"Wyrastamy z problemu kredytów frankowych"

Polskie banki dobrze wypadają na tle europejskich odpowiedników pod względem wzrostu bazy kredytowej i aktywów – wynika z przedstawionej podczas V Kongresu Rynku Kapitałowego prezentacji Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, członka zarządu NBP. Największym zagrożeniem dla sektora wydaje się portfel kredytów frankowych, jednak czas wydaje się tutaj grać na korzyść banków.

- To, co wciąż jest największym wyzwaniem polskiego sektora bankowego, to kredyty we frankach szwajcarskich. Ale sytuacja się poprawia, ponieważ udział kredytów denominowanych we frankach stopniowo maleje – zwróciła uwagę Kurowska.

Stan kredytów walutowych
Stan kredytów walutowych (NBP)

Z danych NBP wynika, że wprawdzie ogólna, wyrażona w złotych kwota kredytów frankowych jest obecnie nieco wyższa niż w 2014 roku, jednak równocześnie jest niższa niż podczas pamiętnego 2015 roku. Co istotne, stale spada kwota zadłużenia wyrażona we frankach (od 2008 to prawie 30%), a względem 2008 roku zdecydowanie spadł także udział kredytów frankowych w ogóle kredytów mieszkaniowych. Jeszcze osiem lat temu było to 67,8%, teraz odsetek spadł do 35,3%. Dodatkowo odsetek zagrożonych kredytów walutowych nie odbiega wyraźnie od innych hipotek. To dane dla sektora uspokajające.

Struktura walutowa kredytów
Struktura walutowa kredytów (NBP)

- Widać, że wyrastamy z tego problemu. Wraz z płynącym czasem kredyty we frankach są spłacane, a także udzielane są nowe kredyty w złotych – skomentowała Kurowska. Z punktu widzenia banków więc, w przypadku utrzymania obecnych warunków, każdy miesiąc będzie marginalizował problem frankowy. Chyba, że na scenę wkroczy rząd. Obawy o realizację tego ostatniego scenariusza widać m.in. na GPW.

Banki słabo radzą sobie na giełdach
Banki słabo radzą sobie na giełdach (NBP)

- Posiadanie portfela kredytów frankowych znajduje odzwierciedlenie w wycenie banków na GPW. Inwestorzy obawiają się o rozwiązania siłowe, panuje też ogólna niepewność w zakresie tego obszaru, co waży na cenach akcji na giełdzie - oceniła Kurowska.

Zwróciła jednak uwagę, że podobne rynkowe tendencje panują w całej Europie. - Europejskie banki może nie mają problemów z kredytami frankowymi, ale mają dużo niższe stopy procentowe i dużo większy udział złych kredytów w portfelach. Ich wycena też szoruje po dnie – dodała.

AT

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~LUBIĘIDIOTKI

Oderwana od rzeczywistości wypowiedz,, słodkiej idiotki"......?! 550 tyś . kredytobiorców jest umoczonych w kredyty pseudo walutowe i z zapisami abuzywnymi w umowach ! Dlaczego babo kłamiesz i oszukujesz opinię społeczną ? UWAŻAJ ,BO BYĆ MOŻE JAKIEMUŚ FRANKOWICZOWI PUSZCZĄ NERWY I ZROBI TOBIE COŚ NIE PRZYJEMNEGO ,TAK JAK TY WKURWIASZ KREDYTOBIORCÓW !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~łowcadebili

Babo ,czy tobie odjeb....całkowicie w tej kwestii " ? Kolejny troll banksterski !

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 10 ~awa

Szanowna Pani, o jakich kredytach frankowych pani mówi. Kredyt wypłacany był w złotówkach, w umowach był niedozwolony zapis o przeliczaniu kapitału na franki wg bieżącego kursu i czerpania dodatkowych pieniędzy z manipulacji kapitałem. Pani śmie straszyć banki Rządem RP. Rząd RP dawno powinien zgłosić projekt o przewalutowaniu kredytów pseudowalutowych na złotówkowe wg kursu zawierania umów kredytowych. Proszę nie straszyć ludzi, że straci państwo (znaczy wszyscy podatnicy) lub banki. Banki zarobią mniej, ponieważ zablokowana zostanie manipulacja kapitałem, a należne im odsetki jako zysk otrzymają. Wstyd mi za panią, ze robi pani ludziom wodę z mózgu, podając fałszywą interpretację

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~cukier

A w czym miał być kredyt wypłacany skoro sprzedawca nieruchomości miał rachunek w złotówkach?

! Odpowiedz
0 1 ~lena odpowiada ~cukier

Mój sprzedający miał hipotekę w złotówkach na kredyt indeksowany do kursu franka. Zgadnij, jaką walutą musiał spłacić swój kredyt?

! Odpowiedz
0 2 ~mmm

wymieniałem franki na korzystnie.pl i naliczyli mi opłatę mimo, że do mojego banku miało być bez prowizji.
I nawet tutaj nas dy..ją w tył.
Uważajcie i korzystajcie ze sprawdzonych kantorów.

! Odpowiedz
1 10 ~Stefan

Jest to wyjątkowo niefortunna wypowiedź Pani członek zarządu. Nawet jeśli merytorycznie uzasadniona, odnosząca się do sytuacji globalnej, to nigdy żaden przedstawiciel sektora bankowego nie powinien mówić, że "wyrastamy z problemu kredytów frankowych" w sytuacji kiedy toksyczny gnój CHF spędza sen z powiek tysiącom ludzi i rujnuje ich życie. Jest to kolejny przejaw niebywałej buty, arogancji i głupoty ludzi z tego sektora, a Pani członek dołącza do osobników typu Pietraszkiewicz/Bańka/Groszek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 8 ~leming

Frankowicze powinni przestać wogóle spłacać te pseudo kredyty bo one zawierają klauzule niedozwolone, które nie wiążą konsumentów. Niech to banki idą do sądów i udowadniają że wogóle istnieje jakiś dług i w jakiej ew. wysokości bo na pewni nie po przeliczeniu wg nieobowiązujących klauzul indeksacyjnych które są abuzywne tj. sprzeczne z prawem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M -0,4000 0,2900%
2020-05-29
WIBOR 3M -0,4000 0,2800%
2020-05-29
LIBOR 3M CHF -0,0044 -0,6366%
2020-05-26
EURIBOR 3M -0,0170 -0,3070%
2020-05-29