REKLAMA

Właściciele domów będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają

2021-01-01 07:22
publikacja
2021-01-01 07:22
fot. Serhii Krot / Shutterstock

Właściciele domów od I kwartału 2021 roku będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają - poinformowała PAP p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. Taka ewidencja ma pomóc w walce ze smogiem.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie będą gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym.

Cabańska wyjaśniła w rozmowie z PAP, że w ewidencji znajdą się przede wszystkim informacje na temat źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domów jednorodzinnych do 1 MW. Uwzględnione zostaną również lokale usługowe i budynki publiczne, w których znajduje się tego rodzaju ogrzewanie, czyli głównie kotłownie.

Powiedziała, że w ewidencji, oprócz danych o źródłach ciepła, docelowo znajdą się też informacje na temat otrzymanej pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego czy termomodernizację budynku. "Ewidencja będzie również na bieżąco uzupełniana np. przez kominiarzy, którzy przeprowadzają okresowe przeglądy w budynkach" - wskazała.

Na postawie informacji gromadzonych w CEEB samorządy będą mogły dobierać odpowiednie polityki i programy do walki ze smogiem w swoich gminach.

Szefowa GUNB poinformowała, że w listopadzie 2020 r. podpisana została umowa na dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej na kwotę ok. 30 mln zł. Ta umowa, jak i nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, dała zielone światło do stworzenia CEEB.

Ewidencja będzie tworzona etapami, a cały projekt jest zaplanowany na lata 2021-2023. W sierpniu 2023 r. ma on być ostatecznie rozliczony. Cabańska uważa, że uruchamiana etapami baza jest lepsza. "Budowanie przez trzy lata i wielkie wdrożenie na końcu może się wiązać z ryzykiem poważnych błędów" - oceniła.

Pierwszym elementem, który zacznie działać, będą deklaracje o źródłach spalania. "To będzie pierwsza funkcjonalność, jaką w CEEB chcemy uruchomić. Prowadzimy obecnie postępowanie przetargowe w tej sprawie i jeżeli nie będzie opóźnień, to właśnie w pierwszym kwartale 2021 roku zaczniemy budować oprogramowanie umożliwiające zbieranie tych danych od właścicieli i zarządców nieruchomości" - powiedziała. "Dane, jakie będziemy zbierać, będą ograniczone do minimum, tak aby oświadczenie było możliwie proste" - podkreśliła p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Zgodnie z planem w 2021 r. opublikowany zostanie komunikat ministra właściwego ds. budownictwa inicjujący uruchomienie deklaracji, a po trzech miesiącach, bo tyle wymaga ustawa, trafią do niej pierwsze dane. Od tego momentu właściciele będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowych obiektów, trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Cabańska zaznaczyła, że przesłanie takich informacji będzie obligatoryjne.

Kolejne funkcjonalności, dotyczące np. sprawozdawczości nt. otrzymanych środków pomocowych na walkę ze smogiem, pojawią się w II-III kwartale 2022 r.

Cabańska dodała, że od października 2018 do końca 2020 roku prowadzony był pilotaż oraz projekt badawczo-rozwojowy dotyczący ewidencji. Wzięło w nim udział 17 gmin - m.in. Zabrze, Ustroń, Opoczno, Podkowa Leśna, Katowice, Warszawa (Targówek), Skawina, Karczew, Sucha Beskidzka, Mińsk Mazowiecki. Wyniki pilotażu będą wykorzystane w ramach prac nad docelowym systemem CEEB.

"Nasza ewidencja będzie miała połączenie z innymi ewidencjami i rejestrami, np. z Centralnym Rejestrem Charakterystyki Energetycznej Budynków, i to właśnie z niej będziemy pobierać niektóre dane, te najbardziej podstawowe, niezbędne do oceny domów" - podsumowała.

Docelowo w ewidencji mają się znaleźć informacje dotyczące ok. 5 mln budynków w całym kraju. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (45)

dodaj komentarz
eljotek
Być może będzie to czynnikiem motywującym do wymiany starych kopciuchów na bardziej ekologiczne ogrzewanie. Palenie w piecu węglem powinno juz byc dawno dla nas zamkniętym rozdziałem. Są przeciez mozliwosci. W Levadzie maja piece i na pellet i na ekogroszek ale tez na gaz czy pompy ciepła. A koszt mozna przeciez w czesci Być może będzie to czynnikiem motywującym do wymiany starych kopciuchów na bardziej ekologiczne ogrzewanie. Palenie w piecu węglem powinno juz byc dawno dla nas zamkniętym rozdziałem. Są przeciez mozliwosci. W Levadzie maja piece i na pellet i na ekogroszek ale tez na gaz czy pompy ciepła. A koszt mozna przeciez w czesci pokryc przez dotacje - wystarczy sie o nią postarać
maciek8888
Polska jest już krajem policyjnym , niedługo będzie trzeba zgłaszać jakiego papieru toaletowego się zużywa.....i jak często korzystacie z toalet.

Doprowadzi to w rezultacie do zamieszek i anarchii.

Polska = Korea Północna
antek10
Mozna by to zrobic w PIT. Ale oni wolą utrudnić sobie życie aby wyciągnąć miliony z UE.
carlito1
To tylko kolejny rejestr dzięki któremu dowala jakiś podatek jak już nałapią leszcza.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
katzpodola
Mam sąsiada, który pali wszystkich co mu w rękę wpadnie. Nie pomagają prośby i groźby. Mówi że jego dom i jego sprawa a żadne PiSy nie będą mu w pokoje zaglądać co je i jak sra. Jak rozpali dym na pół wioski. Co z takim robić?
arzab
Za każdy potrzebny czy niepotrzebny świstek związany z domem musimy płacić. Rozumiem, że tutaj urzędnicy zapłacą właścicielom za przeprowadzoną inwentaryzację. No chyba, że znowu będzie po bolszewicku
-romel-
A ja tu jak przystało na prawdziwego Polaka widzę drugie dno.
Stworzą sobie bazę danych kopciuchów,a potem wprowadzą podatek na wzór tego który nam zafundowali od deszczówki.
and00
UE? Bo to chyba oni do tego dążą?
Z drugiej strony, kumpel mieszka w miastecczku w niecce, jak zapala sąsiedzi CO, to czuć, i widać powietrze

Powiązane: Co się zmieni w 2021 roku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki