REKLAMA

Głębokie spadki na rosyjskiej giełdzie. Rubel wyraźnie traci

2022-01-24 10:50, akt.2022-01-24 12:02
publikacja
2022-01-24 10:50
aktualizacja
2022-01-24 12:02
Głębokie spadki na rosyjskiej giełdzie. Rubel wyraźnie traci
Głębokie spadki na rosyjskiej giełdzie. Rubel wyraźnie traci
fot. Sputnik / / Reuters

Na rynkach widać rosnące obawy przed rosyjską inwazją na Ukrainę. W poniedziałek wyraźnie osłabia się rubel, a głębokie spadki notują spółki z moskiewskiej giełdy.

W weekend Departament Stanu USA polecił rodzinom amerykańskich dyplomatów opuszczenie Ukrainy oraz zezwolił na wyjazd pracownikom technicznym ambasady w Kijowie. Waszyngton uzasadnił decyzję "obawą nieuchronnej inwazji militarnej". Wycofywanie części personelu ze swojej ambasady w Kijowie rozpoczęła również Wielka Brytania.

Dodatkowe wojska przy granicy z Ukrainą rozlokowuje w ostatnim czasie Rosja. Kijów ocenia liczbę żołnierzy rosyjskich rozmieszczonych w regionie na ponad 127 tys. Zdaniem amerykańskich mediów są dowody na to, że Rosja planuje podjąć próbę zajęcia stolicy kraju i obalenia ukraińskiego rządu. W ubiegłym tygodniu sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki stwierdziła, że Rosja jest w stanie rozpocząć inwazję "w każdym momencie".

Nerwową reakcję na rosnące ryzyko rosyjskiej agresji i, w efekcie, reakcję Zachodu, widać na rosyjskich aktywach. W poniedziałek w południe polskiego czasu kurs USD/RUB rósł o 2 proc. i znalazł się na najwyższym poziomie od ponad roku - za dolara płaci się na rynku forex blisko 79 rubli. Słabość waluty znalazła odzwierciedlenie w notowaniach dolarowego indeksu RTS, który spadał o blisko 10 proc. Moex tracił prawie 6 proc.

Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl)

O potencjalnym wpływie inwazji Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę pisze w "Pulsie Biznesu" Ignacy Morawski. Dziś analizują to ekonomiści Citi Handlowego.

MKa

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (20)

dodaj komentarz
qonradx
Na Polskiej i Amerykanskiej za to wzrosty ;)
koperytko
Podbicie Ukrainy przez rosje jest nierealne - moga zająć jedynie tereny etniczne rosyjskie - czyli jakies 1/4 Ukrainy bo bedą mieli poparcie ludnosci. ... czyli zrealizują doktryne NATO I UE w JUgosławi a szczególnie Serbii. Proponuje najpierw wysłac notę gdzie żyja w wiekszość Rosjanie na terenie Ukrainy a gdy nie będzie reakcji Podbicie Ukrainy przez rosje jest nierealne - moga zająć jedynie tereny etniczne rosyjskie - czyli jakies 1/4 Ukrainy bo bedą mieli poparcie ludnosci. ... czyli zrealizują doktryne NATO I UE w JUgosławi a szczególnie Serbii. Proponuje najpierw wysłac notę gdzie żyja w wiekszość Rosjanie na terenie Ukrainy a gdy nie będzie reakcji zacząć od ciężkich bombardowań terenów przemysłowych Kijowa ...
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=4Ftkn0sDnCg
pstrzezek
Jak to spadki na giełdzie w Moskwie? Powiniem być jeden telefon z KC i spadków nie ma ;) A że są to pewnie telefonu nie było
rossiya
Zachód jak zwykle nie rozumie Rosji. Giełda ma prawo zamknąć po spadkach 5%, to ze jej nie zamknęły oznacza ze Kreml mający 650 mld $ rezerwy, ma zamiar wykupić za bezcen pakiety kontrolne prywatnych spółek. Wartość rubla jest bez znaczenia w innym wypadku Kreml nie zmienił jego kurs na pływający w 2014 roku. Ciekawe jakie wyniki Zachód jak zwykle nie rozumie Rosji. Giełda ma prawo zamknąć po spadkach 5%, to ze jej nie zamknęły oznacza ze Kreml mający 650 mld $ rezerwy, ma zamiar wykupić za bezcen pakiety kontrolne prywatnych spółek. Wartość rubla jest bez znaczenia w innym wypadku Kreml nie zmienił jego kurs na pływający w 2014 roku. Ciekawe jakie wyniki poda tesla, może być niezwykły dzień!
peluquero
Politik interesiert mich nicht

- die Politik interessiert sich aber für Sie

i to na tyle, banda psychopatów u władzy, bez szans na zmiane xD
jenak
Po co Putkowi rubel, gdy zgarnia ze stołu w kasynie dolary, euro, juany, złoto? 300-700% w górę surowce? Czemu nie, myśli sobie.
homer691
putin zgarnie przeciętny Rosjanin znów zbiednieje
jenak

Zielony Ład .......i .......Putek tarza się w mamonie.
po_co
Przecież to jest ewidentna próba wywarcia presji na Rosję przez osłabienie waluty.
Jeżeli Putin jest zdeterminowany dokonać eskalacji to zrobi to bez względu na tego typu działania.

Teraz trzeba patrzeć jak zareaguje na to CBFR jeżeli zacznie wyprzedawać rezerwy walutowe to znaczy, że wystraszyli się tego ataku i chcą bronić
Przecież to jest ewidentna próba wywarcia presji na Rosję przez osłabienie waluty.
Jeżeli Putin jest zdeterminowany dokonać eskalacji to zrobi to bez względu na tego typu działania.

Teraz trzeba patrzeć jak zareaguje na to CBFR jeżeli zacznie wyprzedawać rezerwy walutowe to znaczy, że wystraszyli się tego ataku i chcą bronić walutę. Jeżeli CBFR nie podejmie żadnych działań to na pewno można mówić o podjętej już decyzji dotyczącej kontynowania wojny na Ukrainie.

Inna sprawa, że skoro zachód zdecydował się na uruchomienie ataku spekulacyjnego to zdecydowanie nie ociepli to stosunków z Rosją tym bardziej, że gdy do zabawy dołączą duże fundusze jak Morgan i reszta to nie skończ się na wypstrykaniu Rosji z rezerw pytanie czy ktoś chce inwestować w obligacje Rosyjskie.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki