Trump grozi Chinom nałożeniem dodatkowych ceł

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że nałoży dodatkowe cła na import z Chin, jeśli nie zdoła wynegocjować z przywódcą tego kraju Xi Jinpingiem porozumienia handlowego.

(Kyodo)

"Wprowadzę dodatkowe cła, bardzo istotne dodatkowe cła, jeśli się nie uda, jeśli nie osiągniemy porozumienia" - powiedział Trump w wywiadzie dla telewizji Fox Business Network. Nie wykluczył przy tym, że na szczycie G20 w Japonii w najbliższy weekend uda się uzyskać z Xi porozumienie, które zapobiegnie takim sankcjom.

Prezydent poinformował, że w przypadku fiaska rokowań z Xi planuje ograniczenie współpracy gospodarczej z Chinami. Zapytany o przenoszenie przez amerykańskie firmy ich produkcji z Chin do Wietnamu odparł, że Wietnam traktuje Stany Zjednoczone jeszcze gorzej niż Chiny.

Wezwał także Rezerwę Federalną (Fed), czyli faktyczny bank centralny USA do obniżenia stóp procentowych, co umożliwiłoby Stanom Zjednoczonym konkurowanie z państwami, które według Trumpa dewaluują własne waluty. Ocenił, że prezes Fed Jerome Powell wykonuje swą polityką "złą robotę" w sytuacji, gdy państwa takie jak Chiny stymulują własne gospodarki.

"Powinien obniżyć nam stopy procentowe, byśmy konkurowali z Chinami. Jeśli oni dewaluują, a my nie możemy, to nie jest to uczciwa gra" - zaznaczył Trump.

Zarzucił też komisarz Unii Europejskiej do spraw konkurencji Margrethe Vestager celowe szykanowanie amerykańskich firm, czego przejawem mają być jej pozwy sądowe przeciwko takim spółkom jak Google i Facebook. Zdaniem Trumpa, "nienawidzi ona Stanów Zjednoczonych być może bardziej niż ktokolwiek z osób, z którymi się kiedykolwiek spotkałem". (PAP)

dmi/ bjn/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 15 open_mind

Panie prezydencie Trump. Chiny to nie Polska i kontrakt z Dudą, ale pan Dudę wykręcił, pozwoliłeś mu pomachać rączką na trawniku do samolociku i bęc łyknął w przelocie. I Polska teraz będzie płakać i płacić za niepotrzebne zakupy – No ale wystraszyliście Polaków Putinem skutecznie to trzeba wam oddać. Ta gubernator Georgette Mosbacher na Polskę robi dobrą robotę, ale swoją drogę skąd taką zgagę wytrzaśliście.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 18 open_mind

Pytanie otwarte do Wszystkich, uważających że Rosja to nasz wróg. Czy pójdziecie na wojnę z Rosją lub wyślecie swoich synów ? A może Andrzej, Mateusz, Jarosław, Antoni mają synów do wysłania na rzeź ??? Polityka nienawiści wobec sąsiadów, prowadzona przez Rząd, niechybnie doprowadzi do wojny, a jeśli nie, to na dziesięciolecia zasieje nienawiść! Czy tak postępują chrześcijanie? Czy nadstawianie karku za Ukrainę, przyniosło nam jakiś profit - NIE. Wręcz przeciwnie, sami Ukraińcy jeszcze bardziej nas nienawidzą, a Rosyjskie embargo odcięło polskie firmy od rynków zbytu. Dlatego proszę o opamiętanie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
16 33 open_mind

Orange nie dokazuj. Straszysz i takie inne fiki miki a nawet jedno słowo nie mlaśniesz dlaczego każdego dnia USA pogłębia się w coraz większym długu a o planach wyjścia z niego to nie ma USA i świat nawet co marzyć. I tym świat żyje i jak chcecie nas ostatecznie przekręcić.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil