REKLAMA

Techland bliżej giełdowego debiutu? Spółka ma zespół doradców ds. IPO

Adam Torchała2021-08-16 13:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-08-16 13:30

Techland dostosowuje swoją strukturę do debiutu giełdowego i współpracuje z zespołem doradców w sprawie potencjalnego IPO - wynika z informacji ISBtech. Na grudzień zaplanowano premierę "Dying Light 2", jednej z najbardziej wyczekiwanych gier na świecie.

Techland bliżej giełdowego debiutu? Spółka ma zespół doradców ds. IPO
Techland bliżej giełdowego debiutu? Spółka ma zespół doradców ds. IPO
/ Techland

Techland ma doradców – konsorcjum banków – przy procesie IPO i od dłuższego czasu dostosowuje struktury do wymagań giełdowych, wskazują źródła ISBtech. Wcześniej w tym roku Techland stał się spółką akcyjną. Agencja podaje jednak, że spółka nie ustosunkowała się do tych doniesień.

Przypomnijmy, Techland to jeden z czołowych polskich producentów gier. Spółka, mimo gamingowej hossy na GPW, pozostaje jednak poza parkietem. Temat debiutu wraca dość regularnie, póki co jednak brak wyraźnego komunikatu ze strony spółki "tak, chcemy debiutować".

W marcu przedstawiciele Techlandu poinformowali, że spółka rozważy debiut giełdowy po premierze „Dying Light 2”, obecnie jednak skupia się na produkcji gry. - W tej chwili jest pełne skupienie na produkcie, nie rozpatrujemy takich opcji jak giełda. Profesjonalizujemy firmę, jest nam to potrzebne, firma ma prawie 400 osób. Jest to kierunek zbieżny z tym, gdybyśmy chcieli kiedyś wejść na giełdę – powiedział dziennikarzom prezes i właściciel Techlandu, Paweł Marchewka, podczas marcowej konferencji.

- Na pewno po wydaniu "Dying Light 2" będzie taki okres, kiedy tego skupienia będzie mniej i wtedy możemy te różne opcje rozważyć – jeżeli będziemy chcieli się tak mocno rozwinąć, z tak dużymi projektami i tak dużą liczbą projektów, która przekroczy nasze możliwości finansowe, to jednym z ciekawych rozwiązań jest giełda – dodał.

Debiut może przynieść korzyści pozafinansowe

Wcześniej spółka przyznawała, że w związku z dużymi zasobami gotówki giełdowy debiut nie jest jej niezbędny do rozwoju, jednak cały czas pozostaje on w sferze analiz. Przedstawiciele GPW zwracali z kolei uwagę, że obecność na giełdzie może być świetnym narzędziem do utrzymania kadr, z czym Techland w przeszłości miewał problem. 

- Firma pozagiełdowa może nagradzać premiami, bonusami, co jednak z tego, że kluczowy pracownik dostanie premię, jak więcej może zyskać, np. zakładając własną firmę? Z pomocą rozwijającym się firmom przychodzą programy motywacyjne. Jednak na akcje i udziały firmy pozagiełdowej nie ma rynku zbytu, co mocno ogranicza atrakcyjność takiego programu. Giełda daje taki rynek. Świetnie wykorzystał to CD Projekt. W latach 2016-2021 nie więcej niż 149 pracowników otrzymało 6 mln akcji. To konkretne pieniądze (przy cenie jednej akcji na poziomie ok. 300 zł), które pomogły przytrzymać kluczowych pracowników przed odejściem. Nieobecny na GPW Techland miał z tym pewien problem i wydzieliło się z niego studio Creepy Jar – tłumaczył w grudniu w rozmowie z bankier.pl Maciej Bombol, dyrektor Działu Rynku Pierwotnego

Premiera "Dying Light 2" w grudniu

Wspominane "Dying Light 2. Stay Human" to gra akcji FPP z otwartym światem, w której eksplorujemy miasto zniszczone przez wirus zmieniający ludzi w zombie. - Wirus wygrał, a cywilizacja wróciła do wieków ciemnych. Miasto, jeden z ostatnich bastionów ludzkości, jest na granicy upadku. Wykorzystaj zwinność i umiejętności walki, aby przetrwać i odmień świat. Twoje decyzje mają znaczenie - głosi opis gry na Steam. To tytuł klasy "AAA" (najwyższej jakości, przeznaczony dla masowego odbiorcy).

Warto dodać, że gra to kontynuacja hitu "Dying Light", który miał premierę w styczniu 2015 roku. Gra ta okazała się ogromnym sukcesem i kolejnym po serii "Dead Island" krokiem, który Techland uczynił w stronę miejsca w światowej czołówce producentów gier survivalowych. Jakość gry, dobre oceny i regularne eventy sprawiły, że wokół gry i studia zbudowała się spora społeczność, a kontynuacja "Dying Light" była drugą po "Cyberpunku 2077" najbardziej wyczekiwaną polską grą na świecie. Obecnie przejęła palmę pierwszeństwa w tej kwestii. I to globalnie dane Steama pokazują, że to obecnie najbardziej wyczekiwana gra na świecie. Szerzej na ten temat pisaliśmy w lipcowym podsumowaniu "list życzeń" na Steamie. Wiosną ujawniono nową datę premiery gry.

- Miło nam poinformować, że dzień, na który czekaliśmy wraz z całą naszą społecznością, nareszcie nadszedł - poinformował Techland na swojej stronie internetowej w maju 2021 roku. We wpisie ujawniono, że datę premiery "Dying Light 2 Stay Human" zaplanowano na 7 grudnia 2021 roku. - Wersje na PC, Playstation 4 i Playstation 5 będą dostępne od 21:30 czasu CEST, natomiast wersje na Xbox One i Xbox Series X|S od 22:00 czasu CEST - dodano.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (3)

dodaj komentarz
demeryt_69
Czy to IPO to dawne Initial Public Offering?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Tak, to w szczególności widać po ostatnich DLC :)

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki