REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Trump z miliardem dolarów na własny portal społecznościowy. "Ameryka jest gotowa na Truth Social"

2021-12-06 14:05
publikacja
2021-12-06 14:05
Trump z miliardem dolarów na własny portal społecznościowy. "Ameryka jest gotowa na Truth Social"
Trump z miliardem dolarów na własny portal społecznościowy. "Ameryka jest gotowa na Truth Social"
fot. Leah Millis / / Reuters

Po przegranych wyborach były amerykański prezydent zapowiedział stworzenie własnego portalu społecznościowego. Jego firma właśnie pochwaliła się nowym finansowaniem.

Po zawieszeniu kont na Twitterze, Facebooku i YouTubie Donald Trump był przekonany o tym, że powstanie niezależnego serwisu internetowego jest potrzebne, aby jego przekaz mógł trafić do szerszej opinii publicznej. Trump miał 89 milionów obserwujących na Twitterze, 33 miliony na Facebooku i 24,5 miliona na Instagramie (razem z FB należą do Meta), w momencie gdy został zablokowany - wynika z prezentacji na stronie internetowej jego firmy.

TMTG

Nie ulega wątpliwości, że intensywne działania w ostatnich miesiącach zmierzające do urzeczywistnienia wizji nowej platformy społecznościowej wiążą się z prawdopodobnym startem Trumpa w kolejnych wyborach prezydenckich.

Chęć startu obecnego prezydenta Joe Bidena zakomunikowała już rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Chociaż do wyborów 2024 roku jest jeszcze sporo czasu, przygotowania do walki o głosy wyborców, również tej w sieci, ruszają pełną parą.

W tym celu Donald Trump powołał firmę Trump Media & Technology Group (TMTG), która jest właścicielem tworzonego serwisu Truth Social. Następnym krokiem było wprowadzenie jej na giełdę. Posłużyć do tego miała fuzja z notowaną na Nasdaq spółką Digital World Acquisition. Informacja o planowanym przejęciu, podana do wiadomości 20 października, sprawiła, że akcje firmy urosły w dwa dni o ponad 1600 proc. przy gigantycznych obrotach.

W piątek, 22 października, większy obrót odbył się tylko na akcjach Tesli. W szczytowym momencie za akcje płacono 175 dolarów. Cena z piątkowego zamknięcia wynosiła już "tylko" niespełna 45 dolarów. Przed całym zamieszaniem akcje kosztowały ok. 9 dolarów.

Bloomberg Chartmaker

W ubiegłym tygodniu Spółka podała do wiadomości, że zawarła umowy w celu pozyskania około 1 miliarda dolarów od grupy inwestorów instytucjonalnych. Wydane przez TMTG oświadczenie nie wskazało jednak, o jakich inwestorów chodzi. Napisano tylko, że jest to grupa zdywersyfikowana.

Samo przejęcie wzbudziło kontrowersje ze względu na formę jego przeprowadzenia. Digital World Acquisition (DWAC) to spółka specjalnego przeznaczenia, stworzona, by zebrać kapitał na przejęcie i pozwolić przejmowanej firmie wejść na giełdę. DWAC zadebiutowało na giełdzie we wrześniu bieżącego roku, ale jak donosił „Times” rozmowy między podmiotami (Trump Media i DWAC) trwały już w marcu. Zgodnie z prawem, DWAC nie powinna planować takiej fuzji przed jej debiutem giełdowym, ponieważ mogłoby to prowadzić do zamierzonego wejścia na giełdę „tylnymi drzwiami” bez należytej kontroli. Według portalu Yahoo senator Elizabeth Warren zwróciła się do SEC o zbadanie fuzji. Nadzorca nie zabrał jednak głosu, czy podejmie jakiekolwiek działania.

Truth Social ma zostać w pełni uruchomiony w pierwszym kwartale 2022 roku. Jest to pierwszy z trzech etapów planu Trump Media, po którym wystartuje usługa wideo na żądanie o nazwie TMTG+, która będzie zawierać rozrywkę, wiadomości i podcasty – czytamy w informacji prasowej Trump Media.

„1 miliard dolarów to ważny komunikat dla Big Tech, że cenzura i dyskryminacja polityczna muszą się skończyć. Ameryka jest gotowa na Truth Social, platformę, która nie będzie dyskryminować ze względu na ideologię polityczną. TMTG będzie w silniejszej pozycji, aby walczyć z tyranią Big Tech” – powiedział Donald Trump.

Inicjatywa własnego portalu nie przeszkadza byłemu prezydentowi dochodzić swoich racji przed sądem. Prawnicy Trumpa złożyli wniosek o odblokowanie kont, które zostały zawieszone po zamieszkach w Waszyngotonie z 6 stycznia 2021 r.

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (13)

dodaj komentarz
arfeneusz
Facebook stwierdził, że Trupek namawia do ataków, więc zablokował konta, bo nie chciał współuczestniczyć w akcjach zbrojnych. Do ocen czy Trumpek ma rację czy nie jest sąd administracyjny (czy wygrał czy przegrał), a nie małolaty z social media ze spluwami
salad77
Trzymam mocno kciuki, żeby YT poszedł z torbami razem ze swoją cenzurą.
marcines7
Jakby nie było koniecznie jest potrzebna solidna konkurencja dla FB i YT ponieważ bezczelność cenzury przekracza wszelkie granice
300_pala
Na pewno facet który doprowadził do Bankructwa kasyno osiągnie sukces w SM……
pstrzezek
Walka z faktami wymaga środków ;)) Ile z tej kasy idzie na płatne farmy? Tyle samo co wcześniej czy więcej? Raczej więcej. Wszak trzeba od początku ukształtować świadomość odbiorcy
iluminata
pstrzezek twoja świadomość już dawno na dnie pod 7 metrami mułu lewaku.
ameba1
Wcale nie, to tylko walka z lewakami/faszystami/komuchami. To tylko pokazuje, że faktycznie niewygodna prawda lubi być zakopywana, skoro tyle hajsu się nazbierało na walkę z mainstream'em. Dla logicznie myślących przekaz jest jednoznaczny.
prawnuk odpowiada ameba1
niewygodna prawda...... Człowieku były prezydent USA w twitach do weryfikacji - mijał sie z prawdą częściej niż wynika to z rzutu monetą
pozhoga odpowiada prawnuk
Człowieku, a kim Ty jesteś by orzekać, czy mijał się z prawdą czy nie? Od tego są sądy, a nie rada starców na FB, w której na 20 członków 18 ma powiązania z Sorosem...

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki