REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Wiceszefowa KE: Państwa powinny nabywać udziały firm

2020-04-13 03:02
publikacja
2020-04-13 03:02

Państwa członkowskie UE powinny nabywać udziały w firmach działających na ich terytorium, by chronić je przed przejęciem ich przez Chiny - powiedziała w rozmowie z "Financial Times" wiceprzewodnicząca KR Margrethe Vestager odpowiedzialna za Europę ery cyfrowej

fot. Francois Lenoir / / Reuters

Vestager, która w komisji Jean-Claude Junckera, odpowiadała za politykę konkurencji i zajmowała się m.in. ochroną firm przed złowrogimi przejęciami, fuzjami i niedozwoloną pomocą państwową, oceniła, że ryzyko przejmowania europejskich firm przez Chińczyków jest obecnie bardzo wysokie.

Wiceprzewodnicząca KE zaznaczyła, że sytuacja jest wyjątkowa i "wymaga od nas wszystkich intensywnej pracy". "To bardzo ważne, by być świadomym, że zagrożenie jest realne", bo kondycja spółek pogorszyła się bardzo w związku z epidemią koronawirusa i wymuszonymi sytuacją przestojami oraz zerwaniem łańcuchów dostaw - powiedziała.

Wywodząca się z Danii unijna urzędnik zasygnalizowała też, że konieczna będzie większa elastyczność w podejściu Komisji Europejskiej do zagadnień konkurencji. Polityka antymonopolowa w ramach jednolitego rynku jest wyłączą kompetencją Unii Europejskiej. "Nie mamy żadnego problemu z tym, by państwo działało jak uczestnik rynku, gdy to konieczne, by zablokować możliwość przejęcia firmy przez obcy kapitał" - zadeklarowała.

W rozmowie z "Financial Times" Margrethe Vestager podkreśliła, że Komisja Europejska pracuje obecnie nad planem ochrony przedsiębiorstw w krajach Unii Europejskiej w związku z epidemią koronawirusa. (PAP)

mars/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (61)

dodaj komentarz
antonicaracal
Glapi już drukuje, a Krzywousty Matołuszek kupuje na giełdzie akcje fajnych spółek. Tanim sposobem zapewnia przez to kolesiom, rodzince prezesowe miejsca w karuzeli stanowisk.
gregzacha
Trzeba działać sprytnie, dajmy przejąc Chińczykom Polską Grupę Górniczą, a za kilka lat dopłacą nam sporo żeby zabrać to dziadostwo z powrotem. Czy to nie jest biznes idealny? No może z wyjątkiem tego, że trzeba będzie to zabrać z powrotem.
jes
Trzeba zrobić po chińsku czyli pozwolić im kupić a potem przejąć ustawą, dekretem, rozporządzeniem te udziały. Tak jak chińczycy zrobili wymuszając przekazywanie technologii itd. Cały kapitał lokowany w Europie to kapitał państwowy, pod płaszczykiem jakiś firm.
max5000
Jeszcze niedawno liberałowie wmawiali ludziom, że globalizacja to coś super a kapitał nie ma narodowości. Cieszę się że UE zmieniła podejście i chce chronić europejskie firmy przed przejęciem przez obcy, chiński kapitał. Bardzo dobra decyzja.
jes
A niby dlaczego? Jak europejskie czy amerykańskie korporacje kupowały firmy to takie postępowanie zostało uznane za protekcjonizm. Wolę chińskiego właściciela niż pisowskiego parobka-prezesa.
meryt
max5000: "Jeszcze niedawno liberałowie wmawiali ludziom, że globalizacja to coś super a kapitał nie ma narodowości."

Również:
"Kapitał nie ma ojczyzny - twierdził Karol Marks."

za: J. M. Nowakowski
eveddd
sytuacja spółek się pogorszyła nie przez covid bo na covid w całej EU umarło może 50.000 ludzi, (na 250 mln i to głównie starszych i chorych), to zamknięcie gospodarek pogorszyło sytuację firm. A za zamkniecie odpowiadają POLITYCY i RZĄDY.
sammler
Dokładnie. I bardzo proszę, by dziennikarze trzymali się tego rozróżnienia.
blind-oln odpowiada sammler
No to warto dodać z jakiego powodu zostały zamknięte gospodarki. Może się okaże, że jednak covid.
loool
Tak, należy wydrukować puste Euro i za te pieniądze przejmować prywatne firmy. A na sam koniec ogłosić nową erę socjalizmu 2.0.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki