Work Service: Polak chce emigrować za pracą głównie do Niemiec

redaktor Bankier.pl

Potencjalny emigrant wyjeżdża, aby dorobić. Jest mężczyzną z małej miejscowości położonej gdzieś na wchodzie kraju. Skończył szkołę średnią, a pracę za granicą chce znaleźć w budownictwie. 2,4 mln Polaków myśli o wyjeździe za granicę.

12 proc. aktywnych zawodowo Polaków rozważa emigrację ciągu najbliższych 12 miesięcy, wynika z raportu Work Service. Od maja 2016 roku odsetek osób zdecydowanych na wyjazd spadł o 7 pp. Kto chce wyjechać i dlaczego?

Przyszli emigranci – dokąd i w jakim celu wyjeżdżają

40 proc. osób, które planują emigrację, to osoby między 24. a 35. rokiem życia, ponad połowa z nich mieszka na wsi lub w mieście do 100 tys. mieszkańców. Niemal 80 proc. to pracownicy etatowi z niższym wykształceniem (podstawowym, zawodowym lub średnim), którzy zarabiają najczęściej około 3000 netto (34 proc.). Co ich motywuje do zmiany? Przede wszystkim wyższe zarobki – tak odpowiedziało 70 proc. badanych. Inne powody to w kolejności: możliwość podróżowania i zwiedzania świata (27 proc.), brak odpowiedniej pracy w Polsce (27 proc.), lepsze perspektywy rozwoju zawodowego (23 proc.) czy wyższy standard życia (22 proc.)

(fot. conejota / YAY Foto)

Najczęściej wybieranym kierunkiem emigracji są Niemcy (17 proc.) i Wielka Brytania (14 proc.), pomimo że oba miejsca straciły zainteresowanie – Niemcy o 17 pp., a Zjednoczone Królestwo o 4 pp. Na kolejnych miejscach pytani wskazywali USA, Hiszpanię i Norwegię (po 8 proc.). Co ciekawe, wielu Polaków nie potrafi wskazać kierunku emigracji - w porównaniu do poprzedniego roku, takich osób jest o 14 pp. więcej.

Praca dla emigranta

Polacy chcieliby pracować za granicą w budownictwie (tak odpowiedziało 18 proc. respondentów), rolnictwie i sadownictwie (15 proc.) oraz w branży logistycznej (14 proc.).  Wiele osób myśli również o prowadzeniu własnej firmy za granicą (12 proc.), a 8 proc. badanych nie potrafi wskazać branży, w której chcieliby podjąć pracę.

– Nasi rodacy wykonują prace fizyczne na budowach i przy remontach, ale mogą także pełnić funkcje nadzorcze i kierownicze w tych sektorach gospodarki. Znajdują zatrudnienie także jako operatorzy wózków widłowych, magazynierzy, kierowcy, spedytorzy czy pakowacze oraz przy zbieraniu owoców i warzyw w sezonie letnim. Odpływ ludzi, o takich kwalifikacjach z kraju powoduje, że trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników mają polscy przedsiębiorcy. Z naszych analiz wynika, że z tym problemem w najbliższej przyszłości będziemy stykać się najczęściej. Między innymi dlatego, że obserwujemy proces kurczenia się polskiego rynku pracy – komentuje Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service.

Jak pokazują wyniki badania, większość Polaków nie myśli o emigracji – czynnikiem decydującym o pozostaniu w kraju nadal jest przywiązanie do rodziny i przyjaciół w Polsce (70 proc.). Innymi barierami emigracyjnymi są: atrakcyjna praca w kraju (36,9 proc.), nieznajomość języków obcych (23,8 proc.) oraz zbyt duże różnice kulturowe i mentalność ludzi za granicą (23,8 proc.)

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Agata

Ja jestem studentka i wyjezdzam z kolezankami do Niemiec z tml professional. Pracujemy albo w ogrodnictwie albo przy sortowaniu odziezy. Wracajac do Polski, jestesmy w stanie oplacic czynsz na kilka miesiacy i czesne na caly rok. Mysle, ze po studiach nadal bede wyjezdzac.

! Odpowiedz
0 0 ~ennt

Work serwis i inne agencje zatrudnienia żerują na tysiącach pracowników i super się mają! Nie dajmy się im wykorzystywać jako biali niewolnicy

! Odpowiedz
2 2 ~prawda

Gowniany ten wasz artykul nie macie zielonego pojecia o Polakach albo tylko udajecie kretynow ze tego nie widzicie ,dlaczego Polacy emigruja

! Odpowiedz
0 0 ~Pawel

ja uwazam ze nawet gozej. Nie porusza sie istoty problemu jak prespektywy i optymizm. Wiadmoze ze niekt nei chce wyjechac tylko musi. Pierwsza przyczyna jest kasa, druga przyczyna to stablinosc placy/pracy. Nastepna perspektywa wzrostu zamoznosci w czasie. Bo co z tego ze zarobie jak powinie mi sie noga to banda pasozytow z komronikiem na czele zaraz zadziobia jak te kruki i wrony. Generalnie kraj teoretyczny z brakiem perspektyw i nadzieii na nastepne 100 lat. Szkoda bo Polska to fajny teren do prowadzenia powaznych wymian handlowych na pograniczu ronych swiatow wchodu i zachodu. Szkoda ze zmarnowany i pogrozony w choesie etycznym. Moze po czesci to wina ciagle rabunkowej polityki i braku surowych kar za przestepstwa u szczytach wladz. No ale coz kosciol razem z wladza ...jak za dawnych late miedzy panem i plebanem....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ftff odpowiada ~Pawel

"Wiadmoze ze niekt nei chce wyjechac tylko musi."

Ja nie musiałem. W zasadzie to nawet nie wiem, czy finansowo mi się to opłaca (opłaciłoby się, jakbym miał w planie wrócić do kraju, ale jak na razie brak perspektyw na to), bo np. w relacji do średniej pensji na danym terenie zarabiam teraz słabiej (ponad trzykrotna średnia w kraju, potem trochę ponad dwukrotnie, teraz nawet nie dwukrotność). Ale nie wyjechałem z powodów finansowych.

Chociaż w sumie... jakiś tam wewnętrzny przymus był, wypierać się nie będę. Między innymi to nastawienie państwa do obywatela i przedsiębiorcy, oraz brak poczucia długoterminowej stabilizacji. Nawet już chyba nie jestem w stanie policzyć, ile razy odkąd zacząłem pracować zmieniły się koncepcje i zasady i regulacje wokół mojej czysto hipotetycznej emerytury i zupełnie realnych składek zamieniających się na wirtualne zapisy bez pokrycia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Rafal

W Niemczech zarabia się 2,500 euro ale od tego odcinają podatki wszystkie i zostaje około 1500 euro. To jest wynagrodzenie murarzy.

! Odpowiedz
0 3 ~tez_Rafal

Zarobki to jedno a zycie to drugie. Pracujac w Polsce w zagranicznym koncernie nie narzekalem, kasa ok i perspetywy dobre. Dostalem propozycje w ramach koncernu na podobna prace w Niemczech. No i po pierwszm roku moge powiedziec ze to byl dobry krok Lepsza kasa, mniej stresu i jakos tak wyscigu do koryta nie ma jak w Polsce. Szkoda dzieciakow bo musza sie germanic ale moze w przyszlosci to im na dobre wyjdzie ? aha w niemczech jestem przelozonym malego zespolu ale w koncercie nie-niemieckim wiec to tez moze miec znaczenie. Jak ktos ma odwage to polecam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~123

Lepiej zarobić 1500 euro w DE niż 450 euro w Polsce przy kosztach życia porównywalnych.Niemiec wydaje na zbiornik paliwa 60 euro ja wydaję 50 euro.Dzięki UE.W Polsce drożyzna aż piszczy.A zapowiadają jeszcze inflacje wzrost cen.Można porównać ceny żywności np.w KAUFLAND DE i PL.

! Odpowiedz
4 3 ~Jacek_Międlar

Work Service całkowicie pomija problem pracy dla księży katolickich :(

! Odpowiedz
2 3 ~Hans

Polaki to sobie może chcieć

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne