REKLAMA

Tylko 5,7 proc. pracujących Polaków ma IKE. IKZE jeszcze mniej

Wojciech Boczoń2017-11-29 10:40analityk Bankier.pl
publikacja
2017-11-29 10:40
fot. Piotr Guzik / FORUM

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała nowe dane o ryku IKE i IKZE. Na koniec czerwca 2017 roku IKE posiadało 932 tys. osób, a wartość zdeponowanych tam oszczędności wynosiła 7,5 mld zł. W IKZE swoje oszczędności o łącznej wartości 1,3 mld zł ulokowało 664 tys. osób. To raptem kilka procent pracujących Polaków.

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) składają się na trzeci, nieobowiązkowy filar emerytalny. Osoby, które korzystają z tych rozwiązań, mogą liczyć na dodatkowe przywileje podatkowe. W przypadku IKE jest to zwolnienie osiągniętego zysku z obowiązku płacenia podatku Belki, jeśli wypłata nastąpi po osiągnięciu odpowiedniego wieku lub nabyciu uprawnień emerytalnych. Posiadacze IKZE mogą natomiast odliczyć wpłaty od dochodu i pomniejszyć podstawę opodatkowania PIT. IKE i IKZE mogą prowadzić towarzystwa ubezpieczeniowe, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, domy maklerskie, banki i dobrowolne fundusze emerytalne zarządzane przez powszechne towarzystwa emerytalne (PTE).

IKE ma 5,7 proc. osób pracujących

Z danych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec czerwca 2017 roku z Indywidualnych Kont Emerytalnych korzystało 932 tys. osób, czyli o 64 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Nie jest to dużo – to zaledwie 5,7 proc. ogółu osób pracujących. Łączna wartość oszczędności zdeponowanych w IKE wyniosła 7,5 mld zł. To wzrost o 24,6 proc.  w porównaniu do stanu na koniec czerwca 2016 r. Najwięcej aktywów IKE zgromadzono w zakładach ubezpieczeń (2,5 mld zł).

Zakłady ubezpieczeń są też podmiotami, które prowadzą najwięcej IKE i IKZE. Na koniec I półrocza prowadziły blisko 570 tys. rachunków emerytalnych tego typu. Na drugim miejscu są TFI, które prowadziły 262 tys. IKE, a na trzecim banki – 68 tys. Domy maklerskie prowadziły 29 tys. IKE, a PTE raptem 4 tys.

Liczba IKE prowadzonych przez podmioty uprawnione w latach 2005-2017

W pierwszym półroczu powstało 55 tys. nowych IKE, a 16 tys. osób zamknęło rachunki i wypłaciło oszczędności. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wpłat dokonano na 26,5 proc. IKE. To nieco więcej niż rok temu (24,4 proc.).

Wysokość średniej wpłaty wyniosła 2,6 tys. zł i była o 200 zł większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwyższą wartość średniej wpłaty odnotowano w podmiotach prowadzących działalność maklerską: 8,5 tys. zł, a najniższą w zakładach ubezpieczeń: 1,6 tys. zł. Średnia wartość przeciętnego stanu rachunku IKE wyniosła 8 tys. zł (wzrost o 1,1 tys. zł). Najwyższy przeciętny stan rachunku IKE posiadają oszczędzający w podmiotach prowadzących działalność maklerską: 42,3 tys. zł, a najniższy w zakładach ubezpieczeń: 4,4 tys. zł.

Wartość środków zgromadzonych na IKE i IKZE w latach 2005-2017

IKZE pojawiły się na rynku w 2012 roku, więc rozwiązanie jest dostępne krócej niż IKE. Między innymi z tego względu liczba oszczędzających i wartość zdeponowanych środków jest niższa. Z danych KNF wynika, że na koniec I kw. 2017 roku IKZE posiadało 664 tys. osób, czyli 50 tys. więcej niż rok wcześniej. Jest to 4 proc. liczby osób pracujących. Oszczędności zdeponowane na IKZE wyniosły łącznie 1,3 mld zł. Najwięcej zgromadzono w funduszach inwestycyjnych: 524 mln zł.

IKZE ma 4 proc. pracujących Polaków

W pierwszym półroczu powstało 29,7 tys. nowych IKZE. Najwięcej założono w funduszach inwestycyjnych (21,2 tys. kont), a najmniej w podmiotach prowadzących działalność maklerską (0,5 tys. kont). Wpłaty dokonano na 18,9 proc. Rok wcześniej było to 16,6 proc. Średnia wpłata wyniosła 1,8 tys. zł, czyli o 100 zł więcej niż n pierwszym półroczu ubiegłego roku.

Liczba IKZE prowadzonych przez podmioty uprawnione w latach 2012-2017

Najwyższą wartość średniej wpłaty odnotowano w podmiotach prowadzących działalność maklerską (4 tys. zł), a najniższą w zakładach ubezpieczeń (1,3 tys. zł). Wartość przeciętnego stanu rachunku IKZE wyniosła 2 tys. zł (wzrost o 800 zł). Najwyższy przeciętny stan rachunku IKZE posiadają oszczędzający w podmiotach prowadzących działalność maklerską (11 tys. zł), a najniższy w zakładach ubezpieczeń (1 tys. zł),

Choć IKE i IKZE kuszą ulgami podatkowymi, to wciąż z rozwiązania tego korzysta stosunkowo niewiele osób. Po części może to wynikać z braku zaufania do „filarów emerytalnych”, które znajdują się w obrębie zainteresowania polityków. Obawy te były szczególnie widoczne w roku 2013, kiedy to rząd prowadził proces rozmontowywania II filaru - OFE. Wówczas spadła zarówno liczba nowo otwieranych IKE, jak i wpływających do nich pieniędzy. Nie jest to jednak jedyny powód. Dla części klientów zwolnienie z podatku Belki za 30 lat może być niewystarczającą motywacją do lokowania nadwyżek w tego typu instrumentach.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
mjwhite
więcej zer już się nie dało zmieścić na wym wykresie?
tomekyy
ZNACJONALIZOWAĆ. Po co ludzi mają oszczędzać na IKE i IKZE, lepiej do ZUSu włożyć Jak ktoś oszczędzał w IKE i IKZE to znaczy, że miał za dużo i teraz niech się podzieli!
jrkp
Panie Redaktorze

Po wałku z OFE to tylko naiwny/idiota uwierzy w rzadowe zapewnienia 'nietykalnosci' systemów emerytalnychtym bardziej ze Maowiecki juz wymysłił kolejny przymusowy wałek pt PPK

jak sie okaze ze naród gromadnie sie zdeklaruje ze sie z tego wypisuje bo nie wierzy ze nie zostanie znowu okradziony
to
Panie Redaktorze

Po wałku z OFE to tylko naiwny/idiota uwierzy w rzadowe zapewnienia 'nietykalnosci' systemów emerytalnychtym bardziej ze Maowiecki juz wymysłił kolejny przymusowy wałek pt PPK

jak sie okaze ze naród gromadnie sie zdeklaruje ze sie z tego wypisuje bo nie wierzy ze nie zostanie znowu okradziony
to szybko znowelizuja ze PPK beda obowiazkowe

Bo "socjalistom zawsze sie w koncu konczą cudze pieniadze"
janusz26904029
Żadne rządy nie dawały zapewnień nietykalności systemu.
mhm
„To raptem kilka procent pracujących Polaków”
— a ja mam zarówno IKE, jak i IKZE, a „pracującym Polakiem” nie jestem (wykonuję dzieła). Także wielu emerytów ma IKE lub IKZE. Oznacza to, że dobór takiego odniesienia jest bezpodstawny.
kaczka-po-smolensku
bo nie ma dobrych kont do oszczędzania ,to co proponują banki to są ochłapy .Powinni zlikwidować podatek Belki na zwykłych kontach wtedy ike ikez nie były by potrzebne i każdy byłby zadowolony.
mhm
3% bez belkowego to nie tak źle, a niektóre banki spółdzielcze oferują nawet więcej...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki