REKLAMA

UOKiK nałożył na PKO BP i Pekao łącznie 62 mln zł kary. Sprawa dotyczy tzw. kredytów walutowych

2020-10-19 11:44, akt.2020-10-19 14:51
publikacja
2020-10-19 11:44
aktualizacja
2020-10-19 14:51
fot. Bartłomiej Pietrzyk / Shutterstock

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył w sumie ok. 62 mln zł kary na PKO BP i Pekao - poinformował w poniedziałek UOKiK. Chodzi o niedozwolone postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytów hipotecznych odnoszących się do walut obcych.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał kolejne decyzje dotyczące niedozwolonych postanowień określających zasady ustalania kursów walut. Suma kar nałożonych na PKO BP i Pekao wyniosła około 62 mln zł" - poinformował UOKiK w poniedziałkowym komunikacie. Za stosowanie klauzul niedozwolonych Chróstny nałożył następujące kary: PKO BP - 40 mln 741 tys. 440 zł; Pekao - 21 mln 88 tys. 642 zł.

Jak wyjaśniono, prezes w wydanych decyzjach zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytów hipotecznych odnoszących się do walut obcych.

"Postanowienia te określają zasady ustalania kursów walut obcych, w oparciu o które banki przeliczają raty kredytów. W rezultacie banki mogą dowolnie kształtować kursy walutowe, a kredytobiorcy nie są w stanie przewidzieć wysokości płaconych rat" - czytamy.

Jak dodano, podstawą do zajęcia się sprawą były sygnały od konsumentów.

"Pod koniec września informowaliśmy o wydanych decyzjach dotyczących tzw. spreadów walutowych. W kolejnych dwóch decyzjach uznałem, że zarówno PKO BP, jak i Pekao stosują w aneksach do umów postanowienia, które rażąco naruszają zbiorowe interesy konsumentów. W efekcie oba banki mają możliwość jednostronnego wpływania na wysokość kursów a tym samym na wysokość zadłużenia konsumentów. Niedopuszczalne jest przyznawanie sobie przez banki tak daleko idącej swobody w ustalaniu kursu walutowego" - powiedział cytowany w komunikacie Chróstny.

Jak wyjaśniono, prezes UOKiK uznał za niedozwolone postanowienia dotyczące sposobu określania wysokości kursów walut stosowanych przez wskazane banki.

"Są one nieprecyzyjne, ustalane dowolnie. Przykładowo PKO BP zastrzega, że kurs oblicza w oparciu o +średni kurs międzybankowy+, +płynność rynku wymiany walut+, +konkurencyjność kursów+. Z kolei Pekao odsyła konsumentów do +kursów rynkowych+. Jednak przepisy, jak i postanowienia umowne lub inne obiektywne i dostępne źródła, nie precyzują żadnego z powyższych pojęć" - tłumaczy Urząd.

I dodaje, że aby poznać kurs międzybankowy, PKO BP odsyła konsumentów do serwisu Reuters. Pekao wyjaśniło w toku postępowania, że również z tego serwisu bierze swoje kursy. Żaden z tych banków jednak nie określa, o którą dokładnie stronę internetową chodzi.

Wątpliwości UOKiK wzbudziła również klauzula dająca PKO BP prawo do zmiany źródła danych, jeśli kursy walutowe w serwisie Reuters przestaną być dostępne - bank nie wskazuje jednak zasad, na jakich odbywać się będzie taka zmiana. Ponadto, PKO BP przyznaje sobie prawo do jednostronnej zmiany wysokości spreadu, jeżeli zrobią to "przynajmniej 2 z 10 największych pod względem sumy aktywów banków o co najmniej 0,5 proc.".

"Zarówno PKO BP jak i Pekao odsyłają konsumentów do tabel, które same sporządzają. Jednak nie wskazują kiedy będą opracowywane i publikowane. W rezultacie, kredytobiorca nie może sam oszacować kursu, po którym bank przeliczy ratę. Istnieje zatem możliwość, że banki narzucą konsumentom najkorzystniejsze dla siebie stawki. Tym samym, mają możliwość swobodnego kształtowania wysokości zadłużenia konsumentów" - wyjaśnia UOKiK.

UOKiK przekazał, że po uprawomocnieniu się decyzji banki mają również powiadomić o nich konsumentów i poinformować ich, że zakwestionowane postanowienia jako niedozwolone nie są wiążące dla konsumentów i należy je traktować tak, jakby w ogóle ich nie było w aneksie do umowy. Ułatwi to również konsumentom dochodzenie roszczeń.

Urząd przypomniał, że decyzje w podobnych sprawach prezes UOKiK wydał już wobec: Deutsche Bank Polska (prawie 7 mln zł kary), Getin Noble Bank (prawie 13,5 mln zł), BNP Paribas (26,6 mln zł), Bank Millennium (10,4 mln zł), Santander Bank Polska (23,6 mln zł). Urząd prowadzi także postępowania wobec kolejnych dwóch banków: Raiffeisen Bank International AG (wcześniej: Raiffeisen Bank Polska) i BPH. 

PKO BP planuje odwołanie do sądu od decyzji UOKiK

"Postępowanie prezesa UOKiK w sprawie uznania za niedozwolone postanowień wzorca w umowach, aneksach do umów kredytowych i pożyczek hipotecznych waloryzowanych/indeksowanych/denominowanych do walut obcych zostało wszczęte w 2017 roku – pięć lat po zaprzestaniu przez bank udzielania kredytów walutowych" -poinformowało w komunikacie PKO BP.

Bank przekazał, że obecnie kredyty walutowe stanowią, "biorąc pod uwagę liczbę umów, 17 proc. portfela kredytów hipotecznych, z czego 15 proc. to kredyty CHF".

"PKO Bank Polski planuje wniesienie odwołania od decyzji prezesa UOKiK do sądu" - poinformował bank.

PKO BP przekazało w komunikacie, że od początku umożliwiał klientom spłatę kredytów walutowych bezpośrednio w walucie, w której kredyt został udzielony.

"Klient mógł zadeklarować to na etapie składania wniosku kredytowego, ale również potem – podpisywany był stosowny aneks do umowy. Ok. 46 proc. kredytów w CHF posiada obecnie rachunek do spłaty w walucie umowy – ci klienci mogą więc spłacać kredyt kupując walutę w dowolnym punkcie zajmującym się sprzedażą walut, a nie korzystać z kursu stosowanego przez bank" - tłumaczy bank.

Jednocześnie zapewnił, że przy wypłacie kredytu walutowego na rachunek złotowy klienta, bank od początku umożliwiał ustalenie indywidualnie negocjowanego kursu wymiany.

"Od 2011 roku, po wejściu w życie tzw. Ustawy antyspreadowej, klient ma możliwość wskazania dwóch rachunków do spłaty kredytu (w tym walutowych) z priorytetyzacją spłaty, tj. może wskazać rachunek, z którego środki na spłatę kredytu pobierane będą w pierwszej kolejności, a przypadku ich braku drugi rachunek, z którego będą pobrane te środki. Rozwiązanie to wymaga zawarcia aneksu do umowy, który określał w jaki sposób bank będzie ustalać kurs wymiany, gdy klient zdecyduje się na spłatę kredytu walutowego z rachunku złotowego" - wyjaśnia PKO BP.

Bank poinformował, że od stycznia 2015 roku, "czyli od momentu gwałtownego wzrostu kursu CHF, w banku obowiązuje tabela kursowa dedykowana do kredytów w CHF – spread wynosi 1 proc.".

"Mechanizm kształtowania kursu pozostał ten sam: bank zaciąga aktualny kurs rynkowy, uwzględnia spread i publikuje tabelę z aktualnym kursem (zwykle przed godz. 9.00). Jeśli nastąpi umocnienie lub osłabienie złotego względem waluty obcej (zmiana musi wynosić nie mniej niż 0,1 proc.) następuje aktualizacja tabeli" - napisano.

Pekao: kwestionowany przez UOKiK zapis przestał być stosowany przez bank w 2017 r.

Kwestionowany przez UOKiK zapis przestał być stosowany przez Bank Pekao w kwietniu 2017 r., czyli przed wszczęciem postępowania przez Urząd - poinformował rzecznik prasowy Pekao Paweł Jurek, komentując decyzję UOKiK ws. niedozwolonych postanowień określających zasady ustalania kursów walut.

Rzecznik prasowy przekazał w poniedziałek PAP, że w wyniku przyłączenia wydzielonej części Banku BPH do Banku Pekao w 2007 r., Bank Pekao przejął również portfel kredytów hipotecznych w CHF.

"Postępowanie prowadzone przez UOKiK dotyczyło stosunkowo niedużej grupy tych umów (385), z których obecnie aktywnych pozostaje około 300. Kwestionowany zapis przestał być stosowany przez bank w kwietniu 2017 r., czyli przed wszczęciem postępowania przez UOKiK" - przekazał Jurek.

Zapowiedział jednocześnie, że po przeanalizowaniu decyzji bank skorzysta z przysługujących mu środków odwoławczych.

"Bank Pekao konsekwentnie realizuje politykę udzielania kredytów hipotecznych w tej walucie, w której klient uzyskuje dochody" - podkreślił Jurek.

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
demeryt_69
PZU wespół z Polskim Funduszem Rozwoju posiadają nieco ok. 33% akcji Pekao, a reszta nie należy do Skarbu Państwa.
newsman
czy potrafi ktos to wyjasnic ;jak moze wlasciciel czyli skarb panstwa ukarac samego siebie to juz nie tylko jest paranoja ale zakrawa na wizyte u psychiatry tak naprawde to ukarali prywatnych inwestorow zabierajac im czesc zysku pomniejszona o ta kwote takie rzeczy to tylko nad wisla
demeryt_69
1. Pekao SA nie jest stricte spółą Skarbu
2. Ta kara będzie mieć spory wpływ na wyniki finansowe tych banków ---> bonusy dla wierchuszki
3. Niestety zasilenie UOKiK nie zmieni w żadnym stopniu sytuacji ubranych w te kredyty
demeryt_69
Pekao SA czy PKO BP - rozróżniasz chociaż te nazwy?
i_vona
Czym różni się wyprowadzenie przez właściciela pieniędzy przed sprzedażą /przejęciem przez kogoś spółki od ww kary?
Czasem wolałabym nic nie umieć, nic nie wiedzieć i niewiele rozumieć.
pippin
Kiedy tak bardzo potrzebujesz wplywow do budzetu ze sam sobie wymierzasz kare ;)
meryt
Prezent od ustalających umowy, kilkanaście lat temu.
demeryt_69
Czyli cała ta 'kara' zasoli budżet, a sytuacji kredytobiorców to nie zmieni na jotę.
Ta kara powinna być wymierzona wierchuszce KNF, która ten 'produkt' zaaprobowała!
meryt
Przed 19 września 2006 KNF nie istniał :)

L. Miller.
27 lipca 2002
Wprowadzenie ustawy „prawo dewizowe”
"Wprowadza prawną możliwość udzielania kredytów denominowanych w walutach"

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki