REKLAMA

Trybunał UE: państwa Unii mogą zakazać UberPop bez konsultacji z KE

2018-04-10 11:40
publikacja
2018-04-10 11:40

Państwa członkowskie UE mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności przewozowej w ramach usługi UberPop i ścigać je na drodze karnej bez notyfikowania KE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE).

fot. Toby Melville / / FORUM

Sprawa dotyczy Francji, gdzie władze ścigają przed sądem menadżerów tamtejszego Ubera za zorganizowanie, za pośrednictwem usługi UberPop, systemu kojarzenia pasażerów z niezawodowymi kierowcami. Precedensowy charakter orzeczenia może mieć wpływ na funkcjonowanie firmy w innych państwach UE.

Na zachodzie Europy UberPop, czyli najtańsza opcja prowadzenia usług, w ramach której nie są potrzebne żadne koncesje na przewóz osób, jest już zakazana; Uber funkcjonuje tam w oparciu o zawodowych kierowców z licencjami. W Polsce oraz krajach bałtyckich dalej usługa UberPop jest dostępna.

"W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał rozstrzygnął, że państwa członkowskie mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności transportowej takiej jak UberPop i ścigać ją na drodze karnej bez konieczności uprzedniego notyfikowania Komisji projektu aktu prawa zakazującego prowadzenia takiej działalności" - oświadczył TSUE.

Amerykańska korporacja utrzymywała przed sądem, że francuski przepis, na podstawie którego prowadzone jest przeciwko niej postępowanie, dotyczy bezpośrednio usługi społeczeństwa informacyjnego w rozumieniu unijnej dyrektywy dotyczącej norm i przepisów technicznych. Dyrektywa ta nakłada na państwa członkowskie obowiązek notyfikowania Komisji Europejskiej wszystkich projektów ustaw i innych regulacji ustanawiających przepisy techniczne dotyczące produktów i usług społeczeństwa informacyjnego.

Uber twierdził, że nie organizuje usług transportu, nie jest firmą taksówkarską, a jedynie dostarcza aplikację, z której korzystają zainteresowani - z jednej strony kierowcy, a z drugiej pasażerowie. Tymczasem ograniczenia usług cyfrowych w UE wymagają uprzedniej zgody KE.

Z taką argumentacją nie zgodzili się sędziowie unijnego Trybunału w Luksemburgu. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku TSUE rozstrzygnął, iż oferowana w Hiszpanii usługa UberPop należy do dziedziny transportu i nie stanowi usługi społeczeństwa informacyjnego w rozumieniu unijnej dyrektywy. Zdaniem TSUE usługa UberPop we Francji jest w swej istocie identyczna z tą oferowaną w Hiszpanii.

Po wtorkowym orzeczeniu sąd w Lille na północy Francji będzie dalej prowadził sprawę i rozstrzygał o ewentualnych karach wobec zarządzających francuskim Uberem.

Korporacja nie stosuje teraz już tak agresywnej polityki, dobrowolnie dostosowując się do lokalnej legislacji. Rzeczniczka Ubera w rozmowie z agencją Reutera podkreśliła, że regulowanie tego rodzaju działalności jest jak najbardziej uzasadnione, a jej firma będzie kontynuowała dialog z miastami europejskimi dotyczący zasad funkcjonowania.

W krajach, w których zakazano UberPoP, przedsiębiorstwo oferuje usługę UberX - nieco droższe przejazdy z profesjonalnymi kierowcami posiadającymi licencję.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ulb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Wystarczy zrobić całkowicie darmową aplikację do kojarzenia kierowców z pasażerami. Jak tak dalej pójdzie to chyba sam ją napiszę, bo nie lubię korpo. Można się nawet pokusić o publiczne „service discovery” z reputacją klientów przechowywaną w blockchain.

https://en.m.wikipedia.
Wystarczy zrobić całkowicie darmową aplikację do kojarzenia kierowców z pasażerami. Jak tak dalej pójdzie to chyba sam ją napiszę, bo nie lubię korpo. Można się nawet pokusić o publiczne „service discovery” z reputacją klientów przechowywaną w blockchain.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Service_discovery

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki