REKLAMA

Ustawa covidowa w Sejmie. Opozycja nazwała projekt "Bezkarność Plus"

2020-09-16 13:04, akt.2020-09-17 06:19
publikacja
2020-09-16 13:04
aktualizacja
2020-09-17 06:19
Ustawa covidowa w Sejmie. Opozycja nazwała projekt "Bezkarność Plus"
Ustawa covidowa w Sejmie. Opozycja nazwała projekt "Bezkarność Plus"
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Projekt noweli tzw. ustawy covidowej ponownie został skierowany do sejmowej komisji m.in. z uwagi na zgłoszone przez PiS poprawki. Jedna z nich doprecyzowuje przepis wyłączający przestępność tak, że nie zostaną nim objęte czyny, których sprawca działał w celu osiągnięcia korzyści.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała w środę wnioski Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej i Konfederacji o odrzucenie projektu noweli tzw. ustawy covidowej. Jednocześnie pozytywnie zaopiniowała m.in. poprawkę modyfikującą przepis o odpowiedzialności urzędników.

Podczas obrad poseł PiS Andrzej Kosztowniak złożył trzy poprawki do projektu. Poinformował, że jedna z nich dotyczy art. 10d, który "wydaje się, że jest najbardziej kontrowersyjny przede wszystkim ze strony opozycji, bo tu opozycja już od dłuższego czasu zgłasza swoje uwagi co do tzw. bezkarności postępowania funkcjonariuszy publicznych".

Poseł wnioskodawca Anna Milczanowska przedstawiła później posłom uzasadnienie do zgłoszonej poprawki. Jak wyjaśniła, jej celem jest doprecyzowanie przepisów poprzez zawężenie zakresu spraw objętych regulacją. "Poprawka wprowadza w szczególności zasadę proporcjonalności dóbr, co w praktyce będzie oznaczało, że działaniem przepisu nie zostaną objęte m.in. czyny, których sprawca działał w celu osiągnięcia korzyści materialnej" - powiedziała.

Posłanka podkreśliła, że aby sąd mógł zastosować procedowany przepis wyłączający odpowiedzialność, wyrządzona szkoda nie może mieć na celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej. "Działanie korupcyjne, szczególnie popełnione podczas walki o ludzkie zdrowie i życie zawsze winno spotkać się z całą surowością i stanowczością wymiaru sprawiedliwości" - powiedziała.

Sprzeciw wobec proponowanego projektu i wnioski o odrzucenie podczas obrad popłynęły ze strony wszystkich klubów opozycyjnych i koła w Sejmie. Posłowe Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej i Konfederacji podkreślali, że procedowana regulacja, jeśli wejdzie w życie, doprowadzi do bezkarności władzy.

Milczanowska wskazywała, że bez zmian odpowiedzialność karna funkcjonariuszy publicznych, którzy naruszyli obowiązki w celu zwalczania Covid-19, będzie możliwa nawet wtedy, gdy ani interes publiczny, ani prywatny nie poniósł żadnej szkody.

Pierwotnie zaproponowany przepis stanowiłby, iż "nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione".

W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu ustawy i poprawki, Sejm skierował ponownie go do Komisji Finansów Publicznych.

KO składa wniosek o odrzucenie w całości projektu noweli tzw. ustawy covidowej

W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składam wniosek o odrzucenie projektu noweli tzw. ustawy covidowej w całości - oświadczył w środę w Sejmie poseł KO Jarosław Urbaniak. Według niego projektten jak żaden inny demoluje polski system prawny.

Według niego projekt ten jak żaden inny w ciągu ostatnich 30 lat demoluje polski system prawny. "Ten projekt to raptem dwa artykuły, trzy zdania, a efekt i skutek porażający" - powiedział poseł KO.

Podkreślił, że PiS już wiosną wprowadził w atmosferze zagrożenia epidemii podobne przepisy. "Ale tamte przepisy dotyczyły tylko i wyłącznie przestępstw urzędniczych i naruszenia dyscypliny finansów publicznych. I tak naprawdę w zakresie zakupu towarów i usług. Więc dziś ciśnie się na usta pytanie: co takiego nabroił PiS w ciągu tych kilku miesięcy, że trzeba tak rozszerzyć tę bezkarność" - zaznaczył Urbaniak.

W jego ocenie, dzisiaj, dzień po tym, jak Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że premier Mateusz Morawiecki podjął niezgodną z prawem decyzję o tym, że wybory przeprowadzi Poczta Polska, "można powiedzieć, patrząc na to, że ta ustawa, te przepisy, będą ewentualnie działały wstecz, że są po to, aby premier Morawiecki mógł się czuć bezkarny, żeby ten projekt go uchronił".

"A co do podnoszonej kwestii wyższej konieczności ochrony życia i zdrowia, to dzisiaj we wrześniu już wiemy, że to jest absolutna fikcja" - stwierdził poseł KO. Jak mówił, "w tym czasie podpisywano dziwne umowy z podejrzanymi podmiotami i robiono to w trybie natychmiastowym, w trybie wyższej konieczności". "Co więcej pieniądze przelewano też natychmiast w trybie wyższej konieczności, ale już dostawa towarów, takiego trybu wyższej konieczności nie znała. Podpisywano umowy, gdzie terminy dostaw były kilku lub kilkunastomiesięczne. Co więcej wiemy dzisiaj, że niektóre towary do dziś nie zostały dostarczone" - zaznaczył Urbaniak.

"A kasa? Jak należy się domyślić, kasa leży na dobrze oprocentowanych lokatach i nabija kabzę handlarzom broni(...) i innym instruktorom narciarstwa" - dodał polityk.

Według Urbaniaka, "takiego demolowania prawa, niszczenia poczucia sprawiedliwości w historii wolnej Polski jeszcze nie było". "I tu trzeba podkreślić, że robi to partia, która w nazwie ma i prawo, i sprawiedliwość. Ale wy ani prawi, ani sprawiedliwi nie jesteście" - powiedział poseł KO zwracając się do polityków PiS.

Lewica, Koalicja Polska i Konfederacja: projekt PiS wprowadzi bezkarność władzy

Klub Lewicy, klub Koalicji Polskiej i koło Konfederacji chcą odrzucenia projektu nowelizacji tzw. ustawy covidowej, nad którym trwają prace w Sejmie. Posłowie opozycji nazwali projekt kuriozalnym i skandalicznym. Ich zdaniem proponowany w projekcie przepis wprowadzi bezkarność władzy.

Wszystkie kluby opozycyjne, w tym Lewica i Koalicja Polska PSL-Kukiz'15, oraz koło Konfederacji wyraziły w środę sprzeciw w stosunku do proponowanego przez posłów PiS projektu noweli tzw. ustawy covidowej, którego celem ma być wprowadzenie rozwiązania wyłączającego przestępność czynu polegającego na naruszeniu obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania COVID-19. W Sejmie odbywa się drugie czytanie projektu.

Stanowisko klubu Lewicy prezentował wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. "Tłumacząc z pisowskiego na polski: będzie można kraść, oszukiwać, będzie można używać siły i wystarczy to tylko uzasadnić walką z pandemią, żeby uniknąć kary. W przyszłości, jak i w przeszłości. Warunek jest tylko jeden - przynależność do partii rządzącej" - skomentował proponowany w projekcie przepis.

"Partia walcząca w imieniu ludu z elitami sama stała się elitę. Polskę zmieniła w folwark, w którym wszyscy są równi, ale niektórzy są równiejsi" - powiedział o PiS Czarzasty. "Teraz będą bezkarni - bezkarni, bo walczą o nas. Będą bezkarnie się bogacić - dla nas. Kupią za 150 mln respiratory bez atestów od znajomego narciarza - dla nas" - ironizował.

Sędziowie - przekonywał - "będą wsadzali do więzień według zasług w walce z koronawirusem". Czarzasty stwierdził ponadto, że PiS doprowadziło do powstania "kasty" ludzi, którzy uważają się za bezkarnych. "Wyjdzie wam to uszami. Trybunały zaczną działać. Pamiętajcie o tym" - podkreślił.

"Lewica jest za odrzuceniem tej skandalicznej, tej idiotycznej, tej dającej bezkarność waszym elitom, waszym ludziom ustawy" - oświadczył wicemarszałek Sejmu.

W imieniu klubu Koalicji Polskiej stanowisko przedstawił Krzysztof Paszyk (PSL). Jak podkreślił, "miejsce ustawy, która wprowadza licencję na bezkarność dla polityków i partyjnych funkcjonariuszy PiS, jest w koszu". W imieniu klubu wniósł o odrzucenie tego, jak mówił, kuriozalnego i szkodliwego projektu.

"Naszym zdaniem, zdaniem klubu KP, należy przede wszystkim doprecyzować jasno, kto za co odpowiada w czasie zwalczania i przeciwdziałania pandemii. Należy od zaraz i zdecydowanie polepszyć koordynację i wypracować nowe procedury kontroli i nadzoru, ulepszać dokumentowanie decyzji, opracować możliwe, precyzyjne kryteria zakupu środków medycznych niezbędnych do walki z pandemią" - wskazywał poseł.

Krytyka i apel o odrzucenie projektu płynęły także ze strony posłów koła Konfederacji. Poseł Grzegorz Braun ocenił, że ważą się dziś losy Polski. "Jeżeli ten projekt przejdzie, władza może wszystko" - powiedział. Poseł Krzysztof Bosak stwierdził natomiast, że PiS proponuje dewastację systemu prawnego i jakichkolwiek standardów.

"To, co proponujecie, to prawo krańcowo niesprawiedliwe. Prawo, które pozwala uznać dowolne działanie za bezkarne pod warunkiem, że zostało dokonane pod odpowiednim dla władzy pretekstem" - powiedział Bosak. "Idąc w ślad takich działań, każda władza mogłaby jakąś okoliczność życia gospodarczego, społecznego czy międzynarodowego podnieść do rangi okoliczności uchylającej odpowiedzialność prawną za nadużycie obowiązków i łamanie prawa. Nie można się na to zgodzić" - dodał.

O odrzucenie projektu noweli tzw. ustawy covidowej w całości w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej wniósł także poseł Jarosław Urbaniak. Według niego, projekt ten jak żaden inny demoluje polski system prawny.

Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w sierpniu zaproponowali posłowie PiS. O kontynuowaniu prac nad propozycją po pierwszym czytaniu zadecydowała większość sejmowej Komisji Finansów Publicznych, odrzuciwszy wcześniej m.in. wniosek klubu KO o odrzucenie projektu w całości.

Projekt zawiera przepis, iż "nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione".

W sierpniu na posiedzeniu komisji finansów publicznych Anna Milczanowska (PiS) uzasadniając istotę zaproponowanych rozwiązań, zwracała uwagę, że COVID-19 wymaga podejmowania działań niestandardowych i szybkich. Przekonywała, że wiele osób mierzy się z problemem, czy ściśle przestrzegać procedur, czy podjąć niestandardowe działania. Regulacja, jak przekonywała, ma m.in. wspomóc służbę zdrowia w walce z epidemią.

Proponowany przepis – jak wskazywała Milczanowska - znajdzie zastosowanie do czynów popełnionych także przed jego wejściem w życie. Termin wejścia w życie ustawy określono na dzień następujący po dniu ogłoszenia.

Przedstawiciele opozycji krytykują projekt, nazywając go m.in. "Bezkarność plus". Szef klubu KO Borys Budka zapowiedział w środę starania na rzecz zablokowania tego projektu, który - jak mówił w Radiu Zet - "daje bezkarność Morawieckiemu, Sasinowi i innym ludziom, którzy łamią prawo w imię fałszywej zasady, że robią coś dla walki z COVID".

Poparcie regulacji przez Porozumienie deklarował w środę w Radiu Plus poseł z tej partii, wiceszef klubu PiS Michał Wypij. Do brzmienia proponowanego przepisu sceptyczny ma jednak być inny koalicjant PiS, Solidarna Polska. Mówił o tym w środę w TVN 24 wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, zdaniem którego przepis ten raczej ulegnie zmianie.

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany w środę w Sejmie o wątpliwości Solidarnej Polski, powiedział - powoławszy się na wtorkowe rozmowy koalicyjne Zjednoczonej Prawicy - że partia ta raczej poprze projekt, ale ma zarazem pewne retusze do wprowadzenia.

Podczas pierwszego czytania na sejmowej komisji swoje wątpliwości co do projektu sygnalizowali sejmowi legislatorzy. "Biuro legislacyjne ma pewne wątpliwości co do sformułowania tego przepisu. Przepis został sformułowany w sposób bardzo ogólny i potencjalnie może działać w bardzo szerokim zakresie" - przekazał przedstawiciel Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu. Jak podkreślał, przepis powinien być skonstruowany z maksymalną precyzją i szczegółowością.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
blablak
Jak wam PIS wadzi to zastanowcie sie sami, czy poprzednie 2 kadencje nie glosowaliscie na PO.
Jesli tak to wy jestescie sprawcami tej demolki. PIS wygral ostatnie wybory wlasnie dzieki wam i dzieki temu, ze oddaliscie wladze bandzie rudego. PIS jest reakcją wyborców na to co robiło PO.
Oczywiscie wyborcy PIS tez sa winni
Jak wam PIS wadzi to zastanowcie sie sami, czy poprzednie 2 kadencje nie glosowaliscie na PO.
Jesli tak to wy jestescie sprawcami tej demolki. PIS wygral ostatnie wybory wlasnie dzieki wam i dzieki temu, ze oddaliscie wladze bandzie rudego. PIS jest reakcją wyborców na to co robiło PO.
Oczywiscie wyborcy PIS tez sa winni a PIS i PO to jedno zło, tyle, że PO to chciwe ale durne patałachy a od PIS bije przerażąjąca metodyczność działań, konsekwencja i brak perspektyw na ich zatrzymanie.
NIGDY nie zagłosowałem ani na PIS ani na PO.
secundus
wiadomo co ma maskować sprawa futerkowców
demeryt_69
POdobno "Pies" wciągnął tzw. Korę w ćpuństwo :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Ciekawe dlaczego niemal zawsze szefami WszyPolaków są bajgle?
meryt odpowiada demeryt_69
"Ciekawe dlaczego"

Z serii "ciekawe/a/y"

gronostaj2020-09-09 14:03 Ciekawe czy
mknowak 2020-09-05 19:18 Ciekawe gdzie
anna_domagalczyk2020-08-28 09:19 "Ciekawy będzie"
ajwaj 2020-09-04 13:32 ciekawe :)
wiktoria007 2020-09-04 11:24 ciekawa będzie
killgore2020-08-28 07:42
"Ciekawe dlaczego"

Z serii "ciekawe/a/y"

gronostaj2020-09-09 14:03 Ciekawe czy
mknowak 2020-09-05 19:18 Ciekawe gdzie
anna_domagalczyk2020-08-28 09:19 "Ciekawy będzie"
ajwaj 2020-09-04 13:32 ciekawe :)
wiktoria007 2020-09-04 11:24 ciekawa będzie
killgore2020-08-28 07:42 "Ciekawe, jaki"
karbinadel2020-08-26 09:12 "Ciekawe tylko co"
znawca_wszystkiego2020-08-24 12:47 "Ciekawe ile"
stachsgh2020-08-24 11:30 "No ciekawe ile"
anna_domagalczyk 2020-08-18 13:19 "Ciekawe, kiedy"
anna_domagalczyk 2019-09-10 13:27 "ciekawe, dlaczego?"
anna_domagalczyk 2020-06-20 12:05 " Ciekawe, czego się najarał"
anna_domagalczyk 2020-06-17 10:50 "Ciekawe, czy NBP"
prawdziwynierobot odpowiada meryt
no faktycznie ciekawe ;)
a swoją drogą ciekawe też :) skąd tyle minusów w krótkim czasie pod postami gdzie tylko ktoś coś ponarzeka obecną władzę.
r4k
Bezprawie w Polsce doszło do takiego punktu, że nawet prawo tworzone jest na jego potrzeby.
niepejsiaty_polak
Czosnku im tam trzeba podrzucić do środka. Oni go lubią, jak sobie podjedza- to może nie uchwala tej podłej, haniebnej ustawy....

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki