REKLAMA

Tarcza 4.0 nie cieszy firm

2020-06-08 06:59
publikacja
2020-06-08 06:59

W uchwalonej przez Sejm tarczy 4.0 utrzymały się pomysły najbardziej krytykowane przez przedsiębiorców - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".

/ fot. Natali_ Mis / Shutterstock

Jak czytamy w "PB", na nic zdały się apele środowisk biznesowych o rezygnację z niektórych zapisów kolejnej wersji tarczy antykryzysowej. Chodzi przede wszystkim - jak wyjaśnia dziennik - o odgórne narzucenie wakacji kredytowych oraz przepisy mające blokować przejmowanie przez inwestorów spoza UE polskich firm, których wartość mocno spadła z powodu pandemii.

"Podczas sejmowych prac nad projektem przedstawiciele organizacji przedsiębiorców wskazywali zagrożenia płynące z tych propozycji i apelowali do władzy o zaniechanie uchwalania przepisów w tym kształcie" - twierdzi gazeta. Przypomina ostrzeżenie Rady Przedsiębiorczości, że "efektem wprowadzenia projektowanych ograniczeń będzie zablokowanie wielu transakcji od którym może zależeć dalsze funkcjonowanie firm, które muszą poszukiwać finansowania". Mimo to - jak podkreśla "PB" - Sejm przyjął rządową propozycję.

"Regulacje ograniczą dostęp polskich firm do kapitału, co może zahamować ich rozwój i ekspansję na rynkach globalnych. To sprzeczne z deklarowaną przez rząd polityką uczynienia z naszych firm czempionów Europy. Apelowaliśmy o wstrzymanie prac nad tymi regulacjami do czasu przeprowadzenia szerokich konsultacji z przedstawicielami branż. Lista przedsiębiorstw objętych ochroną powinna być krótka i precyzyjnie określona, aby nie podważać zaufania inwestorów zagranicznych do lokowania kapitału w Polsce" - podkreśla w rozmowie z "PB" Aleksandra Musielak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Ministerstwo Rozwoju tłumaczy z kolei na łamach gazety: "nie chcemy odstraszać inwestorów, tylko chronić polskie spółki przed wrogimi przejęciami". "W czasie kryzysu wiele firm może popaść w okresowe trudności i poprzez to stać się łatwym łupem dla inwestorów spoza Europy. Chcemy temu zapobiec" - twierdzi resort w komunikacie. (PAP)

mkr/ pko/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jes
Minister Niedorozwoju nawet nie wie co stworzyła. Kolejny bubel ale tym razem ograniczający prawa pracowników, a znając pisowską mentalność te zmiany pozostaną na zawsze.
Bo na pewno ten Duda, od związków i pieska, nie będzie walczył o te prawa - on się dogadał z pisem.
1as
Ciekaw dlaczego Lewiatan wrzuca do jednego worka poszukiwanie źródeł finansowania z wrogim przejęciem?
Czyżby działali na niekorzyść naszych przedsiębiorstw, czy tylko taka gierka w przeszkadzanie rządowi w czym się da?
specjalnie_zarejestrowany2
140 mln dla szumowinowskiego, 5 tys pożyczki dla reszty
średnia jest OK
jes
Aby średnia była ok państwo Szumowscy podnieśli limit do 200mln.

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki