REKLAMA
WAŻNE

Ta korekta na Wall Street jest inna

Krzysztof Kolany2018-11-29 11:50główny analityk Bankier.pl
publikacja
2018-11-29 11:50
YAY Foto

Amerykańskie giełdy mają za sobą najgorszy miesiąc od 6 lat i zaliczają już drugą korektę w ciągu roku. Na rynku mówi się o korekcie, która wzięła się „z niczego”. Nieśmiało nie zgodziłbym się ani z tym, że to korekta, ani z tym, że wzięła się znikąd.

Jeszcze na dwie sesje przed końcem października S&P500 tracił 9,4% i groziło mu zaliczenie najgorszego od lutego 2009 roku, gdy w ramach ostatnich podrygów bessy S&P500 spadł o 11%. Ostatecznie dzięki odbiciu w ostatnich dwóch dniach miesiąca S&P500 ograniczył październikowe straty do niespełna 7%. A i tak był to najgorszy miesiąc od września 2011 roku. Ten sam schemat powtarza się w końcówce listopada: ostatnie sesje miesiąca przynoszą odrobienie wcześniejszych strat.

/ Bankier.pl

Spadki rozpoczęły się na początku października. Tuż po tym, jak S&P500 wyrysował taki mały podwójny szczyt, po drodze wybijając styczniowe maksimum wszech czasów. Tymczasem na rynku nie pojawiły się żadne nieznane wcześniej informacje, które „uzasadniłyby” tak silną przecenę akcji. Stąd też wzięły się opinie, że jesienna korekta wzięła się „znikąd’.

Spadki muszą mieć winowajców

Problem z tego typu opiniami bierze się chyba stąd, że gdy ceny aktywów rosną, to nikt nie pyta, dlaczego tak się dzieje. We współczesnym mainstreamie hossa została uznana za stan naturalny i nie wymaga dociekania, z czego wynika. Ale spadki to co innego. Spadki zawsze muszą mieć swego winowajcę. Każdy szanujący się analityk musi wykazać się umiejętnością dopasowania informacji do ruchu giełdowych indeksów. Inwestująca publika nie „kupi” analizy/komentarza bez klarownego (nawet jeśli idiotycznego) uzasadnienia, dlaczego spadło.

W tym rozumowaniu kryje się fundamentalny błąd. Otóż ludzie nie reagują na napływające informacje w sposób liniowy. Nowe wiadomości pojawiają się stopniowo, rynek dalej rośnie, więc inwestor dochodzi do wniosku, że nie są one istotne. Albo że już zostały uwzględnione w cenach. I tak inwestujący tłum dochodzi do błędnego wniosku, że na świecie nie dzieje się nic takiego, co mogłoby zatrzymać hossę.

Wszystkie strachy rynków finansowych

Chyba najczęściej cytowaną domniemaną przyczyną jesiennych spadków na Wall Street była wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Jeśli podczas nadchodzącego szczytu G20 prezydenci Donald Trump i Xi Jingping nie dojdą do jakiegoś porozumienia, to od 1 stycznia stawki amerykańskich ceł na chińskie towary wzrosną z 10% do 25%. Dodajmy, że karnym cłom już teraz podlega mniej więcej połowa (w ujęciu wartościowym) chińskiego eksportu do USA.

Jak rzekł przy innej okazji przewodniczący Donald Tusk, to jest „przykra sprawa i nie lekceważę jej”. Faktycznie wiele amerykańskich spółek przy okazji publikacji raportów finansowych za trzeci kwartał skarżyło się, że cła nałożone przez tego drugiego Donalda podnoszą koszty, zwiększają niepewność i mogą się negatywnie odbić na wynikach w kolejnych kwartałach. W najgorszym scenariuszu amerykańsko-chińska wojna celna może doprowadzić do powtórki z Wielkiego Kryzysu, który na cały świat roznieśli głupi amerykańscy kongresmani, uchwalając niesławny Smoot-Hawley Tariff Act z roku 1930 podnoszący cła na przeszło 20 000 importowanych do USA dóbr. Rzecz jasna partnerzy handlowi Stanów Zjednoczonych odpowiedzieli kontrsakcjami. W efekcie rok później amerykański eksport spadł o 66%, a import o 61%. Ale tak czarnych scenariuszy rynek raczej nie dyskontuje. Większość ma nadzieję, że wszystko rozejdzie się po kościach. Tak, aby Donald Trump mógł ogłosić „great deal” z Chinami. Tak samo jak zrobił to z traktatem NAFTA.

Drugim dyżurnym straszakiem światowej finansjery jest brexit, który w zgodnej propagandzie medialnego głównego nurtu może doprowadzić do końca świata i zapadnięcia się Wielkiej Brytanii pod wody Atlantyku. I choć ryzyko tzw. twardego brexitu (czyli opuszczenie przez Zjednoczone Królestwo struktur UE bez żadnej umowy) pozostaje wysokie, to przecież jest czynnik ryzyka znany od ponad dwóch lat. Wątpię, aby ktokolwiek w świecie biznesu był na nie nieprzygotowany.

Od maja obawy rynków finansowych budzą też Włochy, gdzie nowy rząd postanowił zerwać z polityką poprzedników i znacząco zwiększyć przyszłoroczny deficyt budżetowy (z obiecanych Brukseli 0,8% do 2,4% PKB). Jednakże ostatnie sygnały płynące z Rzymu odbierane są jako gotowość do ustępstw. W rezultacie rentowność włoskich obligacji 10-letnich ustabilizowała się w pobliżu 3,2%, choć jeszcze miesiąc temu sięgała 3,8%. Rzecz jasna „kwestia włoska” pozostaje egzystencjalnym zagrożeniem dla strefy euro, ale to także jest ryzyko od dawna oswojone przez rynek. Zresztą od kiedy to Amerykanie przejmują się problemami Europy?

Żeby nie ten Fed…

Ostatnim czynnikiem ryzyka ciężkiego kalibru jest coś, co za Atlantykiem nazywają „policy error” (ang. błąd polityki). Tak inwestorzy z Wall Street zwykli nazywać sytuacje, gdy Rezerwa Federalna na tyle mocno podniosła stopy procentowe, że doprowadziła do bessy na rynku kapitałowym. A bessy nikt tam nie lubi, bo wyniki są gorsze i trudniej uzasadnić wysokie premie dla zarządzających funduszami. Zatem mamy Fed, który w tym roku podniósł stopę funduszy federalnych o 75 pb. i w grudniu zapewne dołoży kolejne 25 pb. Razem da to przedział stopy funduszy federalnych na poziomie 2,25-2,50%.

Jeśli wierzyć deklaracjom członków FOMC (a doświadczenie uczy, że raczej nie warto), to na 2019 rok Fed szykuje kolejne trzy podwyżki po 25 pb. każda. Rynek terminowy jest bardziej sceptyczny i wycenia jedną, góra dwie. Tak czy inaczej za kilka miesięcy możemy mieć krótkoterminowe stopy procentowe w USA na poziomie ok. 3%. Niewiele mniej już teraz płacą 2-letnie amerykańskie obligacje skarbowe. To niby niewiele, ale w latach 2009-16 papiery te płaciły mniej niż 1%. Jest to zatem koniec efektu TINA (ang. there is no alternative) – czyli sytuacji, gdy większość inwestorów uważało, że nie ma sensownej alternatywy dla akcji. No to od jakiegoś czasu już jest. Zwłaszcza że amerykańskie akcje są ekstremalnie przewartościowane – przy c/z dla indeksu S&P500 rzędu 22 nawet obligacje skarbowe płacące pod 3% wydają się nie najgorszym rozwiązaniem.

Na tym froncie być może mamy do czynienia ze zmianą trendu. W przemówieniu wygłoszonym 28 listopada Jerome Powell nieco zmienił retorykę na mniej "jastrzębią", co może (ale nie musi!) oznaczać zmianę nastawienia Rezerwy Federalnej. Pojawiła się zatem nadzieja, że w 2019 rok Fed spowolni lub wręcz zatrzyma normalizację polityki monetarnej.

/ mulpl.com

Ryzyko rotacji aktywów w stronę obligacji i spółek zapewniających „wartość” (ang. value stocks) kosztem modnych i horrendalnie przewartościowanych FANG-ów to od początku 2018 roku główne zmartwienie amerykańskich inwestorów. Jeśli Fed dowiezie jeszcze kilka podwyżek stóp procentowych, to kto jeszcze będzie chciał mieć w portfelu tak ryzykowne walory jak akcje Netfliksa czy Tesli. A to w ostatnich latach jedne z głównych motorów hossy na Wall Street.

Gdy nie wiadomo, o co chodzi…

... to niemal zawsze chodzi o pieniądze. W tej sytuacji należy to powiedzenie traktować dosłownie. Od kilku miesięcy mamy do czynienia z sytuacją, gdy podaż pieniądza z czterech największych banków centralnych świata zaczyna się kurczyć! Rezerwa Federalna od roku prowadzi program „odkręcania” QE, redukując swoją sumę bilansową. Od stycznia swój program skupu obligacji ma zakończyć Europejski Bank Centralny. Na placu boju pozostaną więc tylko „ostatni drukarze” z Banku Japonii.

Łączna wartość sumy bilansowej czterech banków centralnych (Fed, EBC, BoJ, BoE) na tle światowych cen akcji (indeks MSCI ACWI). / DoubleLine Funds.

Nie trzeba być noblistą z ekonomii, aby zauważyć, że przez ostatnią dekadę to właśnie bezprecedensowa ekspansja monetarna największych banków centralnych napędzała hossę na rykach finansowych. QE w minimalnym stopniu pomogło realnej gospodarce. Ale inwestorom z Wall Street przyniosło fortunę. I teraz to centralnie planowane eldorado zaczyna się kończyć. Jeśli banki centralne zgodnie i bezlitośnie przykręcą śrubę stóp procentowych (nawet o skromne pół obrotu), to obecna korekta na Wall Street może przemienić się w regularny rynek niedźwiedzia. A tego zwierzęcia nie widziano tam od ponad dekady – mamy więc całe pokolenie inwestorów i traderów, które bessę i wyższe stopy procentowe zna tylko z podręczników.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
talmud
.....zeby zrozumiec ten caly przekret trzeba postawic pytanie o modus operandi
chodzi oczywiscie o role dolara jako miedzynarodowego srodka platniczego......
reszte "analiz" "statystyk" & innych bzdur mozna wlozyc sobie miedzy bajki......
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ostry-
Od ilu lat Pan już wieszczy bessę panie Kolany ?
h-b
Sztuczne pompowanie od lat dla dodatkowego zysku grup interesu na Górze...Kiedyś ta pompka musi bez twardych podstaw rynkowych musi Pęknąć z ogromnym hukiem....
lightning_network
nic nie pęknie - to tak jak z balonem na ogrzane powietrze - jak balon słabnie to buchnie płomień i znowu "jest OK"

i tak do us...nej śmierci...
h-b odpowiada lightning_network
To powinno być podobnie z długiem jankesów obecnie już prawie 22 Bilionowym - czyli jak będą mieli lub dotrwają w spokoju wewnętrznym do 50 czy 100 Bilionowego długu !!! - to buchnie w/w tokiem myślenia jakiś płomień i go samoczynnie zmniejszy lub wyzeruje..Parodia.. Prawda jest taka że z pustego zadłużonego coraz To powinno być podobnie z długiem jankesów obecnie już prawie 22 Bilionowym - czyli jak będą mieli lub dotrwają w spokoju wewnętrznym do 50 czy 100 Bilionowego długu !!! - to buchnie w/w tokiem myślenia jakiś płomień i go samoczynnie zmniejszy lub wyzeruje..Parodia.. Prawda jest taka że z pustego zadłużonego coraz bardziej po uszy budżetu i sztucznie pompowanego ogromnego balona gospodarczego ,ale tylko obecnie na giełdzie pompowanego tylko do prywatnej kieszeni grup interesu na Górze nawet Salomom długo im nie naleje bez konsekwencji....
gbkrk
Skończyłem na "dzienne OBROTY przekraczają DOCHÓD narodowy 5-krotnie" - jeśli film zaczyna się od manipulacji, to jest g warty. Porównanie jabłek z pomarańczami...
kimdzongtusk
https://www.youtube.com/watch?v=HBaNoJpbl5M&t=5s
silvio_gesell
Ciekawy artykuł, i rzadko można przeczytać, że to wiadomości są dopasowywane do ruchów cen na giełdzie, a ruchami cen rządzą tak naprawdę stany depozytów uczestników rynku.

Natomiast nie zgadzam się, że niskie stopy są aberracją, która kiedyś musi się skończyć. Wręcz przeciwnie, trend na przestrzeni
Ciekawy artykuł, i rzadko można przeczytać, że to wiadomości są dopasowywane do ruchów cen na giełdzie, a ruchami cen rządzą tak naprawdę stany depozytów uczestników rynku.

Natomiast nie zgadzam się, że niskie stopy są aberracją, która kiedyś musi się skończyć. Wręcz przeciwnie, trend na przestrzeni wieków jest taki, że realne stopy w każdym stuleciu od XIII wieku są niższe niż w wieku poprzednim. Co więcej obecnie są one nadal powyżej linii trendu spadkowego, który wynika z tego, że żyjemy coraz dłużej. Jedyne co może odwrócić ten trend to jakiś globalny regres cywilizacyjny, jak czarna śmierć w XIIw., która zabiła trzecią część populacji ziemi skutkiem czego realne stopy wzrosły do dwucyfrowych.
silvio_gesell
Pomyliłem daty, realne stopy spadają od XVw, a czarna śmierć była w wieku XIVw. Reszta się zgadza.

https://bankunderground.files.wordpress.com/2017/11/chart_2.png

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki