REKLAMA

W stolicy marsz pod hasłem: Stop ustawie Przestępczość+

2020-09-16 16:11, akt.2020-09-16 20:26
publikacja
2020-09-16 16:11
aktualizacja
2020-09-16 20:26
W stolicy marsz pod hasłem: Stop ustawie Przestępczość+
W stolicy marsz pod hasłem: Stop ustawie Przestępczość+
/ FORUM

Przed Sejmem zakończyła się manifestacja pod hasłem "Stop ustawie Przestępczość+". Demonstranci pod przewodnictwem biznesmena i byłego kandydata na prezydenta Pawła Tanajno protestowali w środę przeciwko nowelizacji "ustawy covidowej".

Marsz przeciwko nowelizacji ustawy wyruszył w środę około godz. 15.30 z placu Bankowego, przez Marszałkowską, Aleje Jerozolimskie, plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie i około godziny 16.30 dotarł przed Sejm RP. Przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego trwały przemówienia liderów protestu oraz uczestników demonstracji, którzy chcieli wyrazić swoje zdanie na temat "polityki covidowej" i proponowanych zmian.

Protestujący okrzyknęli propozycję noweli "ustawy covidowej" jako "Przestępczość+". Artykuł 10d w pierwotnej wersji stanowił, że "nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione".

"Przeciwdziałanie COVID-19 to jest bardzo szerokie sformułowanie, nie ma rozporządzenia, które definiuje co to dokładnie znaczy. Nie jest napisane, że to jest przeciwdziałanie epidemii. To jest jak czarodziejskie zaklęcie! Teraz przestępcy będą mogli mówić, że przeciwdziałają COVID-19. Ten przepis może być wykorzystywany przeciwko każdemu obywatelowi. Będzie można zrobić wszystko i każdy obowiązujący przepis można złamać!" – mówił Paweł Tanajno.

Podkreślił, że nazywanie środowego protestu "antymaseczkowym" jest dużym uproszczeniem. Krytykował rządową politykę antyepidemiologiczną, którą nazwał "bezmyślną". "Oni nie mają najmniejszego pomysłu, a te wszystkie ich projekty i rozwiązania, to jest absurd. Dlatego mówimy: precz z maseczkami! Precz z ograniczeniami, które niszczą naszą wolność!" - dodał.

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu noweli tzw. ustawy covidowej. Projekt ponownie został skierowany do sejmowej komisji m.in. z uwagi na zgłoszone przez PiS poprawki. Jedna z nich doprecyzowuje przepis wyłączający przestępność tak, że nie zostaną nim objęte czyny, których sprawca działał w celu osiągnięcia korzyści.

"Pierwotny kształt jest nie do przyjęcia i na pewno nie spotka się z akceptacją partii Solidarna Polska.(…) My stoimy na stanowisku, że każdy kto łamie prawo powinien być pociągnięty do odpowiedzialności" - powiedział Jacek Ozdoba z SP.

Podczas obrad Sejmu poseł PiS Andrzej Kosztowniak złożył trzy poprawki do projektu. Poinformował, że jedna z nich dotyczy art. 10d, który "wydaje się, że jest najbardziej kontrowersyjny przede wszystkim ze strony opozycji, bo tu opozycja już od dłuższego czasu zgłasza swoje uwagi co do tzw. bezkarności postępowania funkcjonariuszy publicznych".

Sprzeciw wobec proponowanego projektu i wnioski o odrzucenie podczas obrad popłynęły ze strony wszystkich klubów opozycyjnych i koła w Sejmie. Posłowe Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej i Konfederacji podkreślali, że procedowana regulacja, jeśli wejdzie w życie, doprowadzi do bezkarności władzy.

W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu ustawy i poprawki, Sejm skierował ponownie go do Komisji Finansów Publicznych.(PAP)

Autorka: Hanna Dobrowolska

hd/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (9)

dodaj komentarz
ajwaj
Paru sie wreszcie obudzilo,
A Magdalenka od Okraglego Stolu POPISów & co 30 lat
Zrobila se Przestepczosc ++++++++++++++++++++++
jes
U was został tylko coraz bardziej okrągły Putin :)
ajwaj odpowiada jes
To nie twe forum
LGBT > pobudka
lopeks
To bardzo niebezpieczny przepis.

Z tego co zrozumiałem, urzędnik który będzie np. miał zrobić pilne zamówienie np. na maseczki do szpitala/przedszkola/żłobka w którym istnieje prawdopodobieństwo zagrożenia życia wielu osób poprzez zakażenia COVID

będzie mógł zrobić zamówienie bez pardonu u swojego
To bardzo niebezpieczny przepis.

Z tego co zrozumiałem, urzędnik który będzie np. miał zrobić pilne zamówienie np. na maseczki do szpitala/przedszkola/żłobka w którym istnieje prawdopodobieństwo zagrożenia życia wielu osób poprzez zakażenia COVID

będzie mógł zrobić zamówienie bez pardonu u swojego kolegi instruktora albo sprzedawcy oscypków. Wszystkie przesłanki zwalniające go z odpowiedzialności są spełnione.

Co gorsze drugi urzędnik, który będzie chciał zrobić ten zakup np. u swojej teściowej, może być pobity (albo gorzej) przez tego pierwszego, tu też będzie działać przepis.
(Panie sędzio zabiłem bo było zagrożenie życia setek pracowników szpitala - tu zdecydowanie
wartość wielu żyć usprawiedliwiło ten czyn w stosunku 100:1 - jest pan wolny)

Już widzę jak we wszystkich rządowych zamówieniach pojawia się zdanie " Zamówienie w związku ze zwalczaniem KOVID ..."
np. "Zamówienie za 1 mln na srajtaśmę ze zwiększoną odpornością na COVID - zamówienie bezprzetargowe , wygrała pani Basia po 100 zł za sztukę" itd.
masekrut555
Brawa dla Tanajno, przedsiębiorców i ekipy Neosu! Dobrą robotę wykonujecie!

Jeśli zaś chodzi o rolników i górników z Agrounii i Solidarności.. heh, ci to się dopiero dzisiaj obudzili, do tego z ręką w nocniku. No lepiej późno niż wcale. Tylko żeby ich protest nie wyglądał tak że postawią się fasadowemu
Brawa dla Tanajno, przedsiębiorców i ekipy Neosu! Dobrą robotę wykonujecie!

Jeśli zaś chodzi o rolników i górników z Agrounii i Solidarności.. heh, ci to się dopiero dzisiaj obudzili, do tego z ręką w nocniku. No lepiej późno niż wcale. Tylko żeby ich protest nie wyglądał tak że postawią się fasadowemu rządowi i za 3 lata zagłosują na sztuczną opozycję - PO, która rzuca im marchewkę. I będą mieli powtórke.. edukować się trzeba panowie rolnicy i górnicy bo Was orają a Wy dalej na tych samych głosy oddajecie! Oddolne protesty trzeba organizować, uświadamiać ludzi a nie tylko o własny interes się bić gdy nie ma się pojęcia jak działają finanse i świat.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bankster-kreator
Niedobrze się dzieje w kraju jeśli w ogóle ktoś z rządzących wpadł na pomysł takiej ustawy już nie wspominając o tym by próbować ją przepchnąć.
atx
tj wynik ograniczania dopływu tlenu do mózgu

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki