REKLAMA

W co warto zainwestować w 2021 roku? Odpowiada BNP Paribas

2021-01-26 13:29
publikacja
2021-01-26 13:29
W co warto zainwestować w 2021 roku? Odpowiada BNP Paribas
W co warto zainwestować w 2021 roku? Odpowiada BNP Paribas
fot. TexBr / / Shutterstock

Według BNP Paribas inwestorzy w 2021 roku powinni zwrócić uwagę na efekty spodziewanego odbicia gospodarczego oraz m.in. na rosnące znaczenie inwestycji społecznie odpowiedzialnych, trendy związane ze zmianą pokoleniową i promocją zdrowego trybu życia oraz skutki spadku atrakcyjności obligacji skarbowych.

We wtorkowym komunikacie eksperci BNP Paribas zwracają uwagę, że spodziewane odbicie światowego PKB o 5,6 proc w 2021 r. oraz stopniowy wzrost inflacji konsumenckiej zmienią perspektywy inwestorów.

BNP Paribas w opracowaniu “Tematy Inwestycyjne 2021” przedstawia oczekiwania Biura Maklerskiego BNP Paribas odnośnie trendów gospodarczych oraz zachowania poszczególnych klas aktywów na rynkach finansowych w nadchodzących kwartałach.

“Rok 2021 przyniesie znaczące zmiany w trendach gospodarczych i rynkowych. Będzie to rok odbicia koniunktury, przy założeniu skutecznej dystrybucji szczepionki przeciwko COVID-19 oraz kontynuacji akomodacyjnej polityki monetarnej i fiskalnej na świecie” - powiedział cytowany w komunikacie Jerzy Nikorowski, zastępca dyrektora BM BNP Paribas.

“Naszym zdaniem, wpłynie to pozytywnie na rynki akcji z krajów rozwijających się, mniejszych spółek oraz spółek z sektorów cyklicznych. Na trendach tych skorzystają także notowania metali przemysłowych, szlachetnych, obligacje indeksowane do inflacji oraz rynek nieruchomości” - dodaje.

W opracowaniu wskazano dziesięć tematów, które według BNP Paribas, będą w tym roku najistotniejsze. Oprócz odbicia gospodarczego są to: rotacja inwestorów na krajowym rynku akcji do sektorów cyklicznych, poszukiwanie rentowności w otoczeniu niskich stóp procentowych, szukanie alternatyw dla obligacji skarbowych, dywersyfikacja portfela, otwarcie Chin na rynki finansowe, zmiana nawyków konsumentów po zakończeniu zamknięcia gospodarek, czynniki demograficzne i trendy związane ze zdrowym trybem życia, potencjał nowych technologii oraz kluczowe znaczenie środowiska w inwestycjach ESG (Environmental, Social, Governance).

Zdaniem ekspertów rosnąca świadomość społeczna dotycząca konieczności wprowadzania zmian w sposobie korzystania z zasobów środowiska naturalnego i jego ochrony odgrywa coraz większą rolę w świecie inwestycji.

BNP Paribas informuje, że od początku stycznia do końca listopada 2020 roku do funduszy inwestujących z uwzględnieniem kryteriów ESG napłynęło rekordowe 68 mld dolarów, w porównaniu do 30 mld w 2019 roku, a badania pokazują, że inwestycje skoncentrowane na czynnikach ESG osiągają lepsze wyniki niż klasyczne formy inwestowania.

“Uwzględniając rosnące znaczenie inwestycji odpowiedzialnych społecznie, rekomendujemy akcje spółek zaangażowanych w sektory takie jak odnawialne źródła energii, zrównoważona gospodarka wodna, przetwarzanie odpadów, czy produkcja napędów elektrycznych. Zwracamy też uwagę na akcje i obligacje spółek o wysokich ratingach ESG oraz na fundusze inwestycyjne uwzględniające je w swoich strategiach” - powiedział cytowany w komunikacie Michał Krajczewski, kierownik Zespołu ds. Doradztwa Inwestycyjnego w BM BNP Paribas.

“Należy przy tym pamiętać, że walory takich spółek podlegają globalnym trendom na rynkach akcji, a perspektywy tej branży mogą być osłabione przez potencjalne załamanie gospodarcze opóźniające jej rozwój” - dodał.

Jak zauważają eksperci z BM BNP Paribas, długoterminowe trendy demograficzne pozostają kluczowe w kontekście sektora mieszkaniowego oraz ochrony zdrowia. W najbliższych latach popyt na rynku nieruchomości generować będzie pokolenie tzw. millenialsów. Z drugiej strony, starzejące się społeczeństwo i związane z tym koszty opieki zdrowotnej wywierają istotny wpływ na styl życia, na czym powinien skorzystać sektor ochrony zdrowia, w tym branże związane ze zdrową żywnością oraz fitness.

Wśród czynników ryzyka eksperci wymieniają rotację kapitału w kierunku branż postrzeganych jako cykliczne, przez co sektor ochrony zdrowia, który w ostatnich latach zanotował wysoką stopę zwrotu, może zachowywać się relatywnie słabiej w krótkim terminie.

Zdaniem autorów opracowania, inwestorzy defensywni, aby osiągnąć dodatnie, realne stopy zwrotu, muszą podjąć pewne ryzyko - z założenia jednak mniejsze niż na rynkach akcji - i odejść od tradycyjnych obligacji rządowych. Aby to ryzyko minimalizować, eksperci zalecają skupienie się na papierach dłużnych spółek o wysokiej jakości kredytowej.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
zywieczd
Moje inwestycje poszły w stronę aplikacji mobilnych, start-upów itd. Odrobinę zainwestowałem we wpadaj pl. Był już pokaźny (jak na inwestycje) zwrot.
rudzik6
Bandyckie okradanie klienta przez Paribas.
Mam kartę kredytową VISA w Paribas, mam ją od kilku miesięcy w pełni spłaconą, ale trzymam sobie, bo może się przydadzą pieniądze. Co miesiąc płacę za kartę 6 zł. No i właśnie przyszedł ten moment, że potrzebne pieniądze i okazało się, że karta jest zablokowana,
Bandyckie okradanie klienta przez Paribas.
Mam kartę kredytową VISA w Paribas, mam ją od kilku miesięcy w pełni spłaconą, ale trzymam sobie, bo może się przydadzą pieniądze. Co miesiąc płacę za kartę 6 zł. No i właśnie przyszedł ten moment, że potrzebne pieniądze i okazało się, że karta jest zablokowana, powód, zajęcie BIK i czy jakoś tak. Po kontakcie z bankiem okazało się, że bank sobie sprawdził historię w BIK i coś im nie pasuje (owszem miałem swoje problemy i historie, może coś tam jest starego) i zablokował korzystanie z karty, jednak nie zablokował opłat miesięcznych za kartę. Moim zdaniem, skoro nie kwalifikuję się do kredytu z karty kredytowej, to taki produkt się zamyka, informuje klienta i nie pobiera opłat, ale nie, kliencie nie możesz używać karty ani jej odblokować, ale będziemy cię co miesiąc okradać i nawet tego nie zauważysz, bo jak przez kilka miesięcy jej nie potrzebujesz, to sam uznasz opłaty za gotowość za słuszne...do czasu kiedy zechcesz pobrać pieniądze. Taka praktyka moim zdaniem jest bandycka
arces
Zainwestowałem w otwarte fundusze inwestycyjne, specjalista z zarabiajmy mi powiedział jak to zrobić, to bardziej opłacalne niż zakładanie lokat. Tu mam raporty z działań przynajmniej i wiem jak to wszystko wygląda.

Powiązane: Co się zmieni w 2021 roku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki