REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych - 1200 zł od 1 września 2020 r.

Ewelina Czechowicz2020-06-08 09:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-06-08 09:30

Sejm 4 czerwca 2020 r. uchwalił ustawę o dodatku solidarnościowym, przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 i o podniesieniu zasiłku dla bezrobotnych. Nowe przepisy podnoszą kwotę zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł.

Zasiłek dla bezrobotnych - 1200 zł od 1 września 2020 r.
Zasiłek dla bezrobotnych - 1200 zł od 1 września 2020 r.
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

W ekspresowym tempie został przyjęty prezydencki projekt ustawy o dodatku solidarnościowym.  Zgłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa wpłynęła do Sejmu w środę 3 czerwca 2020, następnie w czwartek odbyły się jej dwa czytania, po czym o 22.30 została uchwalona głosami 430 posłów. Ustawa ustanawia nowe świadczenie dla pracowników, którzy utracili pracę w związku z COVID-19. Bezrobotni, którym przysługuje prawo do zasiłku, będą otrzymywać wyższe świadczenia od 1 września 2020 r.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych otrzymuje pracownik, który zarejestruje się w urzędzie pracy. Warunkiem otrzymania świadczenia z Powiatowego Urzędu Pracy jest co najmniej roczny staż pracy i wykazanie, że pracownik przepracował minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy. Dodatkowo wnioskujący musi udowodnić, że za swoją pracę otrzymywał co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, obecnie jest to kwota 2600 zł brutto.

Jak zarejestrować się w urzędzie i na jaką kwotę zasiłku można liczyć

W urzędzie pracy można zarejestrować się online, korzystając ze strony www.praca.gov.pl lub zgłaszając się osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Od 1 czerwca 2020 r. kwota podstawowego zasiłku dla bezrobotnych wynosi 881,30 zł przez pierwsze 90 dni posiadania prawa do zasiłku. Po tym czasie zasiłek dla bezrobotnych wynosi 692 zł. Zasiłek przyznawany jest na okres sześciu miesięcy.

Od 1 września 2020 r. zasiłek dla bezrobotnych będzie wynosił:

  1.  1200 zł miesięcznie w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku;
  2.  942,30 zł miesięcznie w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku.

Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]

Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]

Bezrobocie znów stało się jednym z głównych tematów gospodarczych w Polsce. Warto rozumieć, o co tyle szumu, co i dla kogo oznaczają najnowsze dane na ten temat. Dziś tłumaczymy, kogo można uznać za bezrobotnego i dlaczego nawet spadek stopy bezrobocia nie musi być zjawiskiem pozytywnym.

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017), gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
takeda83
czasami się zastanawiam kto jest głupi ten co siedzi wstanie o której chce i kiedy chce cały dzień ma wolny wręcz można powiedzieć że ma takie całoroczne wakacje wszak kokosów nie dostaje ale zawsze idzie dorobić no i ma czas żeby żyć lenić się pić piwo pogadać może wybrać się na jakiś protest ekoterorystów albo innych antyfiarzy czasami się zastanawiam kto jest głupi ten co siedzi wstanie o której chce i kiedy chce cały dzień ma wolny wręcz można powiedzieć że ma takie całoroczne wakacje wszak kokosów nie dostaje ale zawsze idzie dorobić no i ma czas żeby żyć lenić się pić piwo pogadać może wybrać się na jakiś protest ekoterorystów albo innych antyfiarzy oczywiście nie za darmo zapewne różne socjal dodatki też dostaje ---- czy ten kto wstaje 0 4 rano zapindala minimum 8 godzin zestresowany dniem pracy wraca do domu porobi co musi i resztędnia ma dla siebie no i mijają się tacy dwaj panowie na tym samym korytarzu bloku jakie to musi być uczucie bycie frajerem i robić na takiego nieroba socjalizm zawsze zabiera najbiedniejszym pracującym ciułaczom i daje nierobą
onurb
Hipokryzja, niby podnoszą kwotę bo koronawirus i zwolnienia. Prawda jest taka, że te ochłapy dają, żeby na Maliniak głosować. Dlaczego nie wprowadzą takich zasad jak np. w Danii? Bo za dużo kradną.
grzegorzkubik
No to spróbuj lemingu tak żyć jak opisałeś. Żyj na bezrobociu i dorób sobie 500 zł. Potraficie tylko pisać na forum. Jesteście wielkimi teoretykami. Ja coś robię inwestuję w spółki na GPW ,które wedle wielkich mędrców dawno miał być balonami a wzrosły 400 -1000%. Do tego zasiłek z PUP przez pół roku i 3 miesiące dodatku. Jednak No to spróbuj lemingu tak żyć jak opisałeś. Żyj na bezrobociu i dorób sobie 500 zł. Potraficie tylko pisać na forum. Jesteście wielkimi teoretykami. Ja coś robię inwestuję w spółki na GPW ,które wedle wielkich mędrców dawno miał być balonami a wzrosły 400 -1000%. Do tego zasiłek z PUP przez pół roku i 3 miesiące dodatku. Jednak tu trzeba działać a nie pisać jak lemingi.
biniu
ozesz kurde. To jak ktoś pracował na minimalu to teraz nic tylko zostać zwolnionym. 3 miesiące 1400 a potem 1200 zł. Dorobić w szarej strefie 500-1000zl to dla chętnych żaden problem.

Ale mamy wspaniały rząd. Pracować nie trzeba.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki