony do NAFTA - uważa Erik Weisman, główny ekonomista towarzystwa MFS Investment Management. To poważny problem zwłaszcza dla Meksyku (zdaniem Goldman Sachs zwycięstwo Donalda Trumpa osłabi peso wobec dolara o 15-20 proc., a triumf Hilary Clinton umocni je o 10 proc.). Południowy sąsiad USA od czasu wejścia w życie porozumienia NAFTA zwiększył eksport siedmiokrotnie, a tymczasem wśród kontrowersyjnych pomysłów Donalda Trumpa znalazła się także budowa muru na granicy i obciążenie jej kosztami Meksyku. Zdaniem specjalisty na objęciu sterów gospodarki amerykańskiej przez Donalda Trumpa najbardziej zyskałby tymczasem japoński jen.

- Jen wziąłby na siebie rolę bezpiecznego schronienia, bardzo podobnie jak miało to miejsce po decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej – powiedział Erik Weisman w rozmowie z agencją Bloomberg.

Według Stephena Jena, prezesa Eurizon SLJ Capital, w przypadku zwycięstwa Donalda Trumpa jen umocni się do dolara o 15 proc., do 90 JPY za dolara. Zdaniem banku Julius Baer taki wynik wyborów będzie jednak korzystny także dla dolara, ponieważ proponowana przez niego protekcjonistyczna polityka osłabi waluty rynków wschodzących. Tymczasem Rand Merchant Bank prognozuje, że do umocnienia dolara w takim wypadku doszłoby w związku z cięciami podatków, które skutkowałyby przyspieszeniem wzrostu, jak i zaostrzeniem polityki Fedu. Nie wszyscy podzielają takie zdanie. Bank ABN Amro ocenia, że izolacjonistyczna polityka Donalda Trumpa zaszkodzi gospodarce amerykańskiej, a skutkiem będzie osłabienie dolara.

- Dynamika handlu spowolniłaby, a inwestycje zagraniczne w USA by wyhamowały – powiedziała Bloombergowi Georgette Boele, strateg ABN Amro.

Mocno nieoczywista, zwłaszcza po tym, jak inwestorzy pomylili się co do wpływu Brexitu na rynki akcji, jest także reakcja giełdy nowojorskiej na ewentualne zwycięstwo Donalda Trumpa. Zdaniem banku Credit Suisse można spodziewać się w takim wypadku wzrostu zmienności, podobnie jak miało to miejsce przy poprzednich zmianach w Białym Domu – w latach 1992, 2000 oraz 2008.

Lepsze sondaże Donalda Trumpa pomagały do tej pory notowaniom branży finansowej oraz ochrony zdrowia. Rządy kandydata republikanów oznaczałyby mniej regulacji - tego oczekują inwestorzy. Podobnie za Donalda Trumpa kciuki trzymają akcjonariusze spółek z branży naftowej, a to dlatego, że jest on zwolennikiem zwiększenia starań o uzyskanie niezależności energetycznej. Ucierpiałaby jednak branża edukacyjna, która liczy na obiecane przez Hillary Clinton subsydia. W dół poszłyby także notowania długoterminowych obligacji amerykańskiego skarbu. Donald Trump złagodziłby politykę budżetową, czego skutkiem byłoby zwiększenie emisji obligacji. Wybór kandydata republikanów mógłby być jednak dobrą wiadomością dla inwestujących w złoto, za sprawą niepewności związanej z jego polityką - ocenia bank Citigroup.

Marek Wierciszewski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~as

Tym krajem nie rządzą prezydenci ani rządy. Dlatego nic a nic sie nie zmieni.

! Odpowiedz
4 7 ~Junak

Chce mi ktoś powiedzieć, że Trump będzie większym idiotą od Busha juniora ?
Jak Świat przetrzymał tego debila to rynki udźwigną z całą pewnością rządu miliardera.

! Odpowiedz
0 6 ~majka

Nie ma to znaczenia - "grupa trzymajaca wladze" w USA sie nie zmieni... Trump to U-Boot na wypadek "sprania sie" Hilarowej :)

! Odpowiedz
0 2 ~asd

Tego nie byłbym raczej pewien bo Trump ma pieniądze i ma popularność (będzie raczej nieprzekupny) więc zdobytej władzy nie będzie chciał zmarnować, myślę że zależy mu na tym aby dobrze wpisać się w karty historii.

! Odpowiedz
7 18 ~ettt

musi wygrac Trump Cintontonowa to jeden wielki przekręt,pozatym dość 8 lat rzadow demokratow ci pseudo socjaliści nigdy nie robia nic dobrego

! Odpowiedz
14 4 ~plutarch

jak zdarta płyta... chłopcy-olginowcy, po ile jabłka w Petrze?

! Odpowiedz
14 10 ~rippe

Trump ma duże szanse. Również Amerykanie mają dość przewidywalnych przywódców i "ciepłej wody w kranie". Teraz i tam czas na "bezczelnych idiotów, którzy nie wiedzą, co mówią" (cytat z d N.). Motto na dziś: postawmy idiotę na czele - zobaczymy, jak będzie wesoło!!! Było 70 lat względnego spokoju - czas na igrzyska!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 9 ~mastka-ojca

lecz sie

! Odpowiedz
9 11 ~Grzechu_comeback

Sondaże sondażami, prawdopodobieństwa też po swojemu, a przy urnie CUDA! LEWACTWO w strachu, więc wszelkimi możliwymi kanałami wkłada do główek, że jego zwycięstwo i tak mało prawdopodobne, ALE..... pewnie ma większe poparcie wśród mas, które nie mają ochoty chodzić na jakieś tam wybory, ale jak już uda się ich zachęcić, to pani Klinton może zostać daleko w tyle!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
CAD 1,51% 3,0067
2019-09-23
WIG -1,06% 56 874,12
2019-09-23 17:15:02
WIG20 -1,12% 2 147,32
2019-09-23 17:15:00
WIG30 -1,09% 2 437,89
2019-09-23 17:15:00
MWIG40 -1,07% 3 710,61
2019-09-23 17:15:02
DAX -1,01% 12 342,33
2019-09-23 17:37:00
NASDAQ 0,05% 8 121,76
2019-09-23 19:15:00
SP500 0,08% 2 994,40
2019-09-23 19:15:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.