REKLAMA

Urzędnik zarabia o jedną trzecią więcej niż ty

2012-08-02 12:51
publikacja
2012-08-02 12:51

Urzędnik w Polsce zarabia przeciętnie 4632 zł brutto. Dla porównania - średnie wynagrodzenie w II kwartale 2011 roku w Polsce wynosiło 3366 zł brutto. Czy naprawdę potrzebujemy aż pół miliona urzędników?

 pracownicy urzędów
foto: materiały dla mediów

Wydają cudze pieniądze na cudze potrzeby – tak o urzędnikach powiedział kiedyś Milton Friedman. Dlaczego, więc aparat administracyjny rozrasta się z roku na rok, tworząc takie stanowiska jak, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw Ograniczania Biurokracji, czy Pełnomocnik Rządu do spraw programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły? W szeroko pojętej administracji publicznej w Polsce w ubiegłym roku pracowało ponad 500 tys. osób. Pod koniec 2011 roku, w Korpusie Służb Cywilnych zatrudnionych było ponad 122 tys. osób. W samych Urzędach Skarbowych pracowało zaś ponad 38 tys. urzędników.

Ile zarabia urzędnik?


Najwięcej w 2011 r. zarobili pracownicy placówek zagranicznych (7491 zł brutto), zaraz po nich w dobrej sytuacji znaleźli się urzędnicy w ministerstwach (6803 zł brutto), urzędnicy kontroli skarbowej – 6256 zł brutto, a urzędnicy izb skarbowych i urzędów skarbowych – kolejno 5097 zł brutto i 4496 zł brutto. Najmniej, bo „zaledwie” 2881 zł brutto zarobili pracownicy powiatowej administracji zespolonej. Średnie wynagrodzenia plasowały się na poziomie 4632 zł brutto. Wynagrodzenie kadry kierowniczej w sektorze państwowym wynosiło ponad 12 tys. zł brutto.

ile zarabia urzędnik
źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów


W tym roku, co prawda, nastąpiła redukcja etatów o 1,6 tys., jednak przeciętne zarobki urzędników wzrosły nawet o kilkaset złotych. Płaca urzędników MSZ, wzrosła w tym roku o 250 zł, pracownicy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego otrzymali 100 zł podwyżki, zaś w Ministerstwie Zdrowia 231 zł. Średnia pensja w ministerstwach wzrosła o 250 zł w porównaniu do 2011 roku.

Zarobki przeciętnego Polaka


Dla porównania, z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak, wynika, że szeregowy pracownik w przemyśle zarabiał 3600 zł brutto, z kolei w handlu 2650 zł brutto (w Warszawie). W nieco lepszej sytuacji byli specjaliści – 3807 zł brutto w handlu (średnia z czterech największych miast), specjaliści w Warszawie – 4700 zł brutto, a specjaliści w finansach i controllingu w firmach z polskim kapitałem – 3800 zł. Przeciętne wynagrodzenie Polaków, wynikające z obwieszczenia GUS w Monitorze Polskim, wynosiło w IV kwartale 2011 roku 3586 zł brutto.

W jednej z ostatnich publikacji za 2011 rok GUS podał, że 10 proc. pracowników ogółem, otrzymuje płacę minimalną, czyli 1386 zł brutto. Połowa pracowników zarabia pomiędzy 1600, a 2700 zł brutto. Kolejne 10 proc. zarabia ponad 5376 zł brutto, a zaledwie 2 proc. więcej, niż 10 tys. zł.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Filo
Bzdury piszecie. Żona jest starszym referentem w US i zarabia 1800 na rękę z dodatkami.
~ksm123
Proponuję zwrócić uwagę, że większość Ministerstw, to etaty w Warszawie,
Płace z ministerstw warto porównywać z średnią płac w Warszawie a nie w całej Polsce gdyż koszty życia w Warszawie są wyższe niż w innych miejscach w Polsce.
~wwff
Dyrektor albo Naczelnik US to ok. 10.000 i stąd ta średnia.
~Robsi
A podatnikowi co roku przyciskają śrubę żeby im żyło się lepiej...
~Guzik
Guzik prawda średnia jest mało miarodajna gdyby podano medianę zarobków w poszcególnych urzędach w zaleznosci od zajmowanych stanowisk jak i w przemysle wtedy mozna dyskutować. A tak mamy zamówiony politycznie artykół aby skłócic kolejne frakcje w społeczeństwie i unikac dalej odpowiedziałnosci za nieodpowiedzialne Guzik prawda średnia jest mało miarodajna gdyby podano medianę zarobków w poszcególnych urzędach w zaleznosci od zajmowanych stanowisk jak i w przemysle wtedy mozna dyskutować. A tak mamy zamówiony politycznie artykół aby skłócic kolejne frakcje w społeczeństwie i unikac dalej odpowiedziałnosci za nieodpowiedzialne postępowanie.
co chwila jest nagonka to nauczycieli to rolników czy policjantów a rząd lub raczej nierząd szrzy się wokól
~mlody
Glosowaliscie lemingi na POmylencow to macie! W nastepnych wyborach wybierzecie zboczencow od paliknota i sie wam powyjasnia :-)
~rechot
Dnia 2012-08-02 o godz. 14:45 ~mlody napisał(a):
> Glosowaliscie lemingi na POmylencow to macie! W nastepnych
> wyborach wybierzecie zboczencow od paliknota i sie wam
> powyjasnia :-)


Każdy polityk to menda dbająca tylko o swoje. Każdy z nich przed wyborami obiecuje raj. Ścierwo jak domokrążca,
Dnia 2012-08-02 o godz. 14:45 ~mlody napisał(a):
> Glosowaliscie lemingi na POmylencow to macie! W nastepnych
> wyborach wybierzecie zboczencow od paliknota i sie wam
> powyjasnia :-)


Każdy polityk to menda dbająca tylko o swoje. Każdy z nich przed wyborami obiecuje raj. Ścierwo jak domokrążca, akwizytor, PH, dyrektor departamentu sprzedaży,...
Kup Pan cegłe dziś, juto będzie drożej. Kup milion cegeł . Bedzie taniej. Promocja tylko dziś 5zł/kg.
~marian
Urzędnik nie zarabia, urzędnik pobiera pensję.
~Dyrektor generalny
Po pierwsze : KaĹźde stado baranĂłw potrzebuje pasterza, ktĂłry je strzyĹźe !
Po drugie : Jesli z tego strzyżenia wystarcza aż na 15-ciu pasterzy, to czemu nie podzielić się z innymi ? Tym bardziej, że ci inni to: synowie, bracia, ciotki itd.
~Dyrektor generalny
I zapamietajcie sobie (gdyby komus do glowy przyszlo, ze jest to niesprawiedliwe):
Z nami nie wygracie ! Mamy po swojej stronie wojsko, policje a nawet Walese, ktort doradzi jak was palowac.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki