Warszawa straci na uwłaszczeniu gruntów 10,4 mld zł

2019-11-28 05:55
publikacja
2019-11-28 05:55

330 mln złotych - tyle ma wynieść średnia coroczna strata w dochodach Warszawy do 2050 r. wskutek przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Z tego tytułu miasto straci w sumie 10,4 mld złotych - wynika z publikacji dostępnych w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej.

/ fot. Skitterphoto / Pexels

Przekształcenie, zgodnie z którym dotychczasowy użytkownik wieczysty gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe stał się jego właścicielem, nastąpiło 1 stycznia 2019 r. Decyzją stołecznych radnych warszawiacy otrzymali 98- i 99-procentową bonifikatę od opłaty jednorazowej za przekształcenie.

Jak wynika z Kompendium do projektu budżetu Warszawy na 2020 r. oraz z projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2020-2050, opublikowanych w miejskim BIP, ubytek dochodów miasta z opłat za użytkowanie wieczyste wyniesie średnio 330 mln złotych corocznie w okresie objętym WPF.

Ponadto - czytamy w kompendium - w planach budżetowych na lata 2020-2022 uwzględniono konieczność zwrotu nadpłat tym, którzy w 2019 r. wnieśli opłatę roczną za użytkowanie wieczyste. "Przewidywana kwota ograniczająca planowane dochody z ww. tytułu sięga 110 mln zł" - wskazano.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezentując w połowie listopada założenia budżetu, przywołał szacunki, ujęte także w publikacjach BIP, zgodnie z którymi Warszawa najwięcej dochodów straci wskutek zmian podatkowych wprowadzanych przez rząd PiS. Kwota ta opiewa na 810 mln zł, z czego 127 mln zł miałoby być skutkiem zniesienia tzw. 30-krotności limitu składek ZUS – z tej propozycji na razie PiS się wycofało.

Wśród przyczyn strat dochodów Trzaskowski wymienił ponadto wzrost tzw. janosikowego (158 mln zł), niewystarczającą subwencję oświatową (212 mln zł), a także przeniesienie środków z OFE na IKE (35 mln zł). Zwracał też uwagę na wzrost cen energii i znacznie większe koszty zagospodarowania odpadów.

Prezydent stolicy nie mówił jednak o stratach w dochodach wynikających z przekształcenia, choć są wyższe niż większość z tych, które wymienił. Nie ujęto tego także w prezentacji ani w informacji prasowej, które opublikowano na stronie warszawskiego urzędu.

Zastępczyni rzecznika ratusza Ewa Rogala, pytana przez PAP o przyczyny takiej decyzji, wskazała, że cały materiał jest bardzo obszerny. "Na konferencję prasową musieliśmy coś wybrać, choćby do prezentacji poświęconej budżetowym przymiarkom. To co zostało wybrane, w większości ilustrowało skutki decyzji rządu PiS dla samorządów" – podkreśliła. Jak zaznaczyła, kwestia przekształceń nie ma związku z decyzjami rządu, tylko są to decyzje rady miasta.

"Pan prezydent opowiadał na konferencji o trudnym przyszłorocznym budżecie Warszawy. Przypomnę, że głównym powodem ubytków w budżecie miasta są zmiany podatkowe" – powiedziała Rogala. Jednocześnie zapewniła, że radni otrzymali cały materiał, dostępny także w BIP, a wcześniej w całości przeanalizował go prezydent Warszawy.

W projekcie Wieloletniej Prognozy Finansowej napisano, że utrata dochodów Warszawy w latach 2019-2050 w następstwie zmian legislacyjnych w PIT, przeniesienia środków zgromadzonych w OFE na IKE oraz zmian prawnych dotyczących przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności szacowana jest na 36,1 mld zł. Strata wynikająca z samego przekształcenia to 10,4 mld zł.

Na problem wynikający z uwłaszczenia gruntów uwagę zwróciła także firma doradcza PwC w raporcie o Warszawie. Wśród trzech głównych wyzwań dotyczących źródeł finansowania PwC wymienia właśnie "konieczność zarządzenia ubytkiem dochodów z opłat za użytkowanie wieczyste w długiej perspektywie". Główny doradca ekonomiczny PwC Witold Orłowski w rozmowie z PAP zaznaczył, że wyzwanie to być może bardziej skierowane jest do Sejmu niż miasta. "Wyzwanie polega na tym, że trzeba się zastanowić nad ostatecznym docelowym modelem finansowania" - dodał.

Projekty budżetu i WPF przedłożono warszawskim radnym 15 listopada. Sesja budżetowa Rady Warszawy odbędzie się 12 grudnia.

Autorka: Agnieszka Ziemska

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
sel
A ile tracą firmy i deweloperzy którzy wybudowali drogi i wodociągi na własny koszt i musieli przekazać miastu ?, a pomimo wyroków NSA o konieczności wypłat odszkodowań wiele lat temu wielu z nich do dzisiaj nie ma kasy ?
sel
Nie ma straty , gdy nie ma zysku od nie swojego majątku. Zamiast szukać strat powinni szukać zysków i wpływów z własnej inicjatywy , chyba że nie zamierzają cokolwiek robić i rozwijać w mieście. Przecież stolica ma wielkie możliwości rozwoju to i wzrostu wpływów podatkowych?.
nostsherlock
Zamiast używać określenia "Warszawa traci", użyłbym słów "mieszkańcy Warszawy oszczędzą 10,4 mld. zł"
dziki_losos
Ceną za to będzie niższa jakość usług publicznych, więc nie wiem, czy to dobrze. Trudno się samemu naprawia chodnik.
33karol33
Jest za to kasa dla kolesiostwa na kombinacje alpejskie z dodatkowymi stacjami I linii metra (jakby już wszystkie trzy linie były gotowe)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki