Wynajmij auto od sąsiada

Potrzebujesz pilnie samochodu? Albo wręcz przeciwnie – twoje auto stoi nieużywane w garażu? Startujący właśnie serwis wolneauto.pl ma dla ciebie rozwiązanie. Możesz wypożyczyć samochód już za 37 zł dziennie, korzystając z nowego trendu w gospodarce – ekonomii współdzielenia.

Właśnie ruszyła pierwsza w Polsce wypożyczalnia samochodów, która jedynie pośredniczy w wynajmie dwuśladów. Samochody udostępniają sobie sami użytkownicy platformy. Zasada działania portalu wolneauto.pl jest prosta, jeśli potrzebujesz samochodu, możesz wypożyczyć go od kogoś, kto go ma w swoim garażu, ale nie używa.

wolneauto.pl (fot. wolneauto.pl / )

Z oferty serwisu można już skorzystać w największych polskich miastach – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Trójmieście.

Co i za ile?

Zaletą wypożyczalni wolneauto.pl ma być przede wszystkim cena wynajmu i wygoda użytkowników. Internauta ze Szczecina wypożyczy swojego Citroena C5 za 39 zł dziennie, bardziej luksusowa jazda po Warszawie Mercedesem Benz-G-Class w skali całego dnia może kosztować 229 zł. Wypożyczalnia za pośrednictwo pobiera prowizję w wysokości 10 procent kosztów wynajmu samochodu.

Obecnie na platformie wolneauto.pl zarejestrowanych jest około 300 samochodów, ale właściciel serwisu, Marcin Kozerawski, planuje, że już w 2015 roku po polskich drogach będzie jeździło nawet 10 tysięcy aut wypożyczanych sobie wzajemnie przez użytkowników, czyli około 7 procent całego rynku aut wynajmowanych.

Czy to bezpieczne?

Wynajem samochodów wiąże się z ryzykiem. Użytkownicy portalu wolneauto.pl mają być jednak bezpieczni. Każdorazowa między wynajmującymi zawierana będzie umowa najmu, w której pośredniczy wypożyczalnia. Dodatkowo wynajmujący wpłaca kaucję na pokrycie ewentualnych drobnych szkód powstałych w wyniku eksploatacji. Najważniejsze jest jednak obowiązkowe ubezpieczenie zawarte w cenie wynajmu – NW. Bardziej zapobiegawczy użytkownicy mogą także dodatkowo wykupić ubezpieczenie AC.

W duchu współdzielenia

Pomysłodawcą i założycielem serwisu wolneauto.pl jest Marcin Kozerawski. W Polsce to pierwsza tego typu wypożyczalnia, ale na świecie idea ta jest już znana - m.in. w USA, gdzie działa podobna platforma RelayRiders czy w Holandii, gdzie możemy wypożyczać samochody na Snappcar. Portale te wpisują się w coraz bardziej popularny trend ekonomii współdzielenia, w duchu którego użytkownicy wzajemnie udostępniają sobie dobra czy usługi za określoną opłatą.

Jagoda Klonowska

Jagoda Klonowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~donadona

czyzby ten pomysl taki nowy? http://mambiznes.pl/artykuly/czytaj/id/4897/jak_zarobic_wynajmujac_wlasne_autociekawe co sie stalo wtedy ze tamten projekt identyczny w 2012 nie wypalil? ;)

! Odpowiedz
2 0 ~aa

Heh jak zwykle musimy kopiować pomysły z USA bo to takie oryginalne...

! Odpowiedz
2 0 ~Waldi

Jakoś mi się wygląda na wyciąganie kasy od ludzi ,ale to nie mój problem .Mając wolne 400 -600 zł kupiłbym sobie nowe auto i korzystał kiedy chcę.Gdy będę chciał skorzystać 1-2 razy w miesiącu, pożyczę od kumpla.

! Odpowiedz
0 15 ~lol3

a pierwsze co zrobi UKS to przyjdzie do tych co wynajmują i każe sobie płacić podatek. A jak będzie podatek to i ubezpieczalnie zaczną się tłumaczyć, że zwykłe AC nie działa, bo przecież auto jest używane "do wynajmu", czyli zarobkowo, a nie "prywatnie" - i albo dokupisz droższy wariant AC albo ci nie wypłacą odszkodowania. Wtedy opłacalność wynajmu z 40 zł dziennie zrobi się 20 zł dziennie (i to wciąż nie na czysto). Ogólnie pomysł niezły, ale niestety nie na polskie warunki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 ~Mk

Analizowałem ten model biznesowy i niestety u nas jest największy kłopot z nieuczciwymi wynajmującymi, którzy sobie zamieniają części w pożyczonych samochodach. Wypożyczalnie mają już czarną listę klientów, zanim portal sobie taką wypracuje może być sporo niemiłych niespodzianek z podmienionymi częściami na stare. ..Coż, co by nie było powodzenia...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl