Wynajmij auto od sąsiada

Potrzebujesz pilnie samochodu? Albo wręcz przeciwnie – twoje auto stoi nieużywane w garażu? Startujący właśnie serwis wolneauto.pl ma dla ciebie rozwiązanie. Możesz wypożyczyć samochód już za 37 zł dziennie, korzystając z nowego trendu w gospodarce – ekonomii współdzielenia.

Właśnie ruszyła pierwsza w Polsce wypożyczalnia samochodów, która jedynie pośredniczy w wynajmie dwuśladów. Samochody udostępniają sobie sami użytkownicy platformy. Zasada działania portalu wolneauto.pl jest prosta, jeśli potrzebujesz samochodu, możesz wypożyczyć go od kogoś, kto go ma w swoim garażu, ale nie używa.

wolneauto.pl (fot. wolneauto.pl / )

Z oferty serwisu można już skorzystać w największych polskich miastach – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Trójmieście.

Co i za ile?

Zaletą wypożyczalni wolneauto.pl ma być przede wszystkim cena wynajmu i wygoda użytkowników. Internauta ze Szczecina wypożyczy swojego Citroena C5 za 39 zł dziennie, bardziej luksusowa jazda po Warszawie Mercedesem Benz-G-Class w skali całego dnia może kosztować 229 zł. Wypożyczalnia za pośrednictwo pobiera prowizję w wysokości 10 procent kosztów wynajmu samochodu.

Obecnie na platformie wolneauto.pl zarejestrowanych jest około 300 samochodów, ale właściciel serwisu, Marcin Kozerawski, planuje, że już w 2015 roku po polskich drogach będzie jeździło nawet 10 tysięcy aut wypożyczanych sobie wzajemnie przez użytkowników, czyli około 7 procent całego rynku aut wynajmowanych.

Czy to bezpieczne?

Wynajem samochodów wiąże się z ryzykiem. Użytkownicy portalu wolneauto.pl mają być jednak bezpieczni. Każdorazowa między wynajmującymi zawierana będzie umowa najmu, w której pośredniczy wypożyczalnia. Dodatkowo wynajmujący wpłaca kaucję na pokrycie ewentualnych drobnych szkód powstałych w wyniku eksploatacji. Najważniejsze jest jednak obowiązkowe ubezpieczenie zawarte w cenie wynajmu – NW. Bardziej zapobiegawczy użytkownicy mogą także dodatkowo wykupić ubezpieczenie AC.

W duchu współdzielenia

Pomysłodawcą i założycielem serwisu wolneauto.pl jest Marcin Kozerawski. W Polsce to pierwsza tego typu wypożyczalnia, ale na świecie idea ta jest już znana - m.in. w USA, gdzie działa podobna platforma RelayRiders czy w Holandii, gdzie możemy wypożyczać samochody na Snappcar. Portale te wpisują się w coraz bardziej popularny trend ekonomii współdzielenia, w duchu którego użytkownicy wzajemnie udostępniają sobie dobra czy usługi za określoną opłatą.

Jagoda Klonowska

Jagoda Klonowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~donadona

czyzby ten pomysl taki nowy? http://mambiznes.pl/artykuly/czytaj/id/4897/jak_zarobic_wynajmujac_wlasne_autociekawe co sie stalo wtedy ze tamten projekt identyczny w 2012 nie wypalil? ;)

! Odpowiedz
2 0 ~aa

Heh jak zwykle musimy kopiować pomysły z USA bo to takie oryginalne...

! Odpowiedz
2 0 ~Waldi

Jakoś mi się wygląda na wyciąganie kasy od ludzi ,ale to nie mój problem .Mając wolne 400 -600 zł kupiłbym sobie nowe auto i korzystał kiedy chcę.Gdy będę chciał skorzystać 1-2 razy w miesiącu, pożyczę od kumpla.

! Odpowiedz
0 15 ~lol3

a pierwsze co zrobi UKS to przyjdzie do tych co wynajmują i każe sobie płacić podatek. A jak będzie podatek to i ubezpieczalnie zaczną się tłumaczyć, że zwykłe AC nie działa, bo przecież auto jest używane "do wynajmu", czyli zarobkowo, a nie "prywatnie" - i albo dokupisz droższy wariant AC albo ci nie wypłacą odszkodowania. Wtedy opłacalność wynajmu z 40 zł dziennie zrobi się 20 zł dziennie (i to wciąż nie na czysto). Ogólnie pomysł niezły, ale niestety nie na polskie warunki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 ~Mk

Analizowałem ten model biznesowy i niestety u nas jest największy kłopot z nieuczciwymi wynajmującymi, którzy sobie zamieniają części w pożyczonych samochodach. Wypożyczalnie mają już czarną listę klientów, zanim portal sobie taką wypracuje może być sporo niemiłych niespodzianek z podmienionymi częściami na stare. ..Coż, co by nie było powodzenia...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl