Media: Chiny i USA uzgodniły tymczasowy rozejm w wojnie handlowej

Chiny i USA wstępnie uzgodniły zawieszenie wprowadzania nowych ceł, by wznowić negocjacje w sprawie toczonej przez nie wojny handlowej – podał w czwartek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, powołując się na anonimowe źródła w Pekinie i Waszyngtonie.

(fot. diy13 / YAY Foto)

Ten "tymczasowy rozejm" miałby zostać zawarty podczas długo wyczekiwanego spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w kuluarach szczytu G20 w Osace w sobotę – napisano w artykule przygotowanym przez „SCMP” we współpracy z portalem Politico.

Doniesienia o planowanym rozejmie kontrastują z publicznymi wypowiedziami Trumpa i reakcjami państwowych chińskich mediów. Amerykański prezydent oświadczył w środę, że w przypadku fiaska rozmów z Xi wprowadzi „bardzo istotne dodatkowe cła” na produkty z Chin.

Związany z Komunistyczną Partią Chin dziennik „Global Times” ocenił natomiast, że „jeśli administracja Trumpa nie będzie skłonna do zmiany swoich nierealistycznych wymagań i wycofania się z hegemonii wobec Chin, wynik spotkania przywódców nie będzie znaczący”.

Według jednego ze źródeł cytowanych przez „SCMP” decyzja Trumpa o zawieszeniu wprowadzenia karnych ceł na kolejne chińskie towary jest ustępstwem, jakiego Xi żądał za spotkanie dwustronne w Osace. Wcześniej Trump zlecił urzędnikom z resortu handlu, by przygotowali taryfy na chińskie towary warte 300 mld dolarów rocznie, czyli praktycznie cały nieobjęty dotąd karnymi cłami chiński eksport do USA.

Źródła zaznaczyły, że choć rozejm wydaje się uzgodniony, Trump może w każdej chwili zmienić zdanie. Wysokiej rangi urzędnik amerykańskiej administracji powiedział w tym tygodniu Politico, że wstrzymanie nowych ceł jest możliwe, ale „nic nie jest pewne; absolutnie nic”.

Biały Dom ani biuro przedstawiciela USA ds. handlu nie skomentowały tych doniesień – podał „SCMP”.

Nie jest jasne, czy Trump wyznaczy jakiś termin na osiągnięcie porozumienia handlowego, jak było w przypadku „zawieszenia broni” zawartego z Xi na poprzednim szczycie G20 w Buenos Aires na przełomie listopada i grudnia 2018 roku. Dwa źródła zasugerowały, że okres negocjacji mógłby zostać wyznaczony na sześć miesięcy, co stawiałoby termin wygaśnięcia rozejmu w okolicach końca bieżącego roku.

Rozmówca z Waszyngtonu powiedział, że spodziewa się, iż po spotkaniu w Osace obie strony opublikują skoordynowane komunikaty prasowe, a nie jedno wspólne oświadczenie. Takie rozwiązanie zastosowano również po szczycie w Buenos Aires, gdzie ustalono wstrzymanie na trzy miesiące podwyżki karnych ceł na chińskie towary warte 200 mld dolarów rocznie.

Wówczas USA i Chiny opublikowały osobne komunikaty, które generalnie pokrywały się ze sobą, choć różniły się w szeregu istotnych szczegółów. Komunikat Pekinu nie zawierał na przykład wzmianki o 90-dniowym terminie na osiągnięcie porozumienia ani o natychmiastowym wznowieniu importu towarów rolno-spożywczych z USA. Obie te informacje znalazły się w komunikacie Białego Domu.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ndz/ ap/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 11 ajwaj

Dziwna sprawa, zarówno prez. Trump i prez. Xi nazywaja sie przyjacólmi

Prez. Trump zdazyl juz przed G20 zmieszac z blotem reporterów. Na pytanie czy poruszy sprawe (niby) wmieszywania sie Rosji w wybory z prez. Putinem, powiedzial „"bedziemy miec wspaniale spotkanie, a tobie fu.... interes do tego"")
Zapowiada sie wesolo

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 open_mind

„Najwyższy doradca wojskowy Iranu grozi „wymazaniem” Izraela, jeśli wybuchnie wojna” Hm całkiem dobry pomysł. I już klikam na Facebooku -Lubię-to.

! Odpowiedz
4 9 jurnydziadek

Trump chce zostac wybrany na druga kadencje, wiec w roku przedwyborczym zawiesza wojne handlowa. Po wyborach w 2020 wojna handlowa zacznie sie na nowo i to z jeszcze wieksza sila. Obawiam sie ze niestety to zawiesznie bedzie to tylko chwilowa cisza przed jeszcze wieksza burza.

! Odpowiedz
6 5 semperparatus

Niektórzy naprawdę wierzą , że dożyją do następnych wyborów POTUS-a...Zadziwiający optymizm...Wojna i zagłada cywilizacji "ad portas..."

! Odpowiedz
1 12 jurnydziadek odpowiada semperparatus

Masz juz bunkier przeciwatomowy i zapasy zywnosci na kilka lat? A moze emigrujesz gdzies gdzie rakiety nie doleca?

! Odpowiedz
4 5 semperparatus odpowiada jurnydziadek

Ja się świadomie szykuję na "tamten świat"...który uważam za bez porównania lepszy od tego w którym obecnie wegetujemy...a który jest piekłem...rządzonym przez jahwe-demiurga-szatana(Łk,4,1-13,1J,5,19).

! Odpowiedz
0 0 sel

Nie jeżeli podpisza papiery na wiele lat.

! Odpowiedz
4 18 open_mind

Oni nie mają co uzgadniać. System świata jest ciężko chory i żeby ich chociaż hura komunikaty były cudowne to dług świata jak niechciana zaawansowana wstydliwa choroba nie da o sobie zapomnieć bez radykalnej terapii. „Wojny” handlowe właśnie się narodziły z tej choroby i zawsze kończą się prawdziwymi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 23 talmud

ciekawe czy chinczycy zadzadza jeden smiertelny cios czy wypunktuja przeciwnika ktory wpadnie w chaos & nedze......

! Odpowiedz
10 21 dziki_losos

Chiny to kolos na glinianych nogach - mają duże moce przerobowe i zasoby, ale finansowo są tak samo zależne od USA, jak USA od nich. Zerwanie tej sytuacji nie będzie w krótkim terminie korzystne dla nikogo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil