To był kiepski rok dla oszczędzających. Oprocentowanie lokat na rekordowo niskich poziomach

redaktor Bankier.pl

Dobre lokaty jeszcze nigdy nie były tak złe. Dwa lata temu za założenie lokaty dostępnej dla wszystkich klientów można było otrzymać do 3,50 proc. W grudniu 2016 roku najlepsze produkty nie wymagające spełnienia dodatkowych warunków dla najbardziej popularnych terminów dają co najwyżej od 2 do 2,15 proc.

Oprocentowanie depozytów maleje z miesiąca na miesiąc. Nic więc dziwnego, że według danych zgromadzonych przez Związek Banków Polskich, spadła również liczba rachunków lokat prowadzonych w 2016 roku. Przyczyn takiej sytuacji należy dopatrywać się przede wszystkim w obniżce stóp Narodowego Banku Polskiego, jednak nie bez znaczenia pozostaje również wprowadzenie podatku bankowego. Obciążenia z jego tytułu są również rekompensowane niższymi stawkami proponowanymi przez banki.

Dwa trudne lata na rynku lokat

Na podstawie cyklicznych rankingów lokat Bankier.pl przeanalizowaliśmy, jak zmieniały się stawki lokat bankowych na najpopularniejsze okresy (1, 3, 6 oraz 12 miesięcy) w ciągu ostatnich dwóch lat. Na warsztat wzięliśmy lokaty dostępne ofercie standardowej, które nie były oferowane w ramach czasowych promocji oraz nie wymagały od klienta założenia konta osobistego, ulokowania nowych środków czy spełnienia innych kryteriów.

Źródło: Dane Bankier.pl
Źródło: Dane Bankier.pl (Bankier.pl)

Patrząc na wykres, nietrudno o prosty wniosek – oprocentowanie lokat sukcesywnie spada. Obecne najwyższe stawki ledwie przekraczają 2,00 proc. i w przypadku większości terminów jeszcze nigdy nie były tak niskie. Zaciera się również dawniej widoczna różnica w oprocentowaniu dla poszczególnych okresów. Decydując się na lokatę roczną, klient otrzyma oprocentowanie zaledwie o 0,05 pp. wyższe niż na lokacie na dwukrotnie krótszy termin. Najlepsza lokata kwartalna da o 0,1 pp., a jednomiesięczna – 0,15 pp. mniej niż lokata na 12 miesięcy. Zbliżone stawki nie zachęcają do blokowania sobie dostępu do oszczędności na dłużej.

W dobie niskich stóp procentowych najciekawsze oferty dotyczą krótkich terminów, jednak dzisiaj już tylko pod warunkiem założenia konta osobistego, zdeponowania nowych środków czy posiadania statusu nowego klienta. Jeszcze dwa lata wstecz wyższe oprocentowanie obejmowało również depozyty nieobarczone takimi wymaganiami. W grudniu 2014 roku najwięcej można było zyskać zanosząc 10 000 zł do banku na 3 miesiące. Lider zestawienia lokat kwartalnych z tego miesiąca oferował wtedy oprocentowanie w wysokości 3,50 proc. w skali roku. Dzisiaj najwyższe dostępne oprocentowanie 10 000 zł zdeponowanych na kwartał wynosi 2,05 proc. w skali roku. Tak wysokie różnice oprocentowania mają swoje przełożenie na wysokość odsetek. Zmiany na rynku najbardziej dotknęły zwolenników lokowania środków właśnie na 3 miesiące. 10 000 zł zdeponowane na najlepszej lokacie kwartalnej bez dodatkowych warunków dawało w grudniu 2014 roku zysk w wysokości 69,90 zł. Teraz z rachunku lokaty można wyjąc po zakończeniu okresu jej trwania kapitał powiększony o co najwyżej 40,92 zł. W przypadku lokaty półrocznej różnica w odsetkach wynosi 52,52 zł, a rocznej - 93,16 zł. Najniższy spadek oprocentowania dotknął lokaty miesięczne i wyniósł 0,50 pp. Lokata z pierwszego miejsca rankingu dawała zysk o 3,46 zł wyższy niż lider ostatniego zestawienia z tego roku.

Winnego takiej sytuacji nie trzeba szukać daleko. Największe spadki zaczęto notować po obniżeniu stóp procentowych przez NBP w marcu ubiegłego roku. Wykres wskazuje, że banki szybko zareagowały na decyzję banku centralnego. Oprocentowanie lokat półrocznych spadło jeszcze w tym samym miesiącu. Podobnie rzecz się miała z lokatami rocznymi. W kwietniu spotkało to również lokaty kwartalne, tak chętnie wcześniej promowane. Wyjątek stanowi lokata miesięczna. Lider zestawienia bez dodatkowych warunków proponował w kwietniu 2,50 proc. w skali roku – o 0,10 pp. więcej niż lider miesiąca poprzedniego. Klienci nie mogli się cieszyć tą ofertą zbyt długo. W maju 2015 roku stawka ta była już niedostępna, a najlepsza lokata bez dodatkowych warunków odznaczała się oprocentowaniem w wysokości 2,00 proc. w skali roku.

Od tego czasu oprocentowanie na rynku lokat wyraźnie maleje. Co prawda, zdarzało się bankom pozytywnie zaskakiwać klientów rosnącym oprocentowaniem, lecz były to oferty wprowadzane na maksymalnie dwa miesiące. O trudnej sytuacji na rynku lokat świadczy również wzrost liczby depozytów o stawce niższej niż 1,00 proc.

Być może stawka procentowa na lokatach bankowych nie ulegałaby w minionych dwóch latach większym wahaniom, gdyby nie podatek bankowy, który wszedł w życie 1 lutego br. Jego negatywne skutki prognozował Narodowy Bank Polski w cyklicznym raporcie o stabilności systemu finansowego opublikowanym w lutym 2016 roku. Wynikało z niego, że banki po wprowadzaniu podatku, zaczną obniżać oprocentowanie depozytów dla klientów indywidualnych, co w przypadku większości analizowanych okresów ma właśnie miejsce.

Czytaj dalej: Tak banki manewrowały oprocentowaniem lokat »

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~mike

Znajomy pod koniec roku kupuje kilkaset kartonów fajek i w marcu sprzedaje je z min. 5% zyskiem. Po co komu lokaty!

! Odpowiedz
2 0 ~qq

Bezpieczne to jest tylko zloto, nieruchomości i wlasna/dzieci edukacja. A te 2% biedronki to po prostu żart.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 2 ~Zbyszek

Zgromadzone oszczędności najlepiej inwestować w realną wartość typu np. nieruchomości. Całkiem niezłe rozwiązania posiada Pracownia Finansowa. Czy ktoś z obecnych może już z nimi inwestował?

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Adam

a gdzie dbLokata 5% która była do sierpnia? Wykres trochę

! Odpowiedz
1 9 ~pz

Ktoś jeszcze trzyma większe oszczędności w PLN?
Na samym wzroście kursu walut, nawet trzymanych "w skarpecie" zarabia się więcej niż na najlepszych złotówkowych lokatach.

! Odpowiedz
0 0 ~wytykacz

Chyba 1 lutego zeszłego roku ;)

! Odpowiedz
0 13 ~rr

po co komu lokaty na 10 tys. zł chyba tylko po to by przyciągnąć jelenia i później do niego non stop wydzwaniać wciskając mu kity i naciągać na inne produkty! 10 tys. na 3 m-ce i nawet te 2% to kwota po belce na rękę 40,5zł. to ja wolę sobie kupić w hurtowni 3 masła, 6 kartonów mleka, 2 proszki itp. wydam na to powiedzmy z 1 tys. zł a zaoszczędzę więcej niżbym to kupował w markecie bo i tak muszę to kupić :)
A banki tobie dają poniżej 2% i innym pożyczają przy RSSO ponad 20% :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 ~Tomek

w 100% zgoda, dlatego pisałem, że czas banków się kończy - klienci prędzej czy później przejrzą na oczy

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl