REKLAMA

Posłowie KO zapowiadają interwencje w NIK i CBA ws. luki w przepisach ustawy covidowej

2020-09-16 14:40
publikacja
2020-09-16 14:40
Posłowie KO zapowiadają interwencje w NIK i CBA ws. luki w przepisach ustawy covidowej
Posłowie KO zapowiadają interwencje w NIK i CBA ws. luki w przepisach ustawy covidowej
fot. Krzysztof Kurek / / Sejm RP

Posłowie KO zapowiedzieli w środę wnioski do NIK i być może również CBA ws. luki w tzw. ustawie covidowej, która wyłączyła na kilka miesięcy obowiązywanie niektórych przepisów m.in. prawa budowlanego, powodując przy tym wiele nieprawidłowości, jak w przypadku budowy domów w KPN.

Chodzi o osiedle 15 domów jednorodzinnych w miejscowości Janów w podwarszawskiej gminie Babice Stare, na terenie otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego (KPN) i rezerwatu przyrody "Łosiowe Błota". Inwestor rozpoczął tam budowę, powołując się na ustawę o przeciwdziałaniu COVID-19, która wyłącza stosowanie przepisów Prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Poseł KO Krzysztof Piątkowski poinformował na konferencji prasowej, że w powyższej sprawie wystosował już interpelacje do wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego. W planach - jak dodał - ma kolejne pisma i interwencje.

Polityk przypomniał, że takie sytuacje, jak w Kampinoskim Parku Narodowym, powoduje luka w tzw. ustawie covidowej. "Art. 12 z ustawy z 2 marca, który przestał obowiązywać 5 września tego roku, spowodował, że przez pół roku nie obowiązywały przepisy prawa budowlanego, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy o ochronie zabytków. Przez te pół roku wydarzyło się wiele złego" - przekonywał Piątkowski.

Dodał, że przykładów na szkodliwość dziurawego prawa jest więcej. "Pewnie nie słyszeliście państwo o przypadku, który grozi wyburzeniem zabytkowego obiektu w Łodzi na ul. Targowej, zbudowanego w roku 1940? Chcemy zapytać, dla kogo były zaprojektowane te przepisy" - zaznaczył poseł KO.

Piątkowski zapowiedział, że zwróci się do samorządów w całym kraju z prośbą o informację w tego typu innych nieprawidłowościach. W planach ma ponadto zawiadomienia do Najwyższej Izby Kontroli oraz być może Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Posłowie KO mają ponadto zastrzeżenia do rządowego projektu nowelizacji niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, którym Sejm ma się zająć w czwartek. Projekt dotyczy wsparcia budownictwa komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego oraz kierowanych bezpośrednio do gospodarstw domowych form finansowego wsparcia w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych.

Jak oceniła posłanka Małgorzata Chmiel, projekt zawiera wiele korzystnych rozwiązań, jednak - według niej - propozycja nie załatwia np. problemu bezdomności. "Bardzo niepokojąca jest również sprawa rozdawnictwa gruntów" - dodała Chmiel.

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki informował kilka dni temu, że resort rozpoczyna kontrolę inwestycji pod Warszawą. Prokuraturę w tej sprawie zawiadomił też minister środowiska Michał Woś. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki