REKLAMA

Wielka kryptowalutowa afera w Turcji. 27-latek przejął 2 mld USD?

2021-04-27 08:28
publikacja
2021-04-27 08:28

Turcy starają się uciec przed inflacją i osłabieniem waluty, szukając ratunku w kryptowalutach. Ucieczka z kraju szefa jednej z kryptogiełd przykuła uwagę władz, które zamierzają silniej uregulować obrót bitcoinem i spółką.

Wielka kryptowalutowa afera w Turcji. 27-latek przejął 2 mld USD?
Wielka kryptowalutowa afera w Turcji. 27-latek przejął 2 mld USD?
fot. Hi my name is Jacco / / shutterstock

Od kilku dni kryptowalutowa społeczność żyje aferą tureckiej giełdy Thodex. Jej prezes, 27-letni Faruk Fatih Ozer, wciąż jest poszukiwany po tym, jak zniknął i równocześnie pozbawił tysiące klientów giełdy dostępu do swoich środków. Jak donosi CNBC, powołując się na lokalne media, wartość przejętych bitcoinów miała przekraczać 2 miliardy dolarów, zaś poszkodowanych miało być nawet 400 000 osób. Ostatniego dnia handlu obroty na giełdzie Thodex wyniosły 538 mln dolarów.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie giełdy poszukiwany przez tureckie władze Ozer odpowiedział, że ze względu na problemy techniczne nieznanej natury dostęp do środków straciło tylko 30 000 osób, jednak nadal przechowywane są one bezpiecznie na rachunkach giełdy. Sam Ozer przyznał, że udał się za granicę „na spotkanie z inwestorami”, jednak nie podał miejsca swojego pobytu. Media donoszą, że najprawdopodobniej udał się do Albanii lub Kosowa, a sprawą zajął się Interpol. Śledztwo w tej sprawie trwa także w kraju, turecka policja zatrzymała już kilkadziesiąt osób.

Na tzw. exit scam, czyli oszustwo polegające na przyciągnięciu ludzi na daną giełdę kryptowalutową, by następnie uciec z ich wirtualnymi pieniędzmi, wskazywać mogłaby niedawna akcja promocyjna giełdy Thodex. W ubiegłym miesiącu platforma rozdawała nowym klientom darmowe Dogecoiny – popularną w ostatnim czasie kryptowalutę, którą rozpropagował m.in. Elon Musk.

Thodex to nie jedyna turecka giełda kryptowalutowa z potężnymi problemami. W piątek doszło do upadku platformy Vebitcoin. Również w tej sprawie doszło do zatrzymań przez policję.

Jak informuje Bloomberg, temat przykuł uwagę tureckich władz – w kancelarii prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana oraz w banku centralnym trwają już zaawansowane prace dotyczące uregulowania kryptowalut, które w Turcji cieszą się rosnącą popularnością. Jej głównym źródłem jest polityka gospodarcza Erdogana, która skutkuje osłabieniem liry oraz 16-procentową inflacją.

Michał Żuławiński

Tematy
Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Komentarze (31)

dodaj komentarz
dziki_losos
Tak się zarabia na kryptowalutach. Tak albo CryptoLockerem...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
darius19
ciekawe ze marginalna afera wzbudza takie zainteresowanie
stychu
W mediach głośno o aferach, zmienność (nawet jak na krypto)spora, planowane ograniczenia rynku krypto, prace nad CBDC bardzo zaawansowane, no i Musk a dokładnie to Tesla sprzedaje. Morał z tego prosty, koniec krypto ( 90%korekty) bliski....
bankster-kreator
Ignorant Marek rozmawia ze Zbigniewem w 2013r. Zbigniew mówi: ej Marek słyszałeś o Bitcoin to taka cyfrowa waluta, ciekawe czy ma to jakiś sens może by tak poczytać o tym trochę i kupić kilka jak urosło z 1 dolar na 100? Kupię sobie z 10 sztuk, nie zbiednieje od tego a może okaże się że się rozwinie, projekt wygląda interesująco.Ignorant Marek rozmawia ze Zbigniewem w 2013r. Zbigniew mówi: ej Marek słyszałeś o Bitcoin to taka cyfrowa waluta, ciekawe czy ma to jakiś sens może by tak poczytać o tym trochę i kupić kilka jak urosło z 1 dolar na 100? Kupię sobie z 10 sztuk, nie zbiednieje od tego a może okaże się że się rozwinie, projekt wygląda interesująco. Marek odpowiada: nie ma sensu daj sobie spokój zaraz to skasują i wyłączą prąd. Zbigniew odpowiada: kto nie ryzykuje ten nie pije szampana 1000 dolarów ani mnie grzeje ani ziębi. Nadchodzi 2014r. szaleństwo BTC trwa, Zbigniew widzi co się dzieje, sobie myśli może to zbanują albo coś innego się może stać. Sprzedam 1 BTC za 1000 dolców by wyjąć ile włożyłem pozostałem 9 BTC zostawię może projekt się rozwinie. Leży sobie tak te 9 BTC w szafie. Przychodzi 2017r. Zbigniew widzi, że jedno BTC kosztuje prawie 10k dolców myśli sobie sprzedam 1 BTC kupię sobie jakieś autko, 8 BTC zostawię, mija 2021r. Zbigniew spotyka Marka, rozmawiają o btc a Marek dalej twierdzi, że zaraz to wyłączą i zbanują. Zbigniew sobie myśli ok, sprzedam sobie jeszcze jedno BTC na wszelki wypadek kupię sobie kawalerkę jakby mieli zbanować, 7 BTC sobie zostawię. Mija 2024, jeden BTC jest wart 700k dolarów. Zbigniew sprzedaje jedno BTC i odchodzi na emeryturę pozostałe 6 BTC zostawia dla dzieci. Spotyka Marka, Marek dalej twierdzi, że to jakaś lipa i zaraz to zbanują. Ignorancja i brak wiedzy "kosztuje" często więcej niż by się mogło niejednemu wydawać.
jas2
Dokładnie tak przebiegała moja rozmowa ze znajomymi i rodziną wiele lat temu.
Nie zachęcałem nikogo do ryzykownych operacji ale zachęcałem do kupna JEDNEGO Bitcoina i zachowania go do emerytury.

Spośród wielu znajomych, wskutek moich sugestii, tylko jedna osoba kupiła Bitcoina za 700 zł i sprzedała jak podrożał do 900 zł.
uczen_manueli_g
Czy nazwisko Omar Arnaout ma coś wspólnego z Turcją?
Tak pytam na wszelki wypadek.
kochan
Albo ukradł, albo erdogan potrzebował pretekstu aby regulacje wprowadzić.
Chłopaka gdzieś zakopali a 2mld$ będzie do podziału...
harrytracz
Są dwa powszechne kłamstwa
1. Kojarzenie krypto walut z pieniądzem cyfrowym
2. Trzymanie krypto walut na rachunku giełdy krypto jest tym samym co posiadanie krypto
vacarius
Wpadnie gdy zacznie za te bitciony kupować zwykłe waluty. I zamkną go nie za kradzież tylko za podatki.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki