REKLAMA

Wstępne wyniki XTB bardzo dobre. Zaskoczyła rentowność na lota

2021-10-26 10:22
publikacja
2021-10-26 10:22
Wstępne wyniki XTB bardzo dobre. Zaskoczyła rentowność na lota
Wstępne wyniki XTB bardzo dobre. Zaskoczyła rentowność na lota
fot. Krystian Maj / / FORUM

Szacunkowy zysk netto grupy XTB w trzecim kwartale wyniósł 101,5 mln zł wobec 68,4 mln zł zysku rok wcześniej, co analitycy odbierają jako bardzo dobry wynik. Ich zdaniem na wzrost przychodów częściowo przełożyła się aktywność klientów, a częściowo wyższa od oczekiwań rentowność na lota. Pozytywnie oceniają także zapowiedź zarządu o pozyskiwaniu co najmniej 30 tys. nowych klientów kwartalnie.

Wtorkowe notowania otworzyły się luką na poziomie ok. 1,5 zł wobec poprzedniego zamknięcia na poziomie 15,7 zł i po minucie wyznaczyły dzienne maksimum w okolicy 17,5 zł, czyli ponad 11 proc. wyżej. Od tamtego momentu początkowy optymizm nieco osłabł, przy czym kurs utrzymuje ok. 7 proc. na plusie, notując 16,8 zł za akcję. XTB jest drugą za Allegro najchętniej handlowaną we wtorek spółką na krajowym parkiecie, a obroty przekraczają 20 mln zł.

MACIEJ MARCINOWSKI, TRIGON DM

"Bardzo dobre wyniki. Przychody są 30 proc. powyżej naszych założeń. W połowie wynika to z wyższego wolumenu obrotu - aktywność klientów okazała się istotnie wyższa, gdyż ich liczba nie odbiega tak bardzo od naszych szacunków. W drugiej połowie do przebicia oczekiwań przyczyniła się lepsza rentowność na lota, prawdopodobnie dzięki wyższej kontrybucji z market makingu. Szacujemy, że wyniosła ona ok. 60 mln zł wobec 30 mln zł zakładanych przez nas w prognozie.

Koszty operacyjne wypadły 4 mln zł powyżej naszych założeń, głównie w pozycji wynagrodzeń, co nie dziwi i związane jest z zawiązaniem rezerwy na bonusy przy tak dobrych wynikach. Zysk netto był dodatkowo wsparty 13 mln zł przychodów finansowych, więc jego skorygowany poziom powinien wypaść w okolicach 90 mln zł.

Wyniki oceniamy pozytywnie, spółka z pewnością odzyska zaufanie inwestorów po jednorazowej wpadce na wynikach w poprzednim kwartale. Nasze prognozy na ten rok będą wymagały podniesienia, obecnie realne wydaje się osiągnięcie przez spółkę ok. 220 mln zł zysku netto.

Pozytywnie odbieramy również zapowiedź zarządu, że w kolejnych okresach nadal powinno udać się pozyskiwać co najmniej 30 tys. nowych klientów kwartalnie. W naszym modelu zakładamy spadek tempa akwizycji do 25 tys. w przyszłym roku, 20 tys. w 2023 oraz docelowo 15 tys. od 2024. Przyjęcie wyższych założeń pozytywnie wpłynęłoby na naszą wycenę."

*****

Grupa szacuje, że jej zysk netto w trzecim kwartale wyniósł 101,5 mln zł wobec 68,4 mln zł zysku rok wcześniej, a przychody wzrosły o 40,8 proc. rdr do 196,6 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 111,8 mln zł wobec 79,5 mln zł przed rokiem.

Tymczasem z dostępnych PAP Biznes prognoz wynika, że analitycy spodziewali się w trzecim kwartale ok. 57 mln zł zysku netto i 65 mln zł zysku EBIT przy przychodach na poziomie 140 mln zł.

Grupa pozyskała w trzecim kwartale 38.573 nowych klientów, co oznacza wzrost o 82,1 proc. rdr, a od początku roku pozyskano 146.427 nowych klientów wobec 73.612 rok wcześniej, co daje wzrost o 98,9 proc.

Zarząd spółki zakłada, że w kolejnych okresach uda się pozyskiwać średnio co najmniej 30 tys. nowych klientów kwartalnie. W pierwszych 24 dniach października grupa pozyskała łącznie 9,2 tys. nowych klientów.

Spółka podtrzymała, że jej zamiarem jest rekomendowanie w przyszłości walnemu podejmowania uchwał w sprawie wypłaty dywidendy, przy uwzględnieniu różnych czynników, w kwocie na poziomie od 50 proc. do 100 proc. jednostkowego zysku netto za dany rok obrotowy. Jednostkowy zysk netto za okres 9 miesięcy 2021 r. wyniósł 166,5 mln zł.

Ostateczne wyniki finansowe za trzeci kwartał 2021 roku spółka przekaże w raporcie, którego publikacja została przewidziana na 9 listopada.(PAP Biznes)

pel/ kk/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ktr
"Wyższa rentowność na lota" - tak, tak, klienci, to wasza kasa:). U nich widełki transakcyjne są dynamiczne, człowiek sobie myśli, że dajmy na to płaci 40 pipsów marży, ale w sekundzie, której realizuje transakcje te widełki rozjeżdżają się tajemniczo czasem do grubo ponad 100 pipsów, czasem, o i ile mnie "Wyższa rentowność na lota" - tak, tak, klienci, to wasza kasa:). U nich widełki transakcyjne są dynamiczne, człowiek sobie myśli, że dajmy na to płaci 40 pipsów marży, ale w sekundzie, której realizuje transakcje te widełki rozjeżdżają się tajemniczo czasem do grubo ponad 100 pipsów, czasem, o i ile mnie pamięć nie myli - nawet do 150 pips! Kiedyś KNF przypieprzyła im za domniemywane kiwanie klientów prawie 10 mln kara, ale widać marża na lota od tego czasu jeszcze wzrosła, kabaret:))
wizytator
Tego nierucha może ruszyć tylko kataklizm. I to ruszyć na południe.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki