REKLAMA

Frankowcy ruszyli do kancelarii. Efekt wyroku w sprawie Dziubaków

2020-01-08 14:26
publikacja
2020-01-08 14:26

Liczba wytoczonych przez Votum powództw w segmencie bankowym w IV kwartale była rekordowa i przekroczyła 684, czyli liczbę spraw sądowych zainicjowanych w III kwartale. Kancelaria widzi znaczący wzrost zainteresowania swoją ofertą po unieważnieniu przez sąd umowy państwa Dziubak - poinformował PAP Biznes dyrektor departamentu ds. bankowych Kacper Jankowski.

fot. / / Shutterstock

Liczba zawartych przez kancelarię umów z klientami w segmencie bankowym wyniosła w III kwartale 2019 roku 2.577. W październiku, już po wyroku TSUE dotyczącym kredytów frankowych, spółka podpisała 2.417 umów dotyczących roszczeń bankowych, podczas gdy we wrześniu było ich 891.

"Unieważnienie umowy kredytowej państwa Dziubak przez Sąd Okręgowy w Warszawie spowodowało, że zainteresowanie naszą ofertą znacząco wzrosło, wobec czego można przypuszczać, że przełoży się to na ilość umów, jaką spółka zawrze z kredytobiorcami frankowymi w obecnym miesiącu" - powiedział Jankowski.

W ubiegłym tygodniu warszawski sąd okręgowy zdecydował o unieważnieniu umowy kredytu indeksowanego państwa Dziubaków. W związku z tą sprawą TSUE wydał wyrok na początku października.

W III kwartale liczba wytoczonych przez Votum powództw sądowych wyniosła 684. A w październiku wystosowano do sądów 242 powództw.

"W odniesieniu do wytaczanych powództw w segmencie bankowym, zakładamy, że w IV kwartale 2019 r. liczba spraw złożonych w sądzie będzie dla nas rekordowa i przekroczy liczbę spraw sądowych zainicjowanych w III kwartale" - powiedział PAP Biznes Jankowski.

"Oczywiście celem zarówno na styczeń, jak i cały I kwartał 2020 r. jest stałe podnoszenie efektywności, w tym w zakresie liczby wysyłanych do sądów powództw, wobec czego należy oczekiwać utrzymania rosnącego trendu" - dodał.(PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (10)

dodaj komentarz
franekchf
Frankowicze najnowsze wiadomości na: https://votum-rl.pl/
karbinadel
Kredyciarze wkrótce znów będą płakać, bo stopy złotówkowe poszybują w górę. Ale kancelarie zawsze zarobią, jak kasyno :)
staryznajomy
Frankowcy to jeszcze beda jeczec po wspolpracy z tymi kancelariami prawnymi haha
Czy adwokaci mowia im ze stopy % pln a obecnie niskie i w perspektywie 2 lat beda rosnac ?
Wystarczy wlaczyc symulator ze jak % na zlotowkach wzrosna to bedzie wiekszy problem niz na frankach ! I...adwokaci znow beda mieli zniwa u tych co...."niewiedzieli" haha
jasiek2017
A słuchałeś Glapińskiego mówiącego, że jak już to stopy procentowe dla PLN spadną? Czy akurat wyłączyłeś nagranie aby nie słyszeć ?
gajowy1
Czy ktoś może mi wytłumaczyć, co zyskali państwo Dziubakowie na tym wyroku? Ja to rozumuję tak: pozbyli się kredytu hipotecznego, ok, ale teraz muszą zwrócić bankowi całą brakującą kwotę, czyli, jak dobrze pamiętam, coś ponad 200 tyś. zł. Z innego artykułu wynikało, że tej kwoty nie mają i muszą ją gdzieś znaleźć, czyli znowu pójdą Czy ktoś może mi wytłumaczyć, co zyskali państwo Dziubakowie na tym wyroku? Ja to rozumuję tak: pozbyli się kredytu hipotecznego, ok, ale teraz muszą zwrócić bankowi całą brakującą kwotę, czyli, jak dobrze pamiętam, coś ponad 200 tyś. zł. Z innego artykułu wynikało, że tej kwoty nie mają i muszą ją gdzieś znaleźć, czyli znowu pójdą do innego banku i poproszą o kolejny kredyt. Z tym, że przy hipotecznym mieli śmieszne oprocentowanie, a teraz wezmą zwykły kredyt z kilkukrotnie wyższym oprocentowaniem. To gdzie jest tu jakikolwiek sens?
karkses
To będzie własnie najciekawsza sprawa bo to, że te umowy mogły być unieważniane to było wiadomo już od dawna i wyrok TSUE tutaj nic nie zmienił. Pytanie teraz jak zakończą się kolejne sprawy, a mianowicie o zapłatę gdzie Bank i Klienci będą się rozliczać po unieważnieniu umowy. Jest kilka koncepcji-jedna o której mówiła też pełnomocnik To będzie własnie najciekawsza sprawa bo to, że te umowy mogły być unieważniane to było wiadomo już od dawna i wyrok TSUE tutaj nic nie zmienił. Pytanie teraz jak zakończą się kolejne sprawy, a mianowicie o zapłatę gdzie Bank i Klienci będą się rozliczać po unieważnieniu umowy. Jest kilka koncepcji-jedna o której mówiła też pełnomocnik Dziubaków już mówi o dwóch niezależnych świadczeniach a to oznaczałoby, że roszczenie banku o zwrot kwoty kredytu przedawniło się. I mamy sytuację w której bank odda zapłacone raty, a klient będzie mógł się uchylić od zwrotu kredytu podnosząc zarzut przedawnienia. Dlatego Banki kombinują coś z koncepcją "wynagrodzenia za korzystanie z kapitału" którą jednak Rzecznik Finansowy przejechał. Zobaczymy, wszystko zależy od Sądów.
search odpowiada karkses
Jak pozyczyli to musza odac co do zeta , nikt im nie daruje a mowa jest o procentach z korzystania kapitalu. POza tym jak cos moglo sie przedawnic jak dopiero co wyrok zapadl
zzibi2 odpowiada karkses
o przedawnieniu nie ma mowy, termin ten będzie biegł od momentu wygrania sprawy a nie od momentu udzielenia kredytu
miskoala
Powodowie zyskali sporo:bank musi zwolnic hipoteke i moga przestac placic raty.
Jesli ma dojsc do jakichkolwiek dalszych rozliczen to bank musi zlozyc osobne powodztwo w tej sprawie, co przy obecnym nawale spraw sadowych potrwa pare lat. Co wiecej, nie jest pewne czy w ogole cokolwiek bank dostanie bo wcale nie musi takiej sprawy
Powodowie zyskali sporo:bank musi zwolnic hipoteke i moga przestac placic raty.
Jesli ma dojsc do jakichkolwiek dalszych rozliczen to bank musi zlozyc osobne powodztwo w tej sprawie, co przy obecnym nawale spraw sadowych potrwa pare lat. Co wiecej, nie jest pewne czy w ogole cokolwiek bank dostanie bo wcale nie musi takiej sprawy wygrac. W tym czasie Dziubakowie moga zastanowic sie co zrobic z nieruchomoscia. Tak wiec win-win jak na razie.
Jesli bank w nastepnym procesie wygra roznice miedzy kwota nominalna a tym co dostal w postaci sumy rat to tez ok - mieszkanie bedzie wlasnoscia p. Dziubakow.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki