REKLAMA

Szef NBP: Chciałbym istotnie wyższego udziału złota w rezerwach banku centralnego

2021-06-23 16:30
publikacja
2021-06-23 16:30
Szef NBP: Chciałbym istotnie wyższego udziału złota w rezerwach banku centralnego
Szef NBP: Chciałbym istotnie wyższego udziału złota w rezerwach banku centralnego
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Chciałbym, jeśli będzie mi to dane w drugiej kadencji, dojść do istotnie wyższego udziału złota w rezerwach banku centralnego – powiedział prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie dla „Gazety Bankowej”, którego fragmenty opublikował w środę bank centralny.

W środę NBP opublikował fragmenty wywiadu udzielonego przez prezesa NBP „Gazecie Bankowej”.

„Rezerwy w złocie zwiększyliśmy ponad dwukrotnie. To była bardzo dobra decyzja, ale nie ostatnia. Chciałbym, jeśli będzie mi to dane w drugiej kadencji, dojść do istotnie wyższego udziału złota w rezerwach banku centralnego. Złoto zawsze dobrze wpływa na wiarygodność państwa” – powiedział Glapiński.

Odniósł się także do działań, jakie prowadził bank centralny przed wybuchem epidemii.

„Od początku, gdy objąłem funkcję prezesa NBP, przygotowywaliśmy się na ewentualny kryzys. […] W ciągu dwóch lat uporządkowaliśmy regulacje wewnętrzne, przygotowywaliśmy instrumenty. Sprawdzaliśmy, co jest nam jeszcze potrzebne, by zadziałać skutecznie, na przykład przeprowadzić skup obligacji. Dorobiliśmy brakujące elementy, przećwiczyliśmy zespoły. Już co najmniej rok przed wybuchem kryzysu pandemicznego byliśmy porządnie przygotowani. Kiedy kryzys przyszedł, wystarczyło nacisnąć guzik. Ale taka decyzja także wymagała odpowiedniej oceny sytuacji, szybkości decyzji, gotowości do podjęcia ryzyka” – powiedział szef banku centralnego.

Opowiedział się także za utrzymaniem złotego. „Własną walutę trzeba utrzymać – nie, jak niektórzy mówią, najdłużej jak się da, ale utrzymać na zawsze” – powiedział. Stwierdził, że utrzymanie własnej waluty jest kwestią suwerenności państwa, a także pozwala amortyzować szoki i wahania koniunktury nie zmianami stopy bezrobocia, ale zmianami kursu waluty.

„Próbuje się nam wmawiać, że wystarczy utrzymywać zdyscyplinowaną politykę wewnętrzną, przede wszystkim budżetową, aby euro przynosiło same korzyści. To zaś nieprawda, bo kryzysy przychodzą także z zewnątrz, a wówczas kraj bez własnej waluty nie ma narzędzi, aby chronić własną gospodarkę. Nie może być lepszego zderzaka niż własna waluta. Jest ona czymś tak ważnym jak własne wojsko, własne terytorium, własne prawo …” – powiedział prezes NBP w wywiadzie.

Stwierdził, że Polska jest krajem stabilnym i w pełni wiarygodnym, który się szybko rozwija.

„Obecnie radzimy sobie doskonale, Polska jest krajem sukcesu, jesteśmy liderem rozwoju gospodarczego. Niesłychanie szybko przebijamy się do czołówki peletonu, choć to +niesłychanie szybko+ oznacza kolejne 20–30 lat. Jednak jest to w zasięgu wzroku. Na razie chcemy, by było przyzwoicie” – powiedział Glapiński "Gazecie Bankowej".

Czy warto zainwestować w złoto i srebro? Tak, ale...

Inwestowanie w złoto i srebro zdobywa popularność wśród Polaków, jednak nie jest prostą odpowiedzią na wszystkie finansowe bolączki. Metale szlachetne w portfelu mogą pełnić rolę „zabezpieczenia ostatniej instancji”, lecz równie dobrze można na nich spekulować. Co więcej, 2020 r. na nowo obudził dyskusję o roli złota w globalnym systemie finansowym. To tylko niektóre wnioski płynące z debaty, która odbyła się w ramach Dnia złota i srebra w Bankier.pl.

 

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jas2
"Kraj bez własnej waluty nie ma narzędzi, aby chronić własną gospodarkę. Nie może być lepszego zderzaka niż własna waluta. Jest ona czymś tak ważnym jak własne wojsko, własne terytorium, własne prawo …”

Święte słowa panie prezesie. Życzę zdrowia.
men24a
Święte słowa. Dlatego 2 lata temu przegoniliśmy Portugalię a teraz ją ponownie doganiamy. Ale co tam światły człek może o tym wiedzieć.
jaho31
Glapa to najlepszy prezes NBP w historii.
Robi to co trzeba.
neuelukas
UUUU inflacja dopadla szanownego prezesa Gaplinskiego... szkoda kasy na maszynke do golenia...
igła
Po co Polsce złoto ? Ano po to, by w razie zawieruchy rządzący mogli razem z rodzinami wyjechać szybciutko z kraju, zabierając przy okazji państwowe złoto. Później tym złotem będzie opłacane utrzymanie tegoż "rządu na uchodźstwie". Skoro dalej chcą zwiększać zapasy złota to chyba szykują się na wyjazd,Po co Polsce złoto ? Ano po to, by w razie zawieruchy rządzący mogli razem z rodzinami wyjechać szybciutko z kraju, zabierając przy okazji państwowe złoto. Później tym złotem będzie opłacane utrzymanie tegoż "rządu na uchodźstwie". Skoro dalej chcą zwiększać zapasy złota to chyba szykują się na wyjazd, na wiele lat.
przedsiebiorca30
Panie Glapiński, Pan niech najpierw przeczyta jakie są podstawowe zadania NBP. Wzmacnianie wiarygodności Państwa, w tym finansowej, jest ważne, ale to nie jest podstawowy cel NBP. Nic Panu nie da zakup tysięcy ton złota jeśli przez lekkomyślną politykę monetarną zniszczy Pan swoją walutę. Większe zasoby będą jedynie Panie Glapiński, Pan niech najpierw przeczyta jakie są podstawowe zadania NBP. Wzmacnianie wiarygodności Państwa, w tym finansowej, jest ważne, ale to nie jest podstawowy cel NBP. Nic Panu nie da zakup tysięcy ton złota jeśli przez lekkomyślną politykę monetarną zniszczy Pan swoją walutę. Większe zasoby będą jedynie zachęcały do pożyczania naszemu Państwu, przy obecnej mało wiarygodnej polityce PiSu, na wyższy procent, bo będzie ewentualnie z czego ściągać. Waluta jednak nie trzyma swojej wartości przez wyższe zasoby złota, czego potwierdzeniem jest w wielu miejscach na świecie, np. Turcja. Przypominam, że ochrona wartości pieniądza jest priorytetem.
pinkpanther
Zakupy złota przez NBP oraz zakupy nieruchomości przez PISowców (Obajtek, Morawieccy) zgrywają się z prowadzoną od lat polityką niszczenia wartości pieniądza.
Pracującym masom pozostaje wypłacanie z bankomatów coraz mniej wartych papierków.

wontuskom
BRAWO POLSKA !!! BRAWO POLACY !!! Brawo Panie Glapiński!!! .... a ciotki analfabeckie postujące tu za POdporządkowaniem się Berlinowi, Brukseli i Moskwie niech POsuwa cały faszystowsko-komuchowy świat !!!! - TAK 3MAĆ Panie Glapiński !!!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki