REKLAMA
WAŻNE

"Wyrastamy z problemu kredytów frankowych"

2016-12-01 15:55
publikacja
2016-12-01 15:55
fot. Krystian Maj / FORUM

Polskie banki dobrze wypadają na tle europejskich odpowiedników pod względem wzrostu bazy kredytowej i aktywów – wynika z przedstawionej podczas V Kongresu Rynku Kapitałowego prezentacji Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, członka zarządu NBP. Największym zagrożeniem dla sektora wydaje się portfel kredytów frankowych, jednak czas wydaje się tutaj grać na korzyść banków.

- To, co wciąż jest największym wyzwaniem polskiego sektora bankowego, to kredyty we frankach szwajcarskich. Ale sytuacja się poprawia, ponieważ udział kredytów denominowanych we frankach stopniowo maleje – zwróciła uwagę Kurowska.

Stan kredytów walutowych / NBP

Z danych NBP wynika, że wprawdzie ogólna, wyrażona w złotych kwota kredytów frankowych jest obecnie nieco wyższa niż w 2014 roku, jednak równocześnie jest niższa niż podczas pamiętnego 2015 roku. Co istotne, stale spada kwota zadłużenia wyrażona we frankach (od 2008 to prawie 30%), a względem 2008 roku zdecydowanie spadł także udział kredytów frankowych w ogóle kredytów mieszkaniowych. Jeszcze osiem lat temu było to 67,8%, teraz odsetek spadł do 35,3%. Dodatkowo odsetek zagrożonych kredytów walutowych nie odbiega wyraźnie od innych hipotek. To dane dla sektora uspokajające.

Struktura walutowa kredytów / NBP

- Widać, że wyrastamy z tego problemu. Wraz z płynącym czasem kredyty we frankach są spłacane, a także udzielane są nowe kredyty w złotych – skomentowała Kurowska. Z punktu widzenia banków więc, w przypadku utrzymania obecnych warunków, każdy miesiąc będzie marginalizował problem frankowy. Chyba, że na scenę wkroczy rząd. Obawy o realizację tego ostatniego scenariusza widać m.in. na GPW.

Banki słabo radzą sobie na giełdach / NBP

- Posiadanie portfela kredytów frankowych znajduje odzwierciedlenie w wycenie banków na GPW. Inwestorzy obawiają się o rozwiązania siłowe, panuje też ogólna niepewność w zakresie tego obszaru, co waży na cenach akcji na giełdzie - oceniła Kurowska.

Zwróciła jednak uwagę, że podobne rynkowe tendencje panują w całej Europie. - Europejskie banki może nie mają problemów z kredytami frankowymi, ale mają dużo niższe stopy procentowe i dużo większy udział złych kredytów w portfelach. Ich wycena też szoruje po dnie – dodała.

AT

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (208)

dodaj komentarz
~LUBIĘIDIOTKI
Oderwana od rzeczywistości wypowiedz,, słodkiej idiotki"......?! 550 tyś . kredytobiorców jest umoczonych w kredyty pseudo walutowe i z zapisami abuzywnymi w umowach ! Dlaczego babo kłamiesz i oszukujesz opinię społeczną ? UWAŻAJ ,BO BYĆ MOŻE JAKIEMUŚ FRANKOWICZOWI PUSZCZĄ NERWY I ZROBI TOBIE COŚ NIE PRZYJEMNEGO Oderwana od rzeczywistości wypowiedz,, słodkiej idiotki"......?! 550 tyś . kredytobiorców jest umoczonych w kredyty pseudo walutowe i z zapisami abuzywnymi w umowach ! Dlaczego babo kłamiesz i oszukujesz opinię społeczną ? UWAŻAJ ,BO BYĆ MOŻE JAKIEMUŚ FRANKOWICZOWI PUSZCZĄ NERWY I ZROBI TOBIE COŚ NIE PRZYJEMNEGO ,TAK JAK TY WKURWIASZ KREDYTOBIORCÓW !
~łowcadebili
Babo ,czy tobie odjeb....całkowicie w tej kwestii " ? Kolejny troll banksterski !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~awa
Szanowna Pani, o jakich kredytach frankowych pani mówi. Kredyt wypłacany był w złotówkach, w umowach był niedozwolony zapis o przeliczaniu kapitału na franki wg bieżącego kursu i czerpania dodatkowych pieniędzy z manipulacji kapitałem. Pani śmie straszyć banki Rządem RP. Rząd RP dawno powinien zgłosić projekt o Szanowna Pani, o jakich kredytach frankowych pani mówi. Kredyt wypłacany był w złotówkach, w umowach był niedozwolony zapis o przeliczaniu kapitału na franki wg bieżącego kursu i czerpania dodatkowych pieniędzy z manipulacji kapitałem. Pani śmie straszyć banki Rządem RP. Rząd RP dawno powinien zgłosić projekt o przewalutowaniu kredytów pseudowalutowych na złotówkowe wg kursu zawierania umów kredytowych. Proszę nie straszyć ludzi, że straci państwo (znaczy wszyscy podatnicy) lub banki. Banki zarobią mniej, ponieważ zablokowana zostanie manipulacja kapitałem, a należne im odsetki jako zysk otrzymają. Wstyd mi za panią, ze robi pani ludziom wodę z mózgu, podając fałszywą interpretację
~cukier
A w czym miał być kredyt wypłacany skoro sprzedawca nieruchomości miał rachunek w złotówkach?
~lena odpowiada ~cukier
Mój sprzedający miał hipotekę w złotówkach na kredyt indeksowany do kursu franka. Zgadnij, jaką walutą musiał spłacić swój kredyt?
~mmm
wymieniałem franki na korzystnie.pl i naliczyli mi opłatę mimo, że do mojego banku miało być bez prowizji.
I nawet tutaj nas dy..ją w tył.
Uważajcie i korzystajcie ze sprawdzonych kantorów.
~Stefan
Jest to wyjątkowo niefortunna wypowiedź Pani członek zarządu. Nawet jeśli merytorycznie uzasadniona, odnosząca się do sytuacji globalnej, to nigdy żaden przedstawiciel sektora bankowego nie powinien mówić, że "wyrastamy z problemu kredytów frankowych" w sytuacji kiedy toksyczny gnój CHF spędza sen z powiek Jest to wyjątkowo niefortunna wypowiedź Pani członek zarządu. Nawet jeśli merytorycznie uzasadniona, odnosząca się do sytuacji globalnej, to nigdy żaden przedstawiciel sektora bankowego nie powinien mówić, że "wyrastamy z problemu kredytów frankowych" w sytuacji kiedy toksyczny gnój CHF spędza sen z powiek tysiącom ludzi i rujnuje ich życie. Jest to kolejny przejaw niebywałej buty, arogancji i głupoty ludzi z tego sektora, a Pani członek dołącza do osobników typu Pietraszkiewicz/Bańka/Groszek.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~leming
Frankowicze powinni przestać wogóle spłacać te pseudo kredyty bo one zawierają klauzule niedozwolone, które nie wiążą konsumentów. Niech to banki idą do sądów i udowadniają że wogóle istnieje jakiś dług i w jakiej ew. wysokości bo na pewni nie po przeliczeniu wg nieobowiązujących klauzul indeksacyjnych które Frankowicze powinni przestać wogóle spłacać te pseudo kredyty bo one zawierają klauzule niedozwolone, które nie wiążą konsumentów. Niech to banki idą do sądów i udowadniają że wogóle istnieje jakiś dług i w jakiej ew. wysokości bo na pewni nie po przeliczeniu wg nieobowiązujących klauzul indeksacyjnych które są abuzywne tj. sprzeczne z prawem.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki