REKLAMA
PIT 2023

Sąd Najwyższy: wspólnota mieszkaniowa nie może zakazać najmu krótkoterminowego

2022-01-03 08:18
publikacja
2022-01-03 08:18

Zakaz przeznaczania przez właścicieli lokali mieszkalnych na cele najmu krótkoterminowego wykracza poza zakres kompetencji wspólnoty mieszkaniowej. Uznał tak Sąd Najwyższy – informuje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Sąd Najwyższy: wspólnota mieszkaniowa nie może zakazać najmu krótkoterminowego
Sąd Najwyższy: wspólnota mieszkaniowa nie może zakazać najmu krótkoterminowego
fot. Fotokon /

"DGP" przypomina, że sprawa zaczęła się w 2016 r. "Wówczas wspólnota mieszkaniowa mieszcząca się w chętnie odwiedzanym przez turystów mieście podjęła uchwałę, w której wyłączyła możliwość wykorzystywania lokali znajdujących się w budynku wspólnoty na cele pensjonatowe, jak również wynajmu krótkoterminowego" - czytamy w gazecie.

Podjęcie uchwały argumentowano tym, że turyści przebywający w lokalach mieszkalnych wynajmowanych krótkoterminowo korzystają z części wspólnych budynku, a jako przyjezdni częstokroć nie okazują troski o estetykę tych miejsc.

Jeden z właścicieli mieszkań zaskarżył uchwałę do sądu. Wskazał, że ogranicza ona korzystanie z własności.

Sądy obu instancji przyznały mu rację. Wskazano, że problem wykorzystywania lokali mieszkalnych na cele związane z działalnością turystyczną – wobec jej znaczącej uciążliwości dla stałych mieszkańców – nie może być skutecznie rozstrzygnięty przez czynność prawną wspólnoty. Zareagować powinien ustawodawca.

Wspólnota wniosła jednak skargę kasacyjną. I w tym przypadku jednak przegrała.

"Uchwała wspólnoty – wyrażająca wolę większości właścicieli – musi być zgodna z przepisami prawa, nie może zatem dotyczyć prawa odrębnej własności lokalu, chyba że wynika to z wyraźnego upoważnienia ustawowego" – wskazał Sąd Najwyższy w niedawno opublikowanym uzasadnieniu, które cytuje "DGP".

Gazeta zwraca uwagę, że w ocenie SN "wspólnota nie ma żadnej prawnej możliwości ograniczenia najmu krótkoterminowego prowadzonego w jej budynkach".

wnk/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
marekpoznan
Czyli mogę zrobić burdel w swoim mieszkaniu?
jjmm2u
Banas zrobil to czemu ty bys nie mogl. Ale ty jako normalny obywatel nie powiazany z PiS poszedl bys do wiezenia za sutenerstwo.
knl111 odpowiada jjmm2u
Bzdura. Banaś nie zrobił, tylko zrobił to najemca. Ty też możesz tak zrobić: wynająć komuś swoje mieszkanie, a ten urządzi w nim burdel. Do więzienia może więc pójść organizator nierządu, a nie właściciel mieszkania.
slawek_02
a, może by tak spojrzeć na przepisy budowlane, na usługi turystyczne to inna kategoria budynków, inne zasady bezpieczeństwa ppoż i, zmiana sposobu użytkowania, a na to wspólnota ma już wpływ

Powiązane: Najem i wynajem mieszkań i domów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki