UOKiK: kredytobiorcy odzyskają co najmniej 1,5 mld zł w ramach tzw. małego TSUE

2020-07-10 11:26
publikacja
2020-07-10 11:26
fot. muchomoros / Shutterstock

14 największych banków zwraca klientom pobrane części opłat w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, stosując metodę liniową postulowaną przez Prezesa UOKiK. Szacowana wartość zwrotu, którą otrzymają kredytobiorcy w ramach tzw. małego TSUE, wyniesie co najmniej 1,5 mld zł - poinformował UOKiK.

Tzw. małe TSUE, czyli wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z września 2019 r., oznacza dla kredytobiorcy zwrot przez bank opłaty za kredyt spłacony przed terminem.

Jak przypomniał UOKiK, metoda liniowa polega na tym, że bank dzieli wszystkie koszty przez liczbę dni kalendarzowych, w których miała obowiązywać umowa. Wynik mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania i tę kwotę powinna oddać konsumentowi.

“Odbyłem wiele spotkań z branżą finansową, podczas których mówiłem o tym, że przy obliczaniu zwrotu powinno się stosować metodę liniową, która jest zrozumiała dla konsumentów, przejrzysta i sprawiedliwa. Takie stanowisko przekazałem bankom i firmom pożyczkowym w toku prowadzonych działań. Branża przyjęła postulowaną przez Urząd liniową metodę rozliczeń. Konsumentów zachęcam do składania reklamacji, aby jak najszybciej odzyskać pieniądze” - powiedział, cytowany w piątkowym komunikacie, Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Jak podał UOKiK 14 banków to: Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Nest Bank, PKO BP, Pekao SA, Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank i Volkswagen Bank Polska.

"Zgodnie z promowaną przez Urząd liniową metodą zwrotu środków, korzystną dla konsumentów, szacowana wartość zwrotu z sektora do konsumentów wyniesie co najmniej 1,5 mld złotych" - napisano w komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

“Oczekujemy, że Plus Bank oraz Bank Handlowy także jak najszybciej dostosują swoją praktykę do zaleceń urzędu” - podał UOKiK.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
lorelie
Ale ten PiS niedobory... I podobno nie trzeba będzie przerejestrowywać samochodów, skandal ! I polskie złoto sprowadzili do kraju, jakim prawem?!
eagleeye
U mnie BNP za jeden kredyt oddał pieniądze a za drugi nie choć nad drugim myśli i rozpatruje od 8.IV. reklamacje. Co śmieszy to pieniądze wpłacił na rachunek ale pisma żadnego nie wysłał.

W sumie reklama mów że to"bank zmieniającego się świata"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki