REKLAMA

Szef linii lotniczych: Bez szczepienia na Covid-19 nie będzie można latać

2020-11-24 12:34
publikacja
2020-11-24 12:34
Port Lotniczy Wrocław

Gdy szczepionka przeciw Covid-19 stanie się powszechnie dostępna, szczepienie może być wymagane od pasażerów międzynarodowych rejsów – ocenił szef największych australijskich linii lotniczych Qantas, Alan Joyce, w wywiadzie dla lokalnej telewizji Nine.

„Gdy rozmawiam z kolegami z innych linii lotniczych na świecie, myślę, że to będzie powszechna sprawa” – powiedział Joyce, cytowany przez stację BBC.

Według agencji AP szef Qantas oświadczył, że dyskutował z innymi międzynarodowymi przewoźnikami o sposobach wyciągnięcia branży lotniczej z zapaści wywołanej koronawirusem. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie elektronicznych „paszportów szczepień” dla podróżnych z zagranicy.

„Rozważamy zmianę zasad i warunków, by zaznaczyć, że w przypadku międzynarodowych podróżnych będziemy prosić ludzi, by się zaszczepili, zanim wsiądą do samolotu” – powiedział Joyce.

Premier Australii Scott Morrison oświadczył w sierpniu, że jeśli powstanie skuteczna szczepionka przeciw Covid-19, najprawdopodobniej stanie się ona „tak obowiązkowa, jak to możliwe”. „Dla każdej szczepionki zawsze są wyjątki z powodów medycznych, ale to powinien być jedyny powód” – powiedział.

Globalne lobby lotnicze IATA pracuje już nad aplikacją na telefony komórkowe, za pomocą której podróżni będą mogli udowodnić, że nie są zakażeni koronawirusem. Tego rodzaju „paszport covidowy” ma przyspieszyć wznawianie międzynarodowych podróży – podał we wtorek Bloomberg.

Do stworzenia globalnego mechanizmu uznawania certyfikatów zdrowotnych w formie kodów QR na telefonach wzywał niedawno przywódca ChRL Xi Jinping. Dyrektor wykonawczy organizacji broniącej praw człowieka Human Rights Watch (HRW) Kenneth Roth przestrzegł jednak, odnosząc się do wypowiedzi Xi, że kody mogą zostać wykorzystane do „szerszego nadzoru politycznego”.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (39)

dodaj komentarz
hansklos23
W Polsce Hitler byłby niemożliwy! A teraz kargule łykają wszystko bez wazeliny. Bardzo to smutne
stankos
Poczytajcie o tej mitycznej skuteczności. Firmy farmaceutyczne tak złożyły papiery, że skuteczność ocenia sie porzez redukcję ilości objawów choroby w przypadku jej wystąpienia. Nie ma mowy o nie zachorowaniu lub zmniejszeniu śmiertelności w przypadku zachorowania. To jest wielki przekręt firm farmaceutycznych by wyłudzic Poczytajcie o tej mitycznej skuteczności. Firmy farmaceutyczne tak złożyły papiery, że skuteczność ocenia sie porzez redukcję ilości objawów choroby w przypadku jej wystąpienia. Nie ma mowy o nie zachorowaniu lub zmniejszeniu śmiertelności w przypadku zachorowania. To jest wielki przekręt firm farmaceutycznych by wyłudzic kase od rządów z naszych podatków. W d... maja czy ludzie sie zaszczepią. Ważne żeby była podkładka "skuteczności" dla polityków, którzy zapłacą kase za produkt. Potem wszystko sie rozmyje i okaże,  że tek wirus nie taki zły ale najpierw biliony popłyną do tych psychopatów.
stankos
Uzupełnienie. Firma AstraZeneca ma wstępne dane dotyczące skuteczności w zapobieganiu infekcji i nie przekraczaja 62%. 90% to nadal tylko redukcja objawów.
Dla zainteresowanych tematem to szczepionka DNA, Modena i Pfizer maja szczepionkę RNA. Taki sposób uzyskiwani nigdy nie był w większej skali testowany. Przed dziesięciolecia
Uzupełnienie. Firma AstraZeneca ma wstępne dane dotyczące skuteczności w zapobieganiu infekcji i nie przekraczaja 62%. 90% to nadal tylko redukcja objawów.
Dla zainteresowanych tematem to szczepionka DNA, Modena i Pfizer maja szczepionkę RNA. Taki sposób uzyskiwani nigdy nie był w większej skali testowany. Przed dziesięciolecia otrzymywaliśmy antygeny na które wytwarzaliśmy przeciwcziała. Obecna szczepionka to "świeżynka".
Przygotujcie sie szczurki labolatoryjne. Zaraz przyjdą do Was mili panowie w fartuszkach ... Horror za naszą kasę
ruhe
Czyli jednak maski i inne obostrzenia nic nie dają?
Czekam na pierwszą reklamę linii lotniczych "U nas nie musisz mieć testu".
jes
Bez odniesienia do szczepionki ale takie wypowiedzi to sobie można wygłaszać jak się ma za dużo pasażerów a nie ich brak.
glowny_analityk_bankier_pl
Dziwne to, ten pan sugeruje z góry że szczepionka nie będzie działać? logicznie analizując jeśli cały personel samolotu będzie zaszczepiony, podróżujący którzy będą chcieli się zaszczepić też będą to dlaczego ci co nie chcą się zaszczepić, którzy biorą odpowiedzialność za swe zdrowie nie będą mogli latać?Dziwne to, ten pan sugeruje z góry że szczepionka nie będzie działać? logicznie analizując jeśli cały personel samolotu będzie zaszczepiony, podróżujący którzy będą chcieli się zaszczepić też będą to dlaczego ci co nie chcą się zaszczepić, którzy biorą odpowiedzialność za swe zdrowie nie będą mogli latać?
Czy redakcja może zapytać ów pana dlaczego sugeruje że szczepionka nie będzie działać?
konik_garbusek
My mozemy nie latac, ale mam nadzieje, ze skur... nie dostaną grosza z pomocy publicznej. Niech sobue wymagaja szczepień, ale finansujcie swój złom i koszty sami.
qart
Szczepionka jest bezpieczna po 5-8 latach badań. Te nie były badane nawet kwartał. Tylko ktoś niespełna rozumu się czymś takim zaszczepi.
PS. Nie jestem przeciwko szczepieniom, dzieci szczepiłem, sam jadąc w tropiki się szczepię tej szepionki na covid NIE PRZYJMĘ.
jes
Dokładnie tak. Jestem za szczepieniem ale produktem przebadanym i z odpowiedzialnością koncernów w przypadku powikłań. Przy obecnym zwolnieniu z odpowiedzialności koncerny prześcigają się w sprzedaży, byle tylko być pierwszym a bez znaczenia czy z gotowym produktem.
iwonka50
A dlaczego wcześniej nie żądali szczepienia na grypę, krztusiec i gruźlicę?

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki