REKLAMA

Trwa walka ze złotymi algami na Odrze. Do akcji włączeni są wojskowi i strażacy

2023-06-01 08:39
publikacja
2023-06-01 08:39

Na wodach Kanału Gliwickiego trwa neutralizacja złotych alg. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z żołnierzami, strażakami oraz służbami wojewody opolskiego prowadzą działania mające na celu zapobiegnięcie kolejnej katastrofie ekologicznej. Wyniki operacji będą znane za dwa tygodnie. 

Trwa walka ze złotymi algami na Odrze. Do akcji włączeni są wojskowi i strażacy
Trwa walka ze złotymi algami na Odrze. Do akcji włączeni są wojskowi i strażacy
/ Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska od poniedziałku (29 maja) prowadzi neutralizację złotych alg, które w ubiegłym roku doprowadziły do jednej z największych katastrof ekologicznych w Polsce. Latem 2022 r. w jej wyniku doszło do śnięcia ok. 360 ton ryb (dane z raportu opublikowanego przez Centrum Badawcze Komisji Europejskiej i Europejską Agencję Środowiska). 

Zeszłoroczna katastrofa kosztowała 14 mln zł, a odbudowa ekosystemu potrwa wiele lat. Do tego należy doliczyć koszt wypłaty przez ZUS dla firm, które w jej wyniku utraciły co najmniej 50 proc. przychodów. Najwyraźniej i w tym roku przyjdzie ponieść koszty związane ze zrzutami do rzeki, za które głównie odpowiada górnictwo

Na śluzie Kanału Gliwickiego w Sławięcicach przeprowadzono eksperyment. Polegał na dozowaniu nadtlenku wodoru. "W warunkach laboratoryjnych wykazywała dużą skuteczność w zwalczaniu złotej algi. Użyto ok. 200 kg preparatu, co dało stężenie ok. 20 mg/litr. Jest to stężenie bezpieczne dla organizmów wodnych [...] Natomiast na śluzie Nowa Wieś użyto koagulantu, czyli środka powszechnie stosowanego do rekultywacji jezior. Próby laboratoryjne z użyciem dwóch preparatów były obiecujące" – podaje resort klimatu i środowiska w komunikacie prasowym.

– Korzystając z doświadczeń w Wielkiej Brytanii i USA podjęliśmy działania, wykorzystując doświadczenia zagranicznych naukowców, związane z neutralizacją złotej algi i wytwarzanej przez nią toksyny. W warunkach laboratoryjnych preparaty dały dobre rezultaty. Mamy nadzieję, że prowadzone działania dotyczące neutralizacji złotej algi będą skuteczne. Polskie badania są zaawansowane, naukowcy, z którymi współpracujemy, wyodrębnili m.in. genotyp złotej algi. Podzieliliśmy się wynikami ze współpracującymi naukowcami z USA i Wielkiej Brytanii  mówiła minister Anna Moskwa podczas konferencji prasowej w Kędzierzynie-Koźlu. 

"W każdej akcji dozowania środka ograniczającego zakwit złotej algi, uczestniczyło łącznie ponad 100 osób, w tym 30 żołnierzy wojsk chemicznych, 36 strażaków z 14 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz służby wojewody i pracownicy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska. Wykorzystano dziewięć jednostek wojskowego sprzętu, w tym specjalistyczne wozy, trzy łodzie i pontony, a także 12 pomp o łącznej wydajności 39 tys. litrów/min" – podaje resort w komunikacie prasowym. 

Wyniki przeprowadzonych eksperymentów będą znane po 14 dniach od wprowadzenia preparatu do rzeki. 

– Dzięki punktom monitoringu mamy pełną informację i możliwość przewidywania miejsc, w których gatunek występuje, bądź może dojść do wyrzutu toksyny. (...) Polscy naukowcy, jako jedyni, wyodrębnili genotyp algi. (...) Przy kryzysie, jaki miał miejsce w tym roku, wszystkie służby zadziałały. Odra w tej chwili jest najlepiej przebadaną rzekę w Europie. Zrobiliśmy wszystko, żeby zapobiec powtórzeniu wydarzeń z ubiegłego roku. Mamy do czynienia z gatunkiem adoptującym się, występującym w różnych szczepach. Niczego nie możemy wykluczyć. Przygotowujemy się na każdy scenariusz, także kryzysowy, tak by minimalizować skutki – skomentowała minister Moskwa.

Według danych Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ poza Odrą i Kanałem Gliwickim nie stwierdzono obecności złotej algi. Stały monitoring na Odrze jest prowadzony w 27 punktach. Dodatkowo uzupełniająco prowadzony jest całodobowo pilotażowy monitoring automatyczny jakości wód. 

DF

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
prs
Ile krzykate pseudoekolgii niemiachy w odre w tej sytuacji wpompowaly?..
samsza
Patrząc po foto, ta chemia szkodzi nie tylko algom, kryją się bardziej niż przed kovidem.
zoomek
A tu nie sprawdziłyby się mikroorganizmy - takie nieszkodliwe dla ryb i człowieka które po prostu wypierałby algi? Typu mieszanka drożdży, bakterii kwasu mlekowego itd.
samsza
tylko Ocet, 7-10% alkoholu jeszcze nikomu nie zaszkodziło!

Powiązane: Katastrofa ekologiczna na Odrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki