REKLAMA

Wydział RiTV w Katowicach wśród 40 najlepszych budynków Europy

2019-01-16 18:25
publikacja
2019-01-16 18:25

Nominowana do tegorocznej edycji Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury EUmiesaward'19 - nowa siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach znalazła się w gronie 40 najlepszych budynków Europy.

fot. / / SARP Katowice

Stowarzyszenie Architektów Polskich poinformowało o tym w środę po południu na swoim profilu na Facebooku. Jak zaznaczono, to jedyna polska nominacja zakwalifikowana do tego grona. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w kwietniu br.

Siedziba WRiTV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mieści się w ścisłym centrum Katowic, w zdegradowanym kwartale ulic: Pawła-Wodna-Górnicza. Obiekt powstał na podstawie projektu barcelońskiego biura BAAS oraz Grupy 5 Architekci z Warszawy. Na etapie wykonawczym do tych pracowni dołączyło jeszcze biuro Małeccy z Katowic.

Nowy budynek WRiTV nawiązuje do tradycyjnej śląskiej architektury i charakterystycznej czerwonej cegły. Jego specyfiką jest wtłoczenie między stare kamienice i połączenie nowej zabudowy z istniejącą. Częścią fasady jest historyczna ceglana elewacja dawnej fabryki żarówek, którą uzupełnia ażurowa konstrukcja z pustaków ceramicznych.

Obiekt, którego powierzchnia wynosi 4,8 tys. m kw., mieści się w pobliżu obecnego kampusu uniwersyteckiego, przy ul. św. Pawła. Budynek zaprojektowano na planie prostokąta z wewnętrznym atrium. W zależności od strony jest on jedno-, dwu- i czterokondygnacyjny (nie licząc podziemnego parkingu).

Wokół niezadaszonego dziedzińca zlokalizowane są główne pomieszczenia wydziału: sala projekcyjno-filmowa i dwukondygnacyjne studio filmowe otoczone m.in. pracownią montażu, dźwięku, reżyserką czy przechowalnią sprzętu filmowego. Na pierwszym piętrze znajdują się pracownie fotograficzne, atelier z wyjściem na taras i ciemnia. Kolejne piętra to głównie sale wykładowe i pomieszczenia biurowe.

Projekt Wydziału RiTV zdobył już m.in. Grand Prix Nagrody Roku SARP oraz nagrodę Bryła Roku 2017. W październiku ub. roku otrzymał też nagrody za najlepszy obiekt roku i za najlepsze wnętrze 24. konkursu na Architekturę Roku Woj. Śląskiego 2017, organizowanego przez katowicki oddział SARP.

Na tej samej uroczystości twórcy WRiTV UŚl odebrali też nagrodę główną w 19. konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego - organizowanego przez urząd marszałkowski woj. śląskiego oraz katowickie oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich.

W uzasadnieniu napisano wówczas, że nagrodę sam przyznano za twórczy wkład w rewitalizację śródmieścia Katowic, przeprowadzony z szacunkiem dla zastanego dziedzictwa tej części miasta, za zachowanie +śląskich klimatów+, czyli za współistnienie i połączenie tradycji lokalnego budowania z nowoczesnymi światowymi standardami projektowania architektonicznego, a także za ujmującą prostotę i elegancję architektonicznych środków wyrazu.

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe została zainicjowana w 1987 r. porozumieniem pomiędzy Parlamentem Europejskim i radą miasta Barcelona. Od 2001 r. jest współorganizowana przez Fundació Mies van der Rohe i Komisję Europejską. Nagroda przyznawana jest co dwa lata pracom ukończonym w ciągu poprzednich dwóch lat.

Do obecnej edycji przedsięwzięcia 76 niezależnych ekspertów, krajowe stowarzyszenia architektów i komitet doradczy ds. nagrody nominowały łącznie 383 prac z 238 miast z 38 krajów (z Polski pochodziło 18 nominowanych obiektów). Spośród 40 zakwalifikowanych prac, 13 lutego br. wyłonionych zostanie 5 finalistów, którzy zostaną zwizytowani na początku kwietnia. Zwycięzcy mają zostać ogłoszeni w połowie kwietnia br.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ agz/

Źródło:PAP
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki