Wzrost gospodarczy w USA spowolnił do 3,5 proc.

Annualizowanoa dynamika produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych wyniosła w trzecim kwartale 3,5% - podało rządowe Biuro Analiz Gospodarczych (BEA).

To wynik wyższy od szacunków ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu o 3,3%. To zarazem mniej niż w drugim kwartale, gdy annualizowana dynamika amerykańskiego PKB ukształtowała się na poziomie 4,1%, co było najlepszym wynikiem od blisko czterech lat.

(BEA.)

Siłą napędową wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych pozostała konsumpcja, która urosła o 4,0% w ujęciu annualizowanym. Inwestycje malały w tempie 0,3%, a wydatki rządowe zwiększały się w tempie 3,3%.

Jeśli chodzi o wpływ poszczególnych komponentów na annualizowaną dynamikę amerykańskiego PKB, to także tu prym wiodła konsumpcja, która dodała 2,69 punktu procentowego. Inwestycje odjęły 0,04 pkt. proc., a zmiana zapasów wniosła aż 2,07 pkt. proc. Handel zagraniczny (czyli tzw. eksport netto) obniżył wynik o 1,78 pkt. proc., a wydatki federalne i stanowe dodały łącznie 0,56 pkt. proc.

Ekonomiści zwracają szczególną uwagę na wpływ handlu zagranicznego, który wniósł najgorszą kontrybucję od drugiego kwartału 1985 roku. Stało się ta za sprawą chińskich ceł na amerykańską soję. Farmerzy z USA wiedząc o wchodzących w lipcu taryfach celnych wysłali większość plonów jeszcze w drugim kwartale, co wtedy podbiło kontrybucję eksportu netto do +1,22 pkt. proc. Z kolei efekt ceł nałożonych na chińskie towary przez Waszyngton był widoczny po stronie importu - amerykańskie firmy sprowadziły część dóbr "na zapas".

Amerykanie publikują dynamikę PKB w ujęciu annualizowanym – czyli mnożąc przez cztery wzrost względem poprzedniego kwartału. W Europie na ogół podawana jest zmiana PKB względem kwartału poprzedniego (kdk) oraz względem analogicznego kwartału roku poprzedniego (czyli rdr). Zatem licząc „po europejsku”, realna dynamika amerykańskiego PKB w II kwartale wyniosła 0,86% kdk i 3,04 proc. rdr.

Opublikowany dziś raport BEA to wstępny odczyt amerykańskiego PKB. Dane te będą jeszcze przynajmniej dwukrotnie rewidowane. Pierwsza regularna rewizja zostanie opublikowana 28 listopada.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 open_mind

Deutsche Bank dzisiaj znowu Idzie w zatopkę Bul Bul Bul Bul Koniec bujania w balonowych obłokach zanurzamy się $ 9.64-0.36 tylko dzisiaj (-3.60%) Nazwać ich akcje śmieciowymi to pochwała.

! Odpowiedz
5 4 wektorwg

Miliarderzy stają się coraz bogatsi Oto efekt Ttumpa,
Głupia tłuszcz uwierzyła że jak bogaci będą mieli lepiej to i biednym będzie lepiej!

! Odpowiedz
1 3 open_mind odpowiada wektorwg

A ten znowu w kółko Macieju.

! Odpowiedz
0 2 open_mind odpowiada wektorwg

Zobacz co twój kolega wygaduje. "Macron: Polska i Węgry są symptomami kryzysu demokracji"

! Odpowiedz
2 10 open_mind

Ja jednak wierzę w USA że przed swoim upadkiem wpierw „położy” resztę świata !

! Odpowiedz
0 0 sel

Chyba ,że reszta świata zasypie ich tymi bilionami świeżo drukowanych dolarów bez pokrycia i bilionami takich samych obligacji..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil