REKLAMA
NIE PRZEGAP

Tym będą żyły rynki: czy inflacja w końcu zaczęła spadać?

Maciej Kalwasiński2022-08-05 12:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-05 12:00
Tym będą żyły rynki: czy inflacja w końcu zaczęła spadać?
Tym będą żyły rynki: czy inflacja w końcu zaczęła spadać?
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

W nadchodzącym tygodniu przekonamy się, czy w lipcu ceny w Polsce rosły już nieco wolniej niż w czerwcu. Raporty o inflacji opublikują również m.in. Amerykanie i Chińczycy.

Poniedziałek, 8 sierpnia

Początek tygodnia nie będzie obfitował w ciekawe dane makroekonomiczne. Inwestorzy mogą wyceniać opublikowane w weekend statystyki chińskiego handlu zagranicznego. O 10:30 zostanie opublikowany odczyt indeksu Sentix.

Wtorek, 9 sierpnia

Wtorek również nie będzie zbyt wymagający dla analityków. Zainteresowanie mogą wzbudzić dane o inflacji na Węgrzech. Po południu Amerykanie zaraportują zmianę jednostkowych kosztów pracy i wydajności pracy w minionym kwartale.

Środa, 10 sierpnia

W środę inwestorzy poznają dane o lipcowej inflacji w kolejnych państwach. W nocy polskiego czasu niskim wzrostem cen pochwalą się Chińczycy. O 8:00 finalny odczyt za ubiegły miesiąc przedstawią Niemcy - wstępne szacunki pokazały spadek wskaźnika CPI, ale wzrost wskaźnika HICP.

Dla rynków finansowych kluczowy będzie raport Amerykanów (14:30). W czerwcu inflacja CPI w USA niespodziewanie wzrosła aż do 9,1 proc. Analitycy szacują, że w lipcu dynamika roczna obniżyła się do 8,9 proc., niektórzy wierzą, że Stany Zjednoczone szczyt inflacji mają już za sobą. To, jak szybko rosną ceny konsumpcyjne, wpływa na decyzje władz Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych. Jednak następne posiedzenie FOMC odbędzie się dopiero w drugiej połowie września. A do tego czasu zostaną jeszcze opublikowane dane o inflacji (i sytuacji na rynku pracy) w sierpniu.

Czwartek, 11 sierpnia

Czwartek również powinien być spokojny. O 14:30 na rynki trafią statystyki z USA: cotygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz odczyt inflacji producenckiej w lipcu. Publikację raportu zaplanował na ten dzień kartel OPEC.

Piątek, 12 sierpnia

W piątek czeka nas więcej publikacji statystycznych, ale większość zapewne nie wzbudzi nad Wisłą większego zainteresowania. Poznamy m.in. tempo wzrostu PKB Wielkiej Brytanii w czerwcu i drugim kwartale, czerwcową dynamikę produkcji przemysłowej w państwach UE, odczyty inflacji z Francji i Hiszpanii oraz Raport Uniwersytetu Michigan zawierający m.in. wstępne szacunki oczekiwań inflacyjnych Amerykanów.

O 10:00 GUS opublikuje najciekawszy raport tygodnia - o inflacji w lipcu. Wstępne szacunki pokazały, że dynamika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ustabilizowała się w ubiegłym miesiącu na poziomie 15,5 proc. Drugi, bardziej dokładny odczyt może jednak pokazać pierwszy spadek rocznej dynamiki CPI od ponad roku (nie licząc lutego, gdy był to efekt wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej). Niektórzy ekonomiści liczą, że czerwiec wyznaczył szczyt inflacji w Polsce. Obawiają się jednak, że wyhamowanie może być tymczasowe i już na początku przyszłego roku tempo wzrostu cen znów wyraźnie przyspieszy.

Ponadto o godz. 14:00 NBP zaraportuje bilans płatniczy za czerwiec.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (28)

dodaj komentarz
koperytko
Najbardziej interesującym faktem bedzie mozliwość wymowienia KPO przez Polskę. ....do PIS wreszcie dotarło ze żadne ustepstwa wobec le.waków z PE nie maja sensu. ..... a za chwilę trzeba będzie płacic odsetki za kredyt który sie nie otrzymało
Partia przy.głupów ma nowe hasło - jezeli wygramy to dostaniemy KPO - co w zamian będzie
Najbardziej interesującym faktem bedzie mozliwość wymowienia KPO przez Polskę. ....do PIS wreszcie dotarło ze żadne ustepstwa wobec le.waków z PE nie maja sensu. ..... a za chwilę trzeba będzie płacic odsetki za kredyt który sie nie otrzymało
Partia przy.głupów ma nowe hasło - jezeli wygramy to dostaniemy KPO - co w zamian będzie musiał zrobic Tusk to się dowiemy po fakcie
300_pala
To już kpo nie potrzebne….
koperytko
baaaaankier niezły przeciew robi w postach. Napisałem ze inflacja będzie 3-5% za rok a moze bedzie deflacja gdy zlikwiduje się opłaty CO2. Do tego ze juz teraz lemingoza powinna krzyczec że Kaczyński obniza inflację ..... i post zniknął, został wymazany gumką myszka w ramach demokracji i wolnosci słowa
drzaraza
Bankierzy i politykierzy to jeźdźcy apokalipsy. Interes ma się kręcić. Z gawiedzi robią zadłużonych niewolników, nie dając im swobodnie żyć a tym bardziej umrzeć przed spłatą długów.
karbinadel
A co tam w Biedronce? Temat otwarcia w niedziele przez tydzień nie schodził z bankiera.pl, a teraz cisza jak makiem zasiał
minekminka134
Siedzą i czytają tam książki
karbinadel odpowiada minekminka134
No właśnie nie, bo nie otworzyli tych czytelni :)
drzaraza
Dolicz koszty ogrzewania. Razem to będzie na dziś jakieś 50%. Jak dojdzie VAT to będzie 70% inflacji. Ea3m na koniec tego toku dzięki pisokomunie będzie 80%.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki