REKLAMA

WIG20 znów musiał odrabiać duże straty. Spadki Allegro i PGNiG

2021-05-13 17:34
publikacja
2021-05-13 17:34
WIG20 znów musiał odrabiać duże straty. Spadki Allegro i PGNiG
WIG20 znów musiał odrabiać duże straty. Spadki Allegro i PGNiG
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Czwartek przyniósł kolejną sesję z dwoma różnymi obliczami rynku. WIG20 tracił w ciągu dnia nawet 2 proc., by zakończyć dzień w pobliżu środowych poziomów. Sporo działo się na akcjach Allegro i PGNiG.

Piękny "comeback" zafundował dziś inwestorom WIG20. Po nieudanym początku dnia, który był częściowo efektem słabej wczorajszej sesji na Wall Street (reakcja na wysoki odczyt inflacji za kwiecień), WIG20 tracił momentami nawet 2 proc. Im bliżej było jednak końca sesji, tym lepiej indeks sobie radził, w czym pomagało także odbicie na Wall Street po czwartkowym otwarciu. Ostatecznie WIG20 nie zdołał zakończyć dnia na plusie, stracił jednak tylko 0,1 proc., co należy uznać za "byczy" sygnał. Warto jednak pamiętać, że podobny "comeback" zanotował i we wtorek. Popołudniowa siła byków nie przełożyła się jednak wówczas na udaną kolejną sesję, środę WIG20 zakończył bowiem spadkiem o 0,9 proc.

fot. / / Bankier.pl

Warto dodać, że w ciągu dnia kompletnie odmienił się nie tylko obraz samego WIG20, ale i postawa jego komponentów. Na początku dnia były momenty, że jedyną rosnącą spółką w indeksie było Allegro. Inwestorzy początkowo entuzjastycznie zareagowali na informację o mocnym wzrostu zysku Allegro za I kwartał, później jednak nastroje się popsuły i Allegro stało się dla indeksu ciężarem. Sesję zakończyło przeszło 2-proc. spadkiem.

Więcej w WIG20 straciło tylko PGNiG (-4,9 proc.). Tutaj warto wrócić do wczorajszych wydarzeń i planów dotyczących fuzji z Orlenem.  - W przypadku PGN faktycznie „transakcja została zawarta” (Skarb Państwa kontroluje wystarczającą liczbę głosów, aby zaakceptować transakcję), w wyniku czego znika unikalny profil inwestycyjny i spółka powinna teraz śledzić zachowanie PKN. Wczorajsza deklaracja nieprzekraczania 50 proc. progu przez Skarb Państwa w nowym podmiocie (ze względu na wspomniane obowiązki związane z wezwaniem oraz dodatkowy obowiązek prawny zarządu PKN w zakresie zatwierdzania decyzji) może nawet sugerować mniej korzystny parytet dla PGN w transakcji połączenia, ponieważ według obecnych cen akcji udział ten wyniósłby >52 proc. (nie licząc PERN, który może dodać dodatkowe 2 proc.) - napisali w porannym komentarzu analitycy DM mBanku. W skrócie proponowany sposób połączenia spółek nie musi się okazać korzystny z punktu widzenia środowej wyceny PGNiG.

Warto dodać, że w tym samym komentarzu poruszono także temat innej spółki przejmowanej przez Orlen, czyli Lotosu. - Podtrzymujemy naszą opinię, że pozycja akcjonariuszy mniejszościowych Lotosu na NWZ byłaby dość mocna w odniesieniu do progu 4/5 potrzebnego do zaakceptowania transakcji. Uważamy, że aby przekonać akcjonariuszy do głosowania za takim rozwiązaniem parytet wymiany akcji będzie musiał być atrakcyjny lub wezwanie w formie pieniężnej powinno być na stole - napisali analitycy DM mBanku. Lotos zatem wydaje się być w korzystniejszej sytuacji. Dziś akcje spółki drożały o 1,6 proc. Lepiej wypadło tylko odrabiające wczorajsze straty LPP (+3,5 proc.).

Będąc przy Lotosie warto dodać, że dziś także pojawiła się informacja, iż częściowy postój remontowy rafinerii grupy zakończył się planowo po ponad dwóch miesiącach. Był to pierwszy etap prac, a druga część remontu rozpocznie się wiosną 2022 roku.

Wzrostem - o 1,2 proc. - dzień zakończył także KGHM. Spółka po wczorajszej sesji poinformowała, że zysk netto grupy, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w I kwartale 2021 roku 1366 mln zł wobec 692 mln zł rok wcześniej. Analitycy oczekiwali tymczasem, że spółka zanotuje zysk netto na poziomie 1105 mln zł. Warto dodać, że KGHM osiągnął tym samym najwyższy kwartalny zysk netto od I kwartału 2012 roku, a więc od 9 lat.

Poza WIG20 mocne wzrosty notował dziś m.in. ML System (+14 proc.), który poinformował o wynikach badań klinicznych Covid Detectora. W składzie mWIG-u mocną korektę zaliczyły akcje frankowych banków, które wczoraj mocno drożały: mBank i Millennium potaniały o blisko 5 proc. W oczekiwaniu na wieczorną publikację raportu kwartalnego traciło także 11bit (-4,6 proc.). W efekcie mWIG40 rozczarował i stracił dziś aż 1,3 proc. Dla odróżnienia sWIG80 poszedł w górę o 0,5 proc. WIG, przy obrotach sięgających 1,5 mld zł, stracił 0,3 proc.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
mrbeast
Skarb państwa niech skupi sobie tych 25% akcji z rynku, a nie niszczy LOTOSU i PGNIG!
Zniszczenie tych ostatnich wprowadzi ryzyko monopolu i wówczas bedzie prawdziwe zagrożenie, bo blędy w zarządzaniu doprowadzic moga do upadku CAŁEGO sektowa paliw i gazu w Polsce. Obecnie nic takiego nie grozi.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki